موزه ویژه پیر کاردن در مرکز پاریس

موزه ویژه پیر کاردن در مرکز پاریس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پیر کاردن ۹۲ ساله، طراح مشهور فرانسوی، اخیرا موزه خود را در پاریس افتتاح کرد.

کاردن از چهارده سالگی کار خود را بعنوان کارآموز در کارگاه های لباس دوزی شروع کرد. او در سال ۱۹۴۵ میلادی در رشته معماری شروع به تحصیل کرد. پیر کاردن در سال ۱۹۴۷ میلادی مدیریت کارگاه خیاطی کریستیان دیور را بعهده گرفت و در سال ۱۹۵۰ مزون خود را بنیان گذاشت.

او می گوید: «اینجا آنچه را در طول هفتاد سال طراحی کرده ام را می توانید ببینید. این کارها شخصی و به من شبیه است. من از هیچکس تقلید نکردم زیرا تقلید به سلیقه مربوط است و درنتیجه خلاقیت نیست. پس ایجاد چیزی متفاوت با حساسیتی متفاوت است. خلق قابل بحث نیست، یا آنرا دوست داریم یا از آن متنفریم. این نشان دهنده درونم و روانم است، اراده ام در خلق فرم، پارچه، رنگ، آنچنان که احساس می کنم و آنچنانکه می خواهم آنرا به مردم نشان دهم.»

کاردن که به دلیل پیشرو بودنش در عرصه مد مشهور است، در سالهای شصت میلادی و با طرح های هندسی فضایی و سبک ساده گرایانه به شهرت دست یافت.

پیر کاردن که در طول هفتاد سال تغییر مداوم در صحنه مد وارد کرد، معتقد است مد باید همواره متحول شود. او می گوید: «تحول. مد نمی تواند ثابت باشد. سبک موجود را که مردم یا دوست دارند یا نه باید همواره تغییر داد. سبک من «حال، گذشته و آینده» است. یعنی آینده هنوز اینجا نیست ولی گذشته خواهد شد.»

در موزه جدید پیر کاردن که در مساحت هزار متر مربع در منطقه «مره» پاریس قرار دارد، دویست قطعه از آثارش گرد هم آورده شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟