Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

"هنر، التیام دهنده زخم ها در هنگام بحران است"

با همکاری
"هنر، التیام دهنده زخم ها در هنگام بحران است"
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کریستوف روسه در سن ژرمن ده پره، یکی از معروف ترین محله های پاریس زندگی می کند. او مشهورترین رهبر ارکستر فرانسوی، نوازنده ارگ و متخصص دوره باروک و “باستان شناس موسیقی” است.

کریستوف روسه می گوید: “آنچه در حرفه ام دوست دارم، بازیافتن طنین صدا و فهرست اپراهایی است که اساسا مربوط به قرن های هفدهم و هجدهم میلادی است. برای من بزرگ ترین لذت، زنده کردن کارهایی است که قرن ها کنار گذاشته شده است و به لطف جادوی موسیقی و خوانندگان دوباره جان می گیرند. احساس شگفت انگیزی است که فقط می توان با احساس باستان شناسان مقایسه کرد وقتی که یک ظرف یونانی را از زیر خاک بیرون می آورند و معمای یک اسطوره حل می شود.”

کریستوف روسه اخیرا بیستمین سالگرد تاسیس ارکستر خود موسوم به “نابغه های تصنیف” را جشن گرفت. کارهای این ارکستر از بلروفون، تراژدی لولی که به مدت طولانی نادیده گرفته شده بود تا قطعات شناخته شده تر باروک مانند پلاته تصنیف کمدی رامو گسترش می یابد.

کریستوف روسه می گوید: “آنچه امروزه شگفت انگیز است، امکان جریان اطلاعات و زیبایی است. موسیقیدان یا به طور کلی هنرمند بودن، برای من انتشار زیبایی است، این چیزی است که برایم بسیار مهم است. از راه هنر می توانیم وجود انسانیمان را تجلیل کنیم. هنر دنیای الهه های شعر و موسیقی است. با گردهمایی همه این منابع الهام است که ما با حیوانات تفاوت پیدا می کنیم.”

کریستوف روسه ادامه می دهد: “یک موسیقیدان، قبل از هر چیز انتقال دهنده است. او همچنین خالق است چون باید هنر را قابل درک و احساس برانگیز ارائه کند. این فقط در کنسرت و تئاتر امکان پذیر است که این گونه احساسات هنگام اجرایی زنده منتقل می شود. ما لذت می بریم و به مکانی دیگر منتقل می شویم. غنی می شویم و از نظر معنوی صعود می کنیم و احتمالا به خود می گوییم: من خودم یک هنرمند هستم.”

کریستوف روسه در خاتمه می گوید: “متاسفانه چشم اندازهای قرن بیست و یکم تیره و تار است… دقیقا هنگامی که چنین می شود، هنر قطعا باعث دلگرمی است. رستگاری از طریق هنر است. من قویا به این باور دارم. برای همین هم فکر نمی کنم که بحران کنونی به بحران هنر بیانجامد. برعکس، هنر شکوفا می شود، چون ما به آن نیازمندیم و از آن برای التیام زخمهایمان استفاده می کنیم.”

در این برنامه بخش هایی از اپرای “بلروفون” اثر ژان بتیست لولی و “پلاته” اثر ژان فیلیپ رامو پخش شد.

برای مشاهده ویدئوی کامل مصاحبه آقای کریستوف روسه به زبان فرانسه، اینجا را کلیک کنید:

http://fr.euronews.com/2012/03/05/extraits-de-linterview-de-christophe-rousset

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا