Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دوسالانه هنر شهری در کارخانه ذوب آهن «فولکینگلن»

دوسالانه هنر شهری در کارخانه ذوب آهن «فولکینگلن»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارخانه ذوب آهن «فولکلینگن» در آلمان میزبان دوسالانه هنر شهری است. ساختمان این کارخانه از سال ۱۹۹۴ به عنوان نخستین بنای تاریخی صنعتی جهان، در لیست

آگهی

کارخانه ذوب آهن «فولکلینگن» در آلمان میزبان دوسالانه هنر شهری است. ساختمان این کارخانه از سال ۱۹۹۴ به عنوان نخستین بنای تاریخی صنعتی جهان، در لیست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است.

در سومین دوره این دوسالانه، هنرمندان خیابانی از سراسر جهانی، در فضایی به مساحت ۱۰۰۰۰ متر مربع و میان پلهای آهنی، دیوارهای بتنی این کارخانه قرن نوزدهمی، تازه ترین و جدید ترین تحولات این هنر خیابانی، این هنر نوپا و رو به رشد را در معرض دید بازدید کنندگان قرار می دهند.

مسئول دوسالانه می گوید: «از اواخر قرن گذشته، هنر خیابانی فضاهای درون شهری را به تسخیر خود درآورده است و با قدرتی مهارناشدنی خود را در برابر پیامهای تبلیغاتی و در محیط زندگی شهری تثبیت کرده است. این هنر حال به داخل موزه ها راه می یابد و با آنچه روی نرده ها، روی دیوار نوشته می شود و در کنار نقاشی های واقعی روی بوم نقاشی، قدرت خود را حفظ می کند. هنر شهری که نیازمند فضای شهری است، به این ترتیب حافظ قدرت مهار ناشدنی هنر خیابانی است که همچنان به جلو می رود.»

کارخانه ذوب آهن «فولکلینگن» در سال ۱۸۷۳ در ایالت زارلند آلمان ساخته و بعد در سال ۱۹۸۶ تعطیل شد. این محل، امروز یکی از مهمترین اماکن فرهنگ و صنعتی در اروپاست که در آن برنامه های فرهنگی زیادی برگزار می شود.

ساندور فیگوئرآ، زاده پورتوریکو، از هنرمندانی است که در این دوسالانه حضور دارد و در آثارش هنر خیابانی را با گرافیتی و هنر پاپ ترکیب می کند. وی که خود را “سِن دو” می نامد و در حال حاضر در نیویورک کار می کند، می گوید که از فضای این کارخانه سابق، برای خلق آثار هنری اش الهام گرفته است.

وی می افزاید: «اینجا مثل یک موزه است. معمار تمام قطعات، فلزات و دیوارهای بتونی را مثل یک اثر هنری کنار هم قرار داده است. از اینکه یکی از کارهایم اینجاست، احساس افتخار می کنم. به نظرم با ارائه آثارم در اینجا، کاری زیبا در زندگی ام انجام می دهم.»

“بازگشت به روح مصری هنوز محقق نشده است“، عنوان اثر حنا الدقام است که در این دوسالانه هنر شهری به نمایش گذاشته شده است. هنرمند مصری هم اکنون در برلین کار می کند و می گوید: «من خیلی بیرون نمی روم فقط وقتی بیرون می روم که واقعا بخواهم بروم. اما با خلق این اثر حرفی برای گفتن دارم. به همین دلیل هم در خیابان ظاهر شدم.»

دوسالانه هنر شهری در این کارخانه یکی از مهمترین رویدادهای نمایش هنر خیابانی در سراسر جهان است. بیش از ۸۰ هنرمند از ۲۳ کشور در دوسالانه هنر شهری شرکت کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟