سیزده سال فعالیت سیرک سیار کودکان در افغانستان

سیزده سال فعالیت سیرک سیار کودکان در افغانستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک سیرک سیار کوچک در افغانستان، شادی را به کودکان این کشور خسته و زخمی از جنگ بر می گرداند. به رغم خطرهای موجود در افغانستان، این گروه سرگرمی –

آگهی

یک سیرک سیار کوچک در افغانستان، شادی را به کودکان این کشور خسته و زخمی از جنگ بر می گرداند. به رغم خطرهای موجود در افغانستان، این گروه سرگرمی – آموزشی مهارت های مختلف آکروباتیک و هنری را به کودکان و نوجوانان ۵ تا ۱۷ ساله آموزش می دهد. آنها به همه جای کشور، از اردوگاه های آوارگان تا مدارس و یتیم خانه ها می روند و فستیوال های سالانه برگزار می کنند.

حسنی، دانش آموز مدرسه و از اعضای سیرک می گوید از جنگ خسته شده است و می خواهد شاد باشد. ثریا یکی دیگر از اعضای گروه آموزشی و هنری، کودکان دیگر را به یاد گرفتن حرکت های سیرک و فراموش کردن جنگ دعوت می کند.

موسیقی و مشارکت دختران در هر نوع فعالیت فرهنگی یا تفریحی در افغانستان در زمان تسلط طالبان ممنوع بود. با این حال دیوید میسون، مربی رقص دانمارکی سال ۲۰۰۲ با هزینه شخصی این سیرک را پایه گذاری کرد. به رغم کاهش کمک های بین المللی به افغانستان، این پروژه هنوز ادامه دارد.

خلیل الله حمید یکی از مربیان سیرک می گوید: «ما به کودکان می گوییم که نگران جنگ و درگیری نباشند. می گوییم آینده روشنی در انتظار آنها است. هدف ما شادی، امنیت و سلامت کودکان است.»

سیرک از سال ۲۰۰۲ برای دو میلیون و هفتصد هزار کودک کارگاه آموزشی برگزار کرده است و اکنون در ده ولایت مراکزی دارد.
بهم آمیختن تفریح، آموزش و تقویت فعالیت جسمی و سلامتی و همچنین آموزش درباره مین های زمینی، صلح و بازگشت به مدرسه از مهمترین هدف های مربیان افغان این سیرک است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟