برگزاری نمایشگاه هنر خیابانی در عربستان سعودی

برگزاری نمایشگاه هنر خیابانی در عربستان سعودی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنر خیابانی در عربستان سعودی در حال شکوفایی است. شهر جده در ساحل دریای سرخ با مرکز شهر تاریخی اش صحنه هنرهای خیابانی عربستان شده است. نمایشگاه

آگهی

هنر خیابانی در عربستان سعودی در حال شکوفایی است. شهر جده در ساحل دریای سرخ با مرکز شهر تاریخی اش صحنه هنرهای خیابانی عربستان شده است. نمایشگاه «صداهای داخلی» با حضور برخی از با استعدادترین هنرمندان با محوریت هنر خیابانی برگزار شد. ایده محوری در این نمایشگاه بازگرداندن هنر خیابانی به خیابان بوده تا بدون تبلیغ برای همگان در دسترس باشد. در عین حال گردهم آوردن هنرمندان خیابانی کار ساده ای نبوده است.

رانیم زاکی فارسی، برگزار کننده نمایشگاه می گوید: «برخی از هنرمندان حاضر در این نمایشگاه ناشناس هستند. بیشتر آنها از سراسر عربستان سعودی می آیند. در ابتدا که تصمیم به برگزاری نمایشگاه گرفتیم نمی دانستیم چه کار کنیم چون نمی دانستیم چه طور یک هنرمند ناشناس را پیدا کنیم. سعی کریم با وبلاگنویس هایی تماس بگیریم که پیش از این آنها را می شناختند و یا صرفا از طریق ایمیل با آنها تماس داشتند.»

برای دولت عربستان هنرهای تجسمی معاصر همچون یک معضل باقی مانده است زیرا آنها می توانند خشم اسلامگرایان را برانگیزند و یا حافظان خودخوانده ایمان را عصبانی کنند. در عین حال دولت عربستان و برخی دیگر از نهادهای مهم از تاثیر مثبت حمایت از هنر معاصر بر روی روابط عمومی و مخاطبان بین المللی خرسندند.

آیا علیرضا، موزه دار می گوید: «امری که برای من در روند آماده کردن این نمایشگاه جالب بود این بود که نیمی از هنرمندان زن بودند. آنها دخترانی هستند که شبها مثل پسرها لباس می پوشند و با اسپری اثر هنری را خلق می کنند و یک یا دو دوستشان هم مراقب هستند. آنها باید سریع و با دقت کار کنند و بعد هم سریع محیط را ترک کنند.»

زنان روز به روز بیشتر در زمینه هنر خیابانی در عربستان فعال هستند. آخرین مثال سه دختر دانشجو هستند که با هدف بحث در مورد حد و مرز آزادی بیان در هنر، چهارصد پوستر با شعار «هنر حلال است» را در خیابانهای ریاض نصب کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟