Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گرامیداشت قربانیان حمله به «شارلی هبدو» در نمایشگاه «کارتون شیرا»

گرامیداشت قربانیان حمله به «شارلی هبدو» در نمایشگاه «کارتون شیرا»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شانزدهمین نمایشگاه سالانه «کارتون شیرا» در پرتغال، روز شنبه ۲۳ اسفند افتتاح شد. امسال این نمایشگاه کاریکاتورها طبیعتا تحت تاثیر حملات اخیر به مجله

آگهی

شانزدهمین نمایشگاه سالانه «کارتون شیرا» در پرتغال، روز شنبه ۲۳ اسفند افتتاح شد. امسال این نمایشگاه کاریکاتورها طبیعتا تحت تاثیر حملات اخیر به مجله فکاهی شارلی هبدو قرار گرفته است.

شهر ویلا فرانکا دوشیرا، در بیست کیلومتری لیسبون امسال هم این نمایشگاه را برگزار کرده است.

شهردار این شهر از هنرمندان دعوت کرد که دیواری را در گرامیداشت قربانیان حمله به شارلی هبدو امضا کنند.

آلبرتو مسکیتا، شهردار ویلا فرانکا دوشیرا گفت: «از همه کاریکاتوریستهای حاضر و اعضای شهرداری می خواهم که این دیوار را همراه با من آزادانه و برای آزادی و آزادی بیان امضا کنند.»

شهردار این شهر به نام آزادی تصمیم گرفت که نمایشگاه امسال را ملغی نکند.

آلبرتو مسکیدا می گوید: «طبیعتا ما از آنچه در جهان می گذرد باخبر هستیم ولی من فکر کردم که اگر عقب بنشینیم و و نمایشگاه را برگزار نکنیم یک شکست فاحش خواهد بود.»

افراط گرایی اسلامی سابقه ای فراتر از حملات به شارلی هبدو دارد. امری که با مشاهده بخش مربوط به کاریکاتورهای سال گذشته بهتر مشخص می شود. این بخش گلچینی است از بهترین کاریکاتورهایی که سال گذشته در روزنامه های پرتغال منتشر شده اند. طبیعتا اسلام تنها سوژه مطرح شده نیست.

آنتونیو، مسئول این نمایشگاه سال ۲۰۱۴ را در یک لغت خلاصه می کند: «بحران! ما بحران ملی پرتغال را داشتیم، بحران امریکا و بحران جهان اسلام. خوب، اگر مجبور باشم یک کلمه به کار ببرم آن کلمه بحران خواهد بود.»

در عرصه سیاست داخلی پرتغال در سال ۲۰۱۴ یکی از بانکهای تاریخی این کشور به نام «بس» ورشکست شد و خوزه سوکراتس، نخست وزیر سابق هم بازداشت شد.

نمایشگاه «کارتون شیرا» اما تنها درباره سیاست پرتغال نیست و در هفت سال گذشته از کاریکاتوریستهای معروف بین المللی هم دعوت شده است.

کاریکاتوریست مهمان امسال نمایشگاه، پاول کوچینسکی لهستانی است.

کوچینسکی می گوید: «این نمایشگاه کار من از سال ۲۰۰۲ تاکنون را نشان می دهد. مروری جامع بر کار من است. کاریکاتورهایی برای مجله ها و روزنامه ها دارم و بعضی هم برای تصاویر کتابها هستند. بقیه هم در زمینه کاریکاتورهای فکاهی خلق شده اند.»

کوچینسکی که بیش از ۱۳۰ جایزه بین المللی برده است خود را نمایشگر واقع بین زمانه می داند، زمانه ای که سورئال است.

«واکنشها» عنوان نمایشگاه بهترین کارهای کوچینسکی است که در آن به موضوعاتی همچون جنگ، گرسنگی و محیط زیست پرداخته شده است.

دو بخش نمایشگاه که شامل کاریکاتورهای سال و «واکنشها» می شود در مجموع ۲۰۰ اثر را نشان می دهند که تا ۲۰ اردیبهشت در شهر ویلا فرانکا دو شیرا ادامه می یابند.

به رغم حملات، بحران و شرایط کلی جهان، نمایشگاه «کارتون شیرا» روزنه ای از امید را هم پدید آورده است. قسمتی از نمایشگاه به کودکان اختصاص یافته است که می توانند طرفداران آینده آزادی بیان باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟