حل مشکل بیکاری جوانان به سبک هلندی

حل مشکل بیکاری جوانان به سبک هلندی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بیکاری طولانی مدت، بی انگیزگی و مشکلات انتخاب کردن، از مشکلات جوانان امروز است. یک شرکت هلندی، روش مناسبی برای کمک به افرادی که مدت طولانی در بیکاری به سر می برند، پیدا کرده است.

این روش حتی به خارج از هلند هم صادر شده است.

اسکاتلند از برنامه ایجاد اشتغال به سبک هلندی استفاده می کند. دولت اسکاتلند در حال همکاری با یک مرکز کاریابی هلندی برای بکارگیری جوانان بیکار است.

پیتر وان شی، مدیر یک شرکت تجاری هلندی است که با در نظر گرفتن ابعاد مختلف زندگی جوانان، دوره های کارآموزی برای جوانان را با توجه به موقعیتهای شغلی موجود، سازماندهی می کند.

او می گوید: “روش ما کسب تجربه کاری، آموزش در زمینه شغل مربوطه و همچنین تشویق تواناییهای کاری و شخصی جوانان است. شما گاهی تواناییهای کاری و صلاحیت خوبی دارید، اما بروز مشکلاتی بر کار شما اثر می گذارد. بنابراین روش ما داشتن یک رویکرد کلی در قبال آن است.”

استفن بدون گرفتن یک مدرک تحصیلی دوبار ترک تحصیل کرده و حتی نمی دانست که چه کاری می خواهد انجام دهد.

او پس از یک دوره آموزشی در حال گذراندن کارآموزی خود در اسکاتلند است. او معتقد است که سه ماه برنامه فشرده در زندگی او بسیار تاثیر گذاشته است.

او می گوید: “من در این برنامه ثبت نام کردم، چون مدتها بود که شغلی نداشتم و زندگی ام رو به نابودی بود. به اینجا آمدم چون می دانستم که طرحهای متناسب برای هر شخص را دارند. اگر شما در زندگی شخصیتان ثبات نداشته باشید در زندگی شغلیتان هم نخواهید داشت.”

در اسکاتلند تعدادی کارآموز در یک شرکت خدمات رسانی آموزش می بینند.

این شرکت که در زمینه کمک به افراد معلول و بی خانمان فعالیت دارد، در حال فراگیری چگونگی اجرای روش هلندی کاریابی است.

ایوار پس از گذراندن دوره کارآموزی در این شرکت، امیدوار است که در هنگام بازگشت به هلند، در زمینه مراقبت ویژه از افراد معلول کار پیدا کند.

او می گوید: “من به مدت سه ماه کمکهای دولتی دریافت کردم چون چاره دیگری نداشتم. اما این چیزی نبود که من می خواستم. من می خواهم کار کنم تا در جامعه مفید باشم.”

دریافت کمک مالی کمتر، از اهداف این برنامه هلندی است.

پیتر می گوید: “شما یک روزه کار مورد علاقه تان را پیدا نمی کنید. وقتی شما دبیرستان را تمام می کنید باید برای بدست آوردن شغل مورد نظرتان تلاش کنید. من همیشه گفته ام کار کنید. ممکن است آن بهترین شغل نباشد، اما شما با این شغل می توانید، شغلهای بهتری هم پیدا کنید. از طریق کار، کار پیدا کردن بهتر از آن است که از طریق کمک مالی کار پیدا کنید.”

کیمبرلی که یکی از این کارآموزان است، می گوید: “حتی اگر کار بزرگی هم انجام نمی دهید، همین که کار بکنید بسیار مهم است.”

او دارای مدرکی در زمینه نگه داری از حیوانات است. او بیش از یک سال بیکار بود. او می خواهد به محض این که یک وام بانکی دریافت کرد، یک مغازه فروش حیوانات باز کند. اما اکنون او در حال فراگیری انجام کارهای اداری است.

کمیسیون اروپا این برنامه را به عنوان بهترین برنامه آموزشی در سال 2012 برگزید.

پیتر می افزاید: “این برنامه بیشتر بر تواناییهای افراد متمرکز است. مهم نیست که آنها چه آموزشی دیده اند و یا ترک تحصیل کرده اند. ما به دنبال آنچه که برای شما بهترین است هستیم. ما می خواهیم بدانیم که آیا می توانیم کاری متناسب با تجربیات و تواناییهای شما پیدا کنیم.”

آگهی

بطور متوسط 70 درصد شرکت کنندگان در این برنامه موفق به یافتن شغل یا بازگشت به مدرسه برای بدست آوردن تواناییهای پایه ای می شوند.
مهم ترین چیز این است که شما انگیزه خود را بازیابید.

کیمبرلی می افزاید: “وقتی شما بیکارید احساس می کنید که هیچ کس هیچ کاری را به شما واگذار نمی کند. برای همین شما کمی امیدتان را از دست می دهید. اما وقتی کار پیدا می کنید، احساس می کنید که دوباره مهم هستید. من وقتی به خانه باز می گردم احساس خوبی خواهم داشت چون فکر می کنم که مهم هستم و کارهایی هست که من می توانم انجام دهم.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس

طرح «هفت گام»، مجالی برای ملاقات رقصنده های جوان اروپایی با طراحان رقص