اعلام جدول هفتگی پرفروشترین صفحه های گرامافون در بریتانیا

اعلام جدول هفتگی پرفروشترین صفحه های گرامافون در بریتانیا
نگارش از Euronews

صفحه گرامافون روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند، از این رو قرار شده است در بریتانیا بطور رسمی، هر هفته جدول پرفروش ترین آلبومها و ترانه های ضبط شده روی صفحه گرامافون هم اعلام شود.

صفحات گرامافون به عنوان رسانه ای برای پخش موسیقی، از اواخر قرن نوزدهم میلادی رواج گرفت. اما اکنون مدتهاست ابزارهای مدرن و دیجیتال دنیای موسیقی جای آن را گرفته است. حال به نظر می رسد این ابزار قدیمی دنیای موسیقی رو به احیاست و در بین نسل جوان و گروه های ایندی راک هم طرفداران زیادی دارد.

بازار سالانه صفحه المپیا در لندن یکی از جاهایی است که کلکسیونرها می توانند کمیاب ترین صفحه های گرامافون مورد علاقه خود را پیدا کنند.

یک کلکسیونر می گوید: «صفحه هم بین نسل جوان معروف است و هم بین طرفداران قدیمی راک. اقبال به آن، روزبه روز بیشتر می شود. سی دی، کم کم طرفدارانش را از دست می دهد، اما صفحه روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند.»

برخی از کلکسیونرها معتقدند که موسیقی دیجیتال هرگز جایگزین لذت گوش دادن به صفحه گرامافون نمی شود. یک کلکسیونر جوان که برای خرید صفحه گرامافون به بازار المپیای لندن آمده است، می گوید: «دوستداران “ام پی تری” خیلی زیادند. اما من دوست دارم که یک آلبوم موسیقی را در دست بگیرم. کلیشه ای است. اما فوق العاده است. می توانید راحت بنشینید و لحظه ای خاص را با گوش دادن به صفحه گرامافون سپری کنید.»

صفحه گرامافون دیگر منحصر به رؤیاهای کلکسیونرها نیست. در سال ۲۰۱۴ میلادی در بریتانیا نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار صفحه گرامافون فروخته شدند.

اعلام جدول هفتگی پرفروشترین صفحه های گرامافون در بریتانیا، همزمان با روز جهانی “فروشگاههای صفحه گرامافون” (Record Store Day) خواهد بود. این روز از سال ۲۰۰۷ میلادی به زنده نگه داشتن این قدیمی ترین رسانه دنیای موسیقی و همچنین تقدیر از کار فروشگاههایی اختصاص دارد که با وجود امکانات دنیای دیجیتال برای دانلود موسیقی، همچنان به کار فروش صفحه گرامافون ادامه می دهند.