Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تفاوت نسلهای مختلف، عامل نزاع یا تعامل در اروپا

تفاوت نسلهای مختلف، عامل نزاع یا تعامل در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امروزه نسل جوان براحتی هر چه تمام تر دسترسی کامل به اینترنت و اطلاعات آزاد دارد، فناوری های پیشرفته زندگی را آسان تر از گذشته کرده است این در حالیست که پدران و مادران ما به سختی با این فناوری ها ارتباط برقرار می کنند. در مقابل معضل بیکاری آن چنان گریبان جوانان را گرفته که کاملا استقلال مالی خود را از دست داده اند، تجربه ای که نسل های گذشته اروپای بعد از جنگ کمتر آنرا حس کرده اند. امروز درباره تفاوتهای این دو نسل سخن می گوییم.

زندگی جوانان امروز رادیکال تر از گذشته است، با فشار یک دکمه هزاران کار انجام می گیرد در عوض استقلال مالی جوانان از پدر و مادرها سختتر از هر زمان دیگری است.

تفاوت های زیادی بین جوانان و مسن ترها وجود دارد. معضل اصلی جوانان امروز بیکاری و قراردادهای کاری کوتاه مدت و حقوق های پایین است. آیا این تفاوتها باعث نزاع بین نسلی نخواهد شد.

چهار جوان اروپایی شاید جواب سوالات ما را بدهند. آنها فیلمی درباره رابطه جوانان با نسلهای قدیمی تر ساخته اند و برای این کار از صدها آرشیو متفاوت بهره گرفته اند.

آیا نسل جوان واکنشی درباره شکل و نوع زندگی نسلهای گذشته دارند؟ کارینا: “در مقایسه با نسلهای قبلی، مثلا نسل پدر و مادرهایمان، فکر می کنم زندگی در آنزمان راحتتر بود. امروز، شخصا، سوالات زیادی در ذهنم مطرح می شود. آیا توانایی تشکیل خانواده و تربیت فرزندانم را خواهم داشت؟”

ارتباط بین نسلی حیطه اصلی مطالعات دنیس مونوز جامعه شناس است. او بتازگی کتابی بنام “جوانان برای مسنترها شرح می دهند“، را منتشر کرده است.

دنیس مونوز: “در جامعه امروز نزاع بین نسلی آن چنان معنی نمی دهد، چرا که جوانان توسط پدر و مادرهایشان حمایت مالی و اقتصادی دارند. در محیط های کاری هم بیشتر ای نزاع تبدیل شده به یک رقابت کاری. برخی از موارد جوانان بدلیل تحصیلات بالایی که دارند حسادت برخی از کارکنان با سابقه را تحریک می کنند.

مثلا بسیاری از جوانانی که وارد بازار کاری می شوند خیلی بهتر از دیگر همکارانشان انگلیسی را صحبت می کنند. فکر می کنم که جوانان در کار با رایانه نیز ماهر تر هستند. فکر می کنم این مسایل می تواند در محیط های کاری مساله ساز باشند. “

این جوانان برای ساخت فیلمشان از آرشیو سی تن با سن، اصلیت و حرفه های مختلف استفاده کردند. حامی مالی این فیلم شورای اروپا بوده است.

در این میان مسن ترها هم نگران هستند. آنها از خود می پرسند آیا آنها نیز گرفتار معضلات نسلهای جوانتر خواهند شد. اگر کارشان را از دست بدهند، آیا کار جدیدی پیدا خواهند کرد؟

برای اولین بار این فیلم در فستیوال خانواده در حومه پاریس اکران شد. ایده اولیه ساخت فیلمی بود که تفاوتهای نسلهای مختلف را نشان می دهد.

ژولین لمی در ساخت فیلم کمک زیادی به جوانان کرد. ژولین لمی: “ اگر از جوانان بپرسید، بار زندگی امروز آنها چیست؟ شاید این سوال در درجه اول به نظر کمی تهاجمی باشد، آنها زندگی شان را از نگاه شخص دیگری بیان می کنند، به این ترتیب دیالوگی بین آنها ایجاد می شود. این جوانان برای حل مشکلات امروزشان نیاز به کمک نسلهای قبلی دارند و در این رابطه حسادت جایی ندارد و تنها اراده و خواست طرفین نقش بازی می کند، به همین دلیل فکر نمی کنم که نزاعی بین نسلی در جامعه امروز وجود داشته باشد. “

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نسل نو چیست؟

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس