جشنواره بین المللی کمیک بوداپست، گامی برای ترویج کتاب های تصویری

جشنواره بین المللی کمیک بوداپست، گامی برای ترویج کتاب های تصویری
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فستیوال بین المللی کمیک بوداپست، روز یکشنبه ۲۰ اردیبهشت در پایتخت مجارستان برگزار شد. این جشنواره کوچک و دوستانه یک روزه نشان می دهد کتاب های تصویری

آگهی

فستیوال بین المللی کمیک بوداپست، روز یکشنبه ۲۰ اردیبهشت در پایتخت مجارستان برگزار شد. این جشنواره کوچک و دوستانه یک روزه نشان می دهد کتاب های تصویری در مجارستان به اندازه کشورهای دیگر پرطرفدار نیست وعلاقمندان این هنر، بیشتر بزرگسالان هستند.

روبرت واس، برگزار کننده جشنواره می گوید: «در کشور ما کمیک در بین بزرگسالان طرفدار دارد. این روزها وارد شدن به بازار کمیک کودکان، کار سختی شده است.»

چند دهه پیش، کتابهای کمیک در مجارستان پرطرفدار بودند و خواندن و نوشتن با این کتابها شروع می شدند. در حالیکه کودکان این نسل با تلویزیون و گیم های کامپیوتری بزرگ می شوند و علاقه ای به کمیک ندارند اما کودکان چند دهه پیش همچنان کتابهای کمیک می خوانند. در حالیکه محبوب ترین کمیک ها همچنان ابر قهرمان ها هستند، انواع مختلف و شخصیت های بیشماری کمیک وجود دارد. یک هنرمند هلندی که با فروتنی خودش را هنرمند نمی داند کتاب تازه اش را به رامبراند، نقاش هلندی قرن هفدهم و آخرین روز زندگی او اختصاص داده است.

لوسی لومووا، هنرمند کمیک چک، کارش را ابتدا با کتابهای کودکان شروع کرد، اما کتاب تازه او یک داستان کارآگاهی است. او می گوید وضعیت در جمهور چک مشابه مجارستان است، کمیک زیاد محبوب نیست ولی وضع در حال تغییر است. لوسی لومووا می گوید: «در هر دو کشورهای ما، تعداد خواننده های این کتابها اندک است. بدیهی است که چاپ و نشر کتاب به زبان خودمان کار سختی است. اما بطور کلی وضعیت در جمهوری چک در حال تغییر و بهتر شدن است و شاید شاهد یک رونق ناگهانی هستیم.» برگزارکنندگان این فستیوال هم منتظر یک رونق ناگهانی هستند. آنها امیدوارند کودکان امروز و نسل آینده هم از خواندن کتابهای کمیک لذت ببرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟