Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چیتی چیتی بنگ بنگ، خودروی پرنده

چیتی چیتی بنگ بنگ، خودروی پرنده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یان فلمینگ برای خلق مشهورترین جاسوس جهان، جیمز باند شناخته شده است اما او نویسنده کتاب کودکان نیز بوده و به ویژه یکی از آثارش، جای خاصی در ادبیات

آگهی

یان فلمینگ برای خلق مشهورترین جاسوس جهان، جیمز باند شناخته شده است اما او نویسنده کتاب کودکان نیز بوده و به ویژه یکی از آثارش، جای خاصی در ادبیات کودک دارد. ماجراهای «چیتی چیتی بنگ بنگ، ماشین جادویی» و صاحب آن، کاپیتان کاراکتاکوس پات و همراهش ترولی اسکرامپشِس، با قلم خالق جیمز باند پدید آمده است.

فلمینگ در پنجاه و دو سالگی، آن هم در شرایطی که به خاطر سپری کردن دوران نقاهت یک سکته قلبی اجازه استفاده از ماشین تحریر را نداشته، کتاب را با دست نوشته است.

کِیت گریموند، خواهر زاده یان فلمینگ می گوید: «چیتی در واقع از خودروی مسابقه ای واقعی با همین نام چیتی چیتی بنگ بنگ الهام گرفته شده است. در آن زمان خودروها با موتورهای اسقاطی هواپیماهای جنگ جهانی اول ساخته می شدند. در واقع این که چیتی تبدیل به ماشینی پرنده می شود از آنجا می آید که چیتی اصل کاری موتور هواپیما داشته است، که خیلی جالب توجه است.»

وقتی قرار شد جان برنینگهامِ تصویرساز شکل قهرمان آهنی کتاب را خلق کند، ابتدا مدل کوچکی از خودرو را طراحی کرد و از آن برای تصویرسازی کتاب کمک گرفت.

کار او در سال ۱۹۶۳ به فرجام رسید و نتیجتا توانست در سال آخر عمر فلمینگ، نمونه ای از چیتی را به او نشان دهد.

جان برنینگهام، تصویرساز، می گوید: «تنها یک بار او را دیدم. انتظار داشتم کلی درخواست داشته باشد، اما فقط دو چیز خواست: یکی اگر درست یادم باشد این بود که تابلویی که مقابل یک گاراژ بود را عوض کنم و دیگری اینکه خواست یک علامت سیگارفروشی را در یکی از تصویرهای پاریس بگنجانم.»

فلمینگ در ماه اوت ۱۹۶۴ چشم از جهان فرو بست و عمرش نه به دیدن انتشار کتاب قد داد و نه به تماشای فیلمی که در سال ۱۹۶۸ از روی آن ساختند و با دوبله فارسی در خاطر ما حک شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟