Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پیام نمایندگان مذاهب به رهبران جهان؛ زبان خصمانه را کنار بگذارید

پیام نمایندگان مذاهب به رهبران جهان؛ زبان خصمانه را کنار بگذارید
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Galina Polonskayaیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«مهمترین نتیجهٔ این کار این است که دور هم می‌نشینیم و گفتگو می‌کنیم، و درک می‌کنیم که راه حل مشکلات جهان نه در جنگ و منازعه بلکه در نشستن و گفتگو کردن یافت می‌شود.»

آگهی

قزاقستان که خود ۱۸ فرقه مذهبی گوناگون دارد چند سالی است باب گفتگوی بین ادیان را گشوده است. در ماه سپتامبر امسال نیز آستانه پایتخت این کشور میزبان هفتمین کنگرهٔ رهبران جهان و سران مذاهب سنتی بود. نمایندگان بیش از ۵۰ کشور در این همایش خواستار صلح و همبستگی جهانی شدند.

اصغر شاکروف، معاون مجلس سنای قزاقستان دربارهٔ این همایش می‌گوید: «کوشش رهبران جهان و سازمان‌های بین‌المللی برای غلبه بر چالش‌های پیش روی بشریت کافی نیست، و صدای رهبران معنوی که نفوذ بسیاری در میان مردم جهان دارند و خواهان همبستگی می‌شوند برای غلبه بر چالش‌های مشترک ما بسیار ضروری است.»

نمایندگانی ادیان اسلام، مسیحیت،‌ یهودیت، هندوئیسم و بسیاری از دیگر مذاهب در این همایش حضور داشتند. همچنین پاپ فرانسیس و احمد الطایب، شیخ الازهر جزو مهمانان برجستهٔ این نشست بودند. تصویر بسیاری از رهبران مذهبی جهان که گردهم آمده‌اند پیام وحدت‌ درعین کثرت را به جهانیان می‌رساند.

داوید بروخ،‌ ربی اشکانزی اسرائيل دربارهٔ اهمیت گفتگو می‌گوید: «مهمترین نتیجهٔ این کار این است که دور هم می‌نشینیم و گفتگو می‌کنیم، و درک می‌کنیم که راه حل مشکلات جهان نه در جنگ و منازعه بلکه در نشستن و گفتگو کردن یافت می‌شود.»

یکی از اهداف این همایش تأکید بر نقش مذهب در رفع منازعات و نیز ترمیم زبان صلح و آشتی است که در اثر درگیری‌ها و آسیب‌های جهانی خدشه‌دار شده است.

میگوئل موراتینوس، نمایندهٔ ارشد سازمان ملل در امور پیوند تمدن‌ها دراین باره می‌گوید: «اینجا بهترین جا برای رویارویی با جهانی است که موانعِ دشمنی بخش‌هایی آن را از هم جدا کرده‌اند. تمدن خواهان ساختن پل‌هایی از جنس درک و احترام است، و امروز این درک که ما همه با هم هستیم مهمتر از همیشه است.»

بیانیه نهایی این گردهمایی از تمامی رهبران جهان می‌خواهد زبان خصمانه و ویرانگری را که به بی‌ثباتی جهان می‌انجامد کنار بگذارند. این بیانیه همچنین خواستار توقف جنگ و خونریزی در تمامی نقاط جهان می‌شود و اعلام می‌کند که افراط‌ گرایی، تروریسم، بنیادگرایی، و تمامی انواع خشونت هیچ ربطی به مذاهب راستین ندارند و باید انکار شوند.

الله‌شکور پاشازاده، مفتی اعظم قفقاز دربارهٔ استفاده از مذهب برای اهداف سیاسی می‌گوید: «متأسفانه باید گفت برخی از حلقه‌های سیاسی از مذهب برای رسیدن به اهداف خودشان استفاده می‌کنند، و گذشته از این شاهدیم که برخی رهبران مذهبی هم خواهان جنگ و مقابله می‌شوند. همگان باید این نکته را ببینند و به آن واقف باشند و ما باید در کنارهم با این مسئله مبارزه کنیم.»

شرکت‌کنندگان این همایش همچنین در پارک جدید صلح و همدلی پایتخت قزاقستان درخت کاشتند. این مراسم نمادین بیانگر امید به آن است که گفتگوهای بین دینی سبب رشد و تغییر، و اتحاد اجتماعات مختلف سراسر جهان شوند و الهامبخش مردمی باشند که با هم در راه صلح تلاش می‌کنند.

جو بیلی، اسقف کلیسای آنگلیکن دربارهٔ تأثیر این همایش بر همکاری‌های محلی می‌گوید: «ما دربارهٔ صلح جهانی گفتگو می‌کنیم، اما نخستین گام‌ این امر در سطح محلی برداشته می‌شود، یعنی در هر شهر کوچکی که مسیحیان و مسلمانان احتمالا درکنارهم خواهان سیرکردن گرسنگان‌اند. بنابراین هدف مشترکی داریم، و دیگر تفاوت‌هایمان را نمی‌بینیم بلکه به دغدغهٔ مشترکمان یعنی کسانی که در رنج و نیازند توجه می‌کنیم.»

شرکت‌کنندگان این همایش ابراز امیدواری کردند که درخواست‌شان مبنی بر گفتگوی جهانی، و برقراری صلح و آشتی براساس ارزش‌های انسانی مشترک در تمامی ادیان به گوش جهانیان برسد.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

شهر نورسلطان قزاقستان میزبان چهارمین کنفرانس روسای پارلمان‌های اوراسیا

گام تجاری آفریقای جنوبی با برگزاری مجمع جهانی اقتصاد در کیپ تاون