Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا جوانان دغدغه حریم خصوصی دارند؟

آیا جوانان دغدغه حریم خصوصی دارند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به نظر می رسد ما به جهانی نزدیک می شویم که در آن چه بخواهیم چه نخواهیم هر جنبه از زندگی ما ثبت می شود و داده هایی که از طریق اینترنت به اشتراک می گذاریم، کنترل خود را بر روی آن از دست می دهیم.

گزارشگر یورونیوز: “ما حجم عظیمی از اطلاعات شخصی را روی اینترنت و دیگر شبکه ها به اشتراک می گذاریم. بنابراین آیا حریم خصوصی مفهومی مربوط به گذشته است؟

مارک زاکربرگ موسس شبکه اجتماعی فیس بوک بر این تصور است که عمر حریم خصوصی پایان یافته است. اما یک گروه پژوهشگر ایتالیایی چندان مطمئن نیست. این گروه سرگرم کار بر روی کاربردی از تلفن همراه است، که امکان کنترل داده های شخصی را به کاربرانش می دهد.

ماتیا برنامه ریز کاربرد جدید تلفن های همراه می گوید: “همه افرادی که به خاطر حریم خصوصی خود از فیس بوک استفاده نمی کنند، ممکن است در این کار تجدید نظر کنند. زیرا آنها از امکانی برخوردار خواهند شد که دقیقا بدانند چه اطلاعاتی را به اشتراک بگذارند.”

این کاربرد تلفن همراه در انجمنی متشکل از هشتاد خانواده در شهر ترنتو در ایتالیا آزمایش شده است. هر خانواده یک تلفن هوشمند دارد که اطلاعات مربوط به زندگی شان را جمع آوری می کند. فابریزیو مدیر این طرح است که “آزمون تلفن همراه در یک شبکه داخلی” نام دارد.

فابریزو آنتونلی مدیر طرح: “ابزاری که به کار می بریم انبار اطلاعات شخصی نام دارد که در حقیقت صندوقی ایمن و حاوی مجموعه اطلاعات شخصی است و هر فرد می تواند دوره های مختلف زندگی خود را در آن ببیند و بداند که چه کسانی و در چه زمانی و برای چه هدفی اصلاعات او را مورد استفاده قرار داده اند.”

این پژوهش بر اساس اصول مربوط به “طراحی مشارکتی” پیش رفته و همه اعضای انجمن در آن شرکت دارند. این انجمنی واقعی است، به نحوی که اعضای آن قبل از شرکت در طرح با هم آشنا می شوند. اریکا پاریس که مدیر این انجمن است می گوید: “مردم می توانند از این ابتکار بسیار بیاموزند زیرا در جریان طرح آنها به میزان حقیقی داده ها پی می برند. چه در مورد کاربردهای دیگر تلفن هوشمند و چه در مورد کاربرد مورد آزمایش ما.”

این طرح در ترنتو در آزمایشگاه های ای آی تی، به پیش می رود که متعلق به “انجمن دانش و نوآوری ک. آی.سی” یعنی شبکه پژوهشی مورد حمایت اتحادیه اروپاست. آن ها برای پر کردن شکاف بین نوآوری و بازار تلاش می کنند.”

ماتیا برنامه ریز کاربرد جدید تلفن های همراه: “در ایالات متحده آمریکا، برخی عوامل فرهنگی، نوآوری ها را تسهیل می کنند. اما در اروپا هنوز روحیه “آزمایش و شکست و تلاش دوباره” به فرهنگ ما تبدیل نشده است.”

یکی از اهداف این طرح، توسعه کیفیت زندگی مردم از طریق فن آوری اطلاعات و ارتباطات است. پژوهشگران امیدوارند بتوانند از روندهای اجتماعی آینده سبقت بگیرند.

فابریزو آنتونلی مدیر طرح: “امروزه شبکه های اجتماعی خود و کاربران خود را مطابق با روندهای جامعه جهانی تنظیم می کنند. اما این نکته از اهمیت فزاینده ای برخوردار است که با توجه به سطح اعتماد بالایی که در جوامع محلی وجود دارد، نقش این جوامع در مقایسه با معیارهای جهانی باید مرتبا مورد بازبینی قرار گیرد. در جوامع محلی فیلتر کردن اطلاعات توسط خود مردم صورت می گیرد و این یک حمایت محلی از اعضای آن جامعه است.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی آنلاین درباره نوآوری و رعایت حریم خصوصی افراد

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس