Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چگونه می توان با بودجه کم فیلم ساخت؟

چگونه می توان با بودجه کم فیلم ساخت؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هرچند اکنون، فیلمسازان جوان و مستقل به لطف فن آوری های جدید صنعت سینما، آزادی عمل بیشتری در حرفه خود دارند، اما همچنان با مشکلات زیادی برای جلب سرمایه گذاران روبرو هستند. در بسیاری از کشورهای قاره اروپا، کاهش چشمگیر بودجه دولتی در زمینه های فرهنگی نیز مزید بر علت شده است ولی، چگونه می توان با بودجه کم فیلم ساخت؟

تیاگو پریِرا فیلمساز است. . او در این مورد می گوید: «باید از قدرت تخیل خوبی برخوردار باشید، فرقی هم نمی کند که از طریق وب سایت های ویژه یا برگزاری کنسرت برای جلب تهیه کنندگان و سرمایه لازم تلاش کنید. مهم این است که به بهترین نحو از قدرت تخیلتان استفاده کنید وگرنه، پولی در کار نخواهد بود.»

او در اقدامی کم نظیر، یک تارنمای ویژه ساخته است که در آن بخش عظیمی از مدارک و اطلاعات مربوط به موسیقی سنتی کشورهای پرتغالی زبان گرده آوری شده است. موسیقی که گاه به کل فراموش شده و گاه از مد افتاده تلقی می شود. او به لطف این طرح، توانست مستندی نیز بسازد.

سالومه لاماس، فیلمساز جوان پرتغالی، ترجیح داده است برای ساخت تازه ترین فیلم مستند داستانی اش به شهر پراگ برود: «سعی کردم عملگرایانه به ساخت این فیلم بیاندیشم. یعنی اگر امکان استفاده از «کرین» را ندارم، در فیلم صحنه هایی را که نیازمند اینگونه وسایل است به کار نبرم. لوکیشن ها را هم به نسبت امکانات فیلمبرداری و مخارج احتمالی، انتخاب کردم. در غیر این صورت، ساخت فیلم ممکن نبود.»

تهیه کننده سالومه توانست موافقت چند تهیه کننده بین المللی را نیز برای ساخت این فیلم جلب کند. چرا که یکی دیگر از مسایل فیلمسازان جوان، نحوه پخش و نمایش آثارشان در اروپا است. در حال حاضر، توزیع کنندگان معدودی هستند که خطر شکستِ فروش فیلم های مستقل را به جان می خرند.

سالومه لاماس: «بسیاری از اینگونه فیلم ها نه در تلویزیون، نه حتی در سینما پخش می شوند. این فیلم ها تنها در جشنواره ها دیده می شوند و عملا از طریق جشنواره ها است که مشتریان و علاقمندان خود را می یابند.»

هنر هفتم سالهاست که اروپاییان را مجذوب خود کرده، هرچند فضای رقابتی این هنر که حالا دیگر صنعتی پر درآمد است، روز به روز بر مشکلات فیلمسازان می افزاید.

شبکه پخش و توزیع فیلم های اروپایی، «Europa Cinemas»، به پشتوانه کمیسیون اروپا در حمایت از فیلمسازان اروپایی گام بر می دارد.

با این حال، پائلو برانکو، تهیه کننده پرتغالی، بر این باور است که سینمای اروپا برای اینکه بتواند در بازار رقابتی دوام بیاورد، بیش از این، نیازمند حمایت است: «متاسفانه تاکنون، پروژه مشخصی برای سینمای اروپایی وجود نداشته است. هرچند حرف و نقل های زیاد بود مبنی بر اینکه باید گوناگونی هویت سینمای اروپایی را حفظ کرد، اما در عمل اتفاقی رخ نداده است. امروز، تقریبا غیرممکن است که فیلمی پرتغالی از شبکه های تلویزیونی آلمانی، ایتالیایی یا فرانسوی پخش شود. منظورم البته شبکه های عمومی است. و خوب، این باعث تاسف است چرا که می توانست کمک بزرگی به صنعت سینمای اروپایی باشد.»

شاید بتوان گفت بخت با سالومه لاماس همراه بوده است. آخرین مستند او، با استقبال نسبتا خوبی در جشنواره فیلم برلین مواجه شد و بزودی در پرتغال، اسپانیا و فرانسه اکران می شود: «این فیلم در باره نقش شبه نظایمان یا مزدوران در دوران جنگ های استعماری پرتغال و بعد از آن، در اسپانیا است، و البته این موضوع بهانه ای است برای پرداختن به معضلی جهانی که امروز نیز در اقصی نقاط جهان دیده می شود، یعنی نقش شبه نظامیان و رابطه آن با دمکراسی.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس

طرح «هفت گام»، مجالی برای ملاقات رقصنده های جوان اروپایی با طراحان رقص