Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اجرایی متفاوت از تراژدی فاوست با هنرنمایی یوناس کوفمان

با همکاری
اجرایی متفاوت از تراژدی فاوست با هنرنمایی یوناس کوفمان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اپرای وین، مشهورترین سالن اجرای موسیقی کلاسیک دنیاست. یکی از برنامه های امسال این سالن، اپرای فاوست، نسخه شارل گونو با هنرآفرینی یوناس کوفمان است که نمی توان آنرا از دست داد. یوناس کوفمان را بی گمان باید برترین صدای زیرمردانه اپرا درسالهای اخیر دانست.

اکثر نقش هایی که توسط این هنرمند آلمانی اجرا شده، شخصیت های مثبتی هستند… یک مرد خوب که مشکلات پیش رویش غالبا زاییده سوء تفاهمات یا بد اندیشی دیگران است.

اما اپراهای محدودی هم وجود دارد که او در آنها نقشی منفی را بازی کرده است. از جمله: فاوست. البته فاوست آنقدرها هم وحشتناک نیست. تصمیمات او عموما خودخواهانه و رفتارش با دیگران زننده است، بویژه با مارگریتا.

اپرای تراژدی فاوست با الهام از اثر جاودانه گوته به نگارش درآمده، معجونی از اساطیر یونانی و عرض اندام در برابر قدرت خدایان و همچنین پرداختن به مفاهیمی چون شیطان نیک سیرت و یا رویارویی مرگ و زندگی…. همه و همه در کنار آهنگسازی الن آلتین اغلو هنرمند فرانسوی ترک تبار.

او درمورد شارل گونو آهنگساز فرانسوی قرن نوزدهم وخالق این اثرمی گوید:” گونو شخصی بوده که بین دنیا و آخرت در نوسان بوده. همیشه می خواسته کشیش شود. از یکطرف فرد معتقدی بوده و ازطرف دیگر زنها را دوست داشته. بنابراین شخصیت او دو وجهی است : یک دون ژوان جذاب و درعین حال یک فرد مذهبی و کلیسا برو.”

هنرمندان گاهی اوقات ترجیح می دهند و دوست دارند که در لحظه زندگی کنند و در واقع در آنی اثر خود را بیافرینند. اینگونه است که ساختن و تنظیم موسیقی برای چنین آثاری پیچیدگی های خاص خودش را دارد.

آلتین اوغلو در این مورد بیشتر توضیح می دهد:” وقتی که هدایت یک اپرا رابرعهده می گیریم همیشه یک مشکلی پیدا می شود: یا یکی از سازها کار نمی کند، یا یکی از موزیسن ها دیرمی کند و یا مشکلات دکور و اینجور چیزها. بنابراین مغزتان را باید دو قسمت کنید یعنی با یک طرف آن این مشکلات را مدیریت کنید و با طرف دیگر آن احساس را وارد اجرایتان کنید. نه دراین، نه در آن، نباید افراط کرد. اگر کاملا غرق دراحساسات شوید نمی توانید اوضاع را کنترل کنید و برعکس اگرخیلی بفکر کنترل کردن باشید اجرای شما فاقد احساس از آب درمی آید. بنابراین همیشه باید توازن را بین این دو برقرار کرد.”

برای یک هنرمند، اجرای موفق یک نقش مساوی است با مدیریت موفق بحرانها و چالش های حین کار.

یوناس کوفمان در این مورد می گوید:“شما باید در مورد چیزهایی که در طی پنج شش سال برنامه ریزی شده اند یکدفعه تصمیم بگیرید که به شما نوعی از احساس امنیت القا می کند. از سوی دیگر از نظر شکل هنری این یک دیوانگی است چون هنر باید آزاد و فی البداهه و خودجوش باشد… اگر از یک استاد نقاشی بخواهید که از الان رنگ نقاشی ای را که قرار است پنج سال دیگر بکشد، مشخص کند… چه کسی می داند تا پنج سال دیگر او در چه حالتی است… اصلا شاید دیگربه رنگ نیازی نداشته باشد.”

دراین اجرا امکان شنیدن قطعات یک، دو و سه فاوست اثر شارل گونو وجود دارد.

برای دیدن بخش های بیشتری از گفتگو با یوناس کوفمان (به زبان انگلیسی) لفطا روی لینک زیر کلیک کنید:

http://www.euronews.net/2012/02/23/bonus-interview-jonas-kaufmann

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا