لیون، شهر گل رز

لیون، شهر گل رز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جشن گل رز، مناسبتی برای تجلیل زیبایی و نمایش انواع گل رز در شهر لیون فرانسه است. تاریخچه گل رز در لیون به سال 1830 و تاسیس شرکتی به نام باغ رز

آگهی

جشن گل رز، مناسبتی برای تجلیل زیبایی و نمایش انواع گل رز در شهر لیون فرانسه است.

تاریخچه گل رز در لیون به سال 1830 و تاسیس شرکتی به نام باغ رز توسط فردی به نام ژان باپتیست بر می گردد. روشی که برای پرورش رز توسط این شرکت ابداع شد، اکنون در تمام دنیا به کار گرفته می شود. لیون امروزه محل استقرار خانواده هایی است که نسلها به این حرفه مشغول بوده اند.

خانواده میلان در سال 1850 وارد حرفه پرورش گل رز شدند. الن میلان که نسل پنجم خانواده در این حرفه است، می گوید: «رز مانند انسان است که بدنیا می آید و رشد می کند ولی زیبایی رز از بین نمی رود. بعلاوه و پرورش رز بستری برای ارتباط بین انسانها است.»

او می افزاید: «پرورش دهندگان و علاقمندان دور هم جمع می شویم. از دوستی که ممکن است از روسیه، کانادا یا اروگوئه آمده باشد می پرسیم این گل را چطور پرورش دادی؟ این ارتباط ها فوق العاده است! یک ارتباط صورتی.»

الن میلان با الهام از زیبایی مونیکا بلوچی، بازیگر ایتالیایی یک گونه رز پرورش داده است.

اما آفریدن این زیبایی و ظرافت به کار دقیق و پشتکار نیاز دارد. اولین مرحله ترکیب دو نوع رز و بدست آوردن یک نوع جدید است. پرورش گونه جدید بین هشت تا ده سال طول می کشد.

ژان شارل، یک پرورش دهنده رز ساکن لیون می گوید: «اول باید همه گلبرگها جدا کنیم. بعد همه اندام نر گیاه را برمی داریم و در واقع گل ماده می شود. وقتی گل آماده شد، گرده افشانی می کنیم. گرده های متفاوتی را که از پیش معین شده اند با استفاده از یک قلم موی نقاشی و فنجان روی مادگی قرار می دهیم.»

با داشتن ده پرورش دهنده رز، لیون اولین مرکز پرورش گل رز جدید در اروپا و دومین مرکز تولید گل رز در فرانسه است. بی دلیل نیست که این شهر به عنوان محل برگزاری هفدهمین نشست جهانی کنفدراسیون شرکتهای تولید و پرورش گل رز انتخاب شده است.

پاسکال پرورش دهنده دیگر رز می گوید: «دو نوع رز خیلی پرطرفدار است. صورتی کمرنگ که ساده و لطیف است، دیگری رز غنی که پر گلبرگ و پر رنگ و در واقع همان رز متداول است.»

لیون خانه یکی از قدیمی ترین انواع شناخته شده رز به نام «روزا گالیسیا»است. گفته می شود در قرون وسطی این رز در باغهای یونان و روم کاشته می شده است. تقریبا تمام رزهای شناخته شده موجود به نوعی از این رز منشعب شده اند.

النا کارایوا خبرنگار یورونیوز در لیون با ارسال این گزارش می گوید: «زندگی رز، زندگی سرشار از عشق و شادی و همراه با رایحه ای خوش است. مانند این آبنمای مرکزی شهر که با گلهای رز خوش عطر پوشیده شده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟