Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نمایشگاه «سنگ» در موزه هنرهای مدرن باکو

نمایشگاه «سنگ» در موزه هنرهای مدرن باکو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آثار حسین حق وردی، هنرمند ۵۸ ساله اهل جمهوری آذربایجان در موزه هنرهای مدرن باکو به نمایش درآمده است. آثار هنری وی شامل کار بر روی سنگ و ساخت مجسمه های سنگی است. برای این هنرمند سنگ همانند یک لوح فشرده کامپیوتر است که اسرار و گذشته سیاره ما و ساکنان آنرا در خود ثبت کرده است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز که از او می پرسد آیا به عصر حجر سفر کرده اید می گوید: «بله به این دوره رفته ام اما اعتقاد دارم که ما هیچگاه این دوره را ترک نکرده ایم و هنوز در عصر حجر زندگی می کنیم. مسلما سنگ در همه جا جزیی از زندگی ماست اما مخصوصا در باکو و در شبه جزیره «آبشرون» بسیاری از ساختمانها و معماری قدیمی از سنگهای این منطقه در ساخت و ساز استفاده کرده اند.»

این هنرمند دارای تحصیلات عالی در رشته هنر بر روی ۴۵ مجسمه سنگی کار کرده است و این نمایشگاه در بخشهای مختلفی با نامهای خاص، آثار این هنرمند را در معرض دید عموم قرار داده است.

چنگیز مسئول نمایشگاه و از دوستان قدیمی حسین حق وردی می گوید: «او همانند یک مجسمه بسیار کم حرف است. توتم ما را به گذشته متصل می کند. همچنین داستان انسانی است که در یک شهر بزرگ زندگی می کند و ساختمانهای بزرگ ما را به یاد توتم می اندازد.»

آثار هنری حسین حق وردی یادآور برخی محله های باکوست جایی که در برخی از این محله ها بناهای مدرن جای خود را به ساختمانهای سنگی داده اند.

حسین حق وردی می گوید: «من این سنگ را برش می دهم و به آن پولیش و رنگ می زنم. به نظر می رسد که ما یک ماده را می شکنیم اما به چه دلیل؟ برای آنکه بتوانیم آنرا خوب بفهمیم و سعی کنیم متوجه شویم که ما کی هستیم و چه می کنیم.»

یکی از مهمترین موضوعاتی که این هنرمند از آنها در کارهای خود الهام گرفته است زندگی، و امور روزمره ای است که هنرمند با آنها سر و کار دارد. حسین حق وردی در کشوری بزرگ شده که تحت سلطه اتحاد جماهیر شوروی بوده است، جایی که هنرمندان جایگاه قابل توجهی نداشته اند. اما امروز هنرمندان در آذربایجان از حمایت دولت بهره مند هستند. موزه هنرهای مدرن باکو پذیرای آثار هنرمندان جوان است که بعضی از آنها آثار خود را به هویت ملی اختصاص داده اند.

آیدا محمودووا، مدیر کل موزه که خود یکی از هنرمندان جمهوری آذربایجان است از پروژه حسین حق وردی حمایت کرد.

آیدا محمودووا می گوید: «موضوع هویت ملی محبوبیت زیادی در بین جوانان دارد. فکر می کنم این مربوط به فرهنگ ما می شود. اعتقاد دارم این موضوع بسیاری از هنرمندان جوان را به خود مشغول کرده زیرا با توجه به موضوع جهانی شدن، آنها گاهی اوقات معنای هویت خود را از دست می دهند بنابراین سعی دارند به اصل و ریشه خود بازگردند.»

این نمایشگاه که «سنگ» نام دارد تا یکم دسامبر سال جاری میلادی در نمایشگاه هنرهای مدرن باکو پذیرای علاقه مندان خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟