Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتایج تحقیق بانک مرکزی اروپا: گرمایش زمین باعث افزایش نرخ تورم می‌شود، به ویژه در خاورمیانه

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطالعه جدیدی که توسط یک دانشمند محیط زیست و بانک مرکزی اروپا انجام شده است، نشان می‌دهد که با افزایش دمای ناشی از تغییرات اقلیمی، قیمت مواد غذایی و به طور کلی نرخ تورم افزایش خواهد یافت.

آگهی

پژوهشگران با بررسی برچسب‌های قیمت ماهانه مواد غذایی و سایر کالاها، دما و سایر عوامل اقلیمی در ۱۲۱ کشور از سال ۱۹۹۶، به این نتیجه رسیده‌اند که «شوک‌های اقلیمی» باعث افزایش ۱.۵ تا ۱.۸ درصدی قیمت مواد غذایی در سال طی یک دهه آینده خواهد شد، که این رقم در مناطق گرم‌تر مانند خاورمیانه حتی بالاتر هم خواهد رفت. نتایج این مطالعه در نشریه نیچر منتشر شد.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که تنها به دلیل پدیده‌های آب و هوایی ناشی از تغییرات اقلیمی، نرخ تورم تا سال ۲۰۳۵ حدود ۰.۸ تا ۰.۹ درصد افزایش خواهد یافت.

ماکس کوتز، نویسنده اصلی این مطالعه و دانشمند اقلیم‌شناس در مؤسسه تحقیقات تأثیرات اقلیمی پوتسدام در آلمان، می‌گوید این اعداد شاید کوچک به نظر برسند، اما برای بانک‌هایی مانند فدرال رزرو آمریکا که با تورم مبارزه می‌کنند، قابل توجه هستند.

کوتز گفت: «تأثیرات فیزیکی تغییرات اقلیمی تأثیر مداوم بر تورم خواهد داشت. از نظر من، این یکی دیگر از نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد چگونه تغییرات اقلیمی می‌تواند رفاه انسان و رفاه اقتصادی را تضعیف کند.»

این مطالعه همچنین پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۶۰، بخش تورم ناشی از تغییرات اقلیمی بیشتر شود و قیمت جهانی مواد غذایی سالانه ۲.۲ تا ۴.۳ واحد درصد افزایش یابد. این معادل ۱.۱ تا ۲.۲ درصد افزایش در تورم کلی است.

گرنوت واگنر، اقتصاددان اقلیم‌شناس در دانشکده کسب و کار دانشگاه کلمبیا درباره این موضوع گفت آنچه «تورم اقلیمی» نامیده می‌شود، «کاملا واقعی و اعداد آن تکان‌دهنده است.»

کوتز و اقتصاددانان بانک مرکزی اروپا با بررسی ۲۰ هزار نقطه داده، به دنبال یافتن یک ارتباط علّی واقعی بین شرایط آب و هوایی شدید، به ویژه گرما و افزایش قیمت‌ها بودند. سپس آنچه را که در آینده برای تغییرات اقلیمی پیش‌بینی می‌شود، بررسی کردند و شوکه شدند.

کوتز گفت: «معمولاً وقتی اقتصاددانان در مورد تورم و تغییرات اقلیمی صحبت می‌کنند، در مورد افزایش قیمت انرژی در پاسخ به تلاش‌ها برای مهار گرمایش صحبت می‌شود، اما این فقط بخشی از مشکل است.»

کوتز ادامه داد: «شوک‌های بهره‌وری ناشی از تغییرات اقلیمی، پدیده‌های آب و هوایی ناشی از تغییرات آب و هوایی، از امواج گرما و غیره برای کاهش بهره‌وری کشاورزی وجود دارد. این عوامل نیز تأثیر قابل توجهی بر تورم مواد غذایی و تورم دارند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته کوتز، موج گرما در اروپا در سال ۲۰۲۲ نمونه خوبی است. گرمای شدید باعث کاهش عرضه مواد غذایی شد و در نتیجه قیمت مواد غذایی دوسوم درصد و تورم کلی حدود یک‌سوم درصد افزایش یافت. قیمت‌ها در رومانی، مجارستان و برخی نقاط جنوب اروپا حتی بیشتر هم افزایش یافت.

کوتز همچنین گفت: «این تحلیل نشان داد که فشار تورمی بر مواد غذایی و سایر قیمت‌ها در مناطق و فصول گرم‌تر بیشتر است. بنابراین، ممکن است اروپا و آمریکای شمالی به اندازه کشورهای کم‌‌درآمد که توانایی کمتری برای مقابله با آن را دارد، آسیب نبینند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ بر سر منابع آب شیرین با گرمایش زمین؛ بالا آمدن آب دریاها «حکم اعدام» بسیاری از ملل جهان است

تغییرات آب و هوایی به روایت آمار؛ گرمایش زمین چه تاثیری بر زندگی اروپایی‌ها گذاشته است؟

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟