Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

حمله حماس به اسرائیل باعث افزایش بهای نفت خام، جذابیت طلا، دلار و دارایی‌های امن شد

gold bars
gold bars Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی حمله گسترده حماس به اسرائیل در آخر هفته گذشته، قیمت شاخص جهانی نفت خام برنت در معاملات اولیه آسیا در روز دوشنبه تا ۴.۱ درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح ۸۸.۱۵ دلار در هر بشکه رسید. پیش از این، قیمت نفت خام برنت در پایان معاملات روز جمعه ۶ اکتبر ۸۴.۵۸ دلار بود.

آگهی

با وجود این جهش قیمت، بهای شاخص جهانی نفت خام برنت هنوز کمتر از نرخ اوج خود در یکسال اخیر یعنی ۹۷.۶۹ دلار در هر بشکه است که در ۲۸ سپتامبر ثبت شد.

به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که حملات جدید شبه‌نظامیان حماس علیه اسرائیل، هنوز یک تهدید فوری و جدی برای روند عرضه جهانی نفت محسوب نمی‌شود.

به نظر می‌رسد که نگرانی‌ها بویژه پس از آن جدی شود که اسرائیل به این نتیجه برسد که ایران در عملیات حماس مشارکتی فعال داشته است و به این ترتیب دست به اقدامات متقابل بزند.

تحولات جدید در حالی در جریان است که صادرات نفت خام ایران از ماه مه بطور قابل توجهی افزایش یافته است؛ چراکه به نظر می‌رسید به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت بایدن برای برقراری صلح در خاورمیانه، از سختگیری‌ها در اجرای تحریم‌های آمریکا کاسته شده بود.

یافته‌های شرکت تحلیل داده «کپلر» نیز حاکی از آن است که صادرات ایران از ۱.۳۵ میلیون بشکه در روز در ماه آوریل به ۱.۷۹ میلیون بشکه در روز در ماه اوت رسیده بود که بیشترین میزان از نوامبر ۲۰۱۹ محسوب می‌شود.

افزایش صادرات نفت ایران در این مدت به نفع دولت آمریکا نیز بود؛ زیرا باعث می‌شد قیمت‌هایی که در پی تصمیم عربستان (برای کاهش ۱ میلیون بشکه در روز) همچنین کاهش تولید روسیه (به قرار ۳۰۰ هزار بشکه در روز) افزایش یافته بود و بازارهای جهانی را در تنگنا قرار داده بود، تعدیل شود.

افزایش جذابیت طلا و دارایی‌های امن

حمله نیروهای حماس به اسرائیل همچنین باعث شد که حرکت به سمت حفظ و ذخیره دارایی‌های امن افزایش یابد؛ زیرا سرمایه‌گذارانی که از نزدیک رویدادهای خاورمیانه را تماشا می‌کنند سعی دارند قبل از هر اقدامی، ریسک ژئوپلیتیکی برای بازارها را بسنجند.

به این ترتیب بررسی‌های تحلیلگران حاکی از آن است که افزایش ریسک ژئوپلیتیک، باعث اقبال گسترده برای خرید دارایی‌هایی مانند طلا و دلار و افزایش تقاضا برای اوراق خزانه ایالات متحده شده است.

پیتر کاردیلو، اقتصاددان ارشد شرکت سرمایه‌گذاری اسپارتان نیز ضمن پیش‌بینی افزایش قیمت دلار، معاملات گسترده طلا را «یک پوشش عالی در برابر آشفتگی بین‌المللی» توصیف می‌کند.

به نظر می‌رسد تا کنون تنها دستاورد حماس از این حملات، توقف اقدامات برای عادی سازی روابط سیاسی در خاورمیانه باشد. با این وجود آینده تحولات روشن نیست و افزایش خطرات در این منطقه احتمالاً قیمت بالاتر نفت خام را به همراه خواهد داشت.

اکنون عمده نگاه‌ها به سمت عربستان است تا مشخص گردد که یکی از مهمترین بازیگران عرضه نفت در بازارهای بین‌المللی و همزمان یکی از تاثیرگذارترین کشورها در صحنه سیاسی خاورمیانه، چه واکنشی به تحولات غزه و آینده مراوداتش با اسرائیل خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه فدرال سوئیس درخواست «شفافیت» در حوزه واردات طلا را رد کرد

حماس چگونه اسرائیل را پیش از حمله‌ ویرانگر فریب داد؟

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟