«قصه عشق و تاریکی»، اولین تجربه کارگردانی ناتالی پورتمن در اسرائیل اکران شد

«قصه عشق و تاریکی»، اولین تجربه کارگردانی ناتالی پورتمن در اسرائیل اکران شد
نگارش از Euronews

فیلم «قصه عشق و تاریکی»، نخستین فیلمی است که ناتالی پورتمن کارگردانی کرده است. فیلم در سینماهای اسرائیل اکران شده است. موضوع اصلی فیلم سختیهای زندگی

فیلم «قصه عشق و تاریکی»، نخستین فیلمی است که ناتالی پورتمن کارگردانی کرده است. فیلم در سینماهای اسرائیل اکران شده است. موضوع اصلی فیلم سختیهای زندگی یهودیان در اورشلیم، در زمان جنگ بین اعراب و اسرائیل، در سال ۱۹۴۸ میلادی و بدنبال آن، شکل گیری دولت اسرائیل است. فیلم به بی خانمان شدن فلسطینیها نیز می پردازد.

«قصه عشق و تاریکی» بر اساس رمانی نوشته «ایموس اُز» ساخته شده است. این رمان در سال ۲۰۰۲ منتشر و تاکنون به ۲۸ زبان هم ترجمه شده است. نویسنده اسرائیلی در این اتوبیوگرافی وقایع دوران کودکی اش در اورشلیم، و دوران نوجوانی اش در کیبوتز هولدا را روایت می کند.

پورتمن ۳۴ سال پیش در اورشلیم به دنیا آمده است و فیلم بازگوکننده داستان خانواده خود او نیز هست. پدر و مادرش هنگامی که او سه سال داشت، به آمریکا مهاجرت کرده اند، او خویشاوندانی را هم در هولوکاست از دست داده است.

در فیلم به زبان عبری صحبت می شود. پورتمن می گوید می خواسته که زبان فیلم عبری باشد. وی می گوید: «اینکه بتوانم بهتر به زبان عبری صحبت کنم برایم خیلی معنا دار بود. چون من همیشه یک مقدار خجالتی بوده ام و عجیب است که زبان اول، زبانی که با آن احساسات تان را بیان می کنید، زبان دوران کودکی تان را گم کنید و سالهای متمادی را طی کنید، بدون اینکه به این زبان حرف بزنید. خیلی خوشحالم که حالا در این سن وسال توانستم تسلط بیشتری بر این زبان پیدا کنم.»

پورتمن علاوه بر کارگردانی، در فیلم نقش فانیا مادر اُز را هم بازی می کند که زنی است با تخیل قوی که رؤیاهایش تاب تحمل واقعیت ها را ندارد.

نخستین نمایش فیلم در ماه مه در جشنواره فیلم کان بود. قرار است فیلم «قصه عشق و تاریکی» در چهلمین دوره جشنواره فیلم تورونتو نیز به نمایش در آید.

مطالب مرتبط