مروری بر آثار معماری فرانک گهری در موزه هنری شهر لوس آنجلس

مروری بر آثار معماری فرانک گهری در موزه هنری شهر لوس آنجلس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موزه هنری شهر لوس آنجلس (لاکما) میزبان نمایشگاهی از آثار فرانک گهری معمار مشهور معاصر است. نمایشگاه مروری بر آثار معمار کانادایی- آمریکایی از سال

آگهی

موزه هنری شهر لوس آنجلس (لاکما) میزبان نمایشگاهی از آثار فرانک گهری معمار مشهور معاصر است. نمایشگاه مروری بر آثار معمار کانادایی- آمریکایی از سال ۱۹۶۰ میلادی تا امروز است. در این نمایشگاه بیش از ۲۰۰ طرح و ۶۶ مدل از کارهای گهری عرضه می شود، از جمله مدل “تالار کنسرت والت دیسنی” که جزء کارهای اولیه گهری است و یکی از پیچییده ترین سازه ها در معماری معاصر به شمار می رود.

معمار ۸۶ ساله می گوید که گردآوری این مجموعه در این محل کار دشواری بوده است. وی می افزاید: «من بسادگی به عقب باز نمی گردم. اهل بازنگری گذشته نیستم. در نتیجه از کارهایم عکس نمی گیرم. مدلها (ماکتها) را درون صندوقی می گذارم و هیچوقت هم نمی دانم چه چیزهایی درون صندوق گذاشته ام. یادآوری اش برایم دردناک است، چون ساختمانهای زیادی هست که دوست داشتم بسازم اما هیچوقت ساخته نشده اند.»

گهری شهرتش را مدیون تحولی است که در معیارهای زیبایی شناسی در شهرسازی و معماری ایجاد کرده است. یکی از ویژگی های کار وی، بکارگیری نرم افزارهای سه بعدی ای است که معماران دیگر معمولا از آن در طراحی هایشان استفاده نمی کنند.

بنای موزه گگنهایم در بیلبائو اسپانیا که نقطه عطفی در معماری معاصر به حساب می آید، یکی از آثار گهری است و مدل آن در موزه هنر شهری در در لوس آنجلس دیده می شود.

ساختمان بنیاد لوی ویتون تازه ترین کار گهری است که در پارک و محوطه سبز تفریحی “ژاردن دو کلیمیتاسیون” در شمال شهر پاریس قرار دارد. این بنا از صفحات انحنادار شیشه ای ساخته شده است و دوازده بادبان شیشه ای ساختمان را در بر گرفته اند. کل بنا به مساحت یازده هزار متر مربع مشابه یک کوه یخی شناور است.

گهری سال گذشته همزمان با افتتاح این بنا در مورد اینکه آیا جنبه های هنرهای تجسمی در کارهای او بارزتر است یا هنر معماری گفت: «من معمار هستم. در نتیجه از پیش سراغ ساخت پیکره و مجسمه نمی روم. مرز بین مجسمه سازی و معماری در دنیای امروز ما خیلی مشخص است. در نتیجه نمی خواهم با کسی در این باره بحث کنم. زیبایی در چشم بیننده است و آزاد هستید هر اسمی که می خواهید روی آنچه می بینید، بگذارید.»

نمایشگاه مروری بر آثار گهری از ۲۲ شهریورماه (۱۳ سپتامبر) آغاز شده و تا پایان اسفندماه امسال در موزه هنری شهر لوس آنجلس برپا خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟