Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اصلاح اقتصادی در کنگو؛ دیجیتالی کردن مدارس و رایگان شدن مدارس ابتدایی

 اصلاح اقتصادی در کنگو؛ دیجیتالی کردن مدارس و رایگان شدن مدارس ابتدایی
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Serge Rombiیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نخست وزیر کنگو: «وقتی به شاخص های مختلف نگاه می کنیم، تمام شاخص ها در حال رشد هستند. هر روز ما تصمیمات مهمی می گیریم که ما را در مسیر درستی پیش می برند. این مسیر نهایتا کشور را هم از نظر اقتصادی و هم بهبود وضعیت اجتماعی همه مردم کنگو بهبود می بخشد.»

آگهی

در این قسمت از برنامه زیرذره‌بین به کینشاسا پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو رفته‌ایم. علیرغم تاثیرات کووید، کنگو از دینامیک فوق العاده ای برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی اش برخوردار است.

در کنگو، ۶۰ درصد مردم کمتر از ۲۰ سال سن دارند که یکی از جوانترین کشورهای جهان است و از یک سال و نیم پیش، مدرسه ابتدایی دوباره برای همه مجانی شده است. اقدامی که اجازه می دهد ۴ میلیون کودک راهی مدرسه شوند.

بعنوان مثال در مدرسه گومب، تعداد دانش آموزان دو برابر شده است. در این کلاس، مجانی بودن به شکل قابل ملاحظه‌ای فعالیت روزمره و خوشبینی کودکان را بهبود داده است.

گولا، دانش آموز مدرسه گومب می گوید: «به مدرسه می رم، پول نمی دهم و آنها مرا بیرون نمی کنند.» گولا در پاسخ به این سوال که می خواهی چکاره شوی می گوید: «می خواهم قاضی شوم.»

در چند ماه گذشته، مدیران مدراس با موجی از دانش آموزان مواجه شدند. شرایطی حساس با این حال برای مدیران مدرسه ابتدایی، نتیجه خیلی امید بخش بود.

آلفانس کاپاتا سیمبا، مدیر مدرسه ابتدایی گومب می گوید: «کودکانی که ممکن بود زندگی شان را در خیابان تلف کنند و دست به کارهای خطا بزنند، حالا در مدرسه هستند و در حال آموختن. و برای والدین، آنچه برای مدرسه خرج می کردند را دیگر خرج نمی کنند و می توانند کمی پس انداز کنند که برای خانواده ها فوق العاده است.»

بعد از مدرسه، به دیدار نخست وزیر کنگو می رویم. ژان میشل ساما لوکوند کینگه یکصد روز است که به مقام نخست وزیری رسیده است. او روی جوانان شرط بسته است برا اینکه فضای جدیدی در کشورش ایجاد کند.

نخست وزیر کنگو می گوید: «ما به آنها نیاز داریم. جمهوری دموکراتیک کنگو در یک لحظه خاص در تاریخش به سر می برد با تغییراتی که مسیر جدیدی را پیش رویش گذاشته است. چیزی که اجازه می دهد امیدوار باشیم.»

صندوق بین المللی پول یک وام ۱.۵ میلیارد دلاری به کنگو داده است. در عوض مقامات متعهد به اجرای اصلاحات گسترده شده‌اند. هدف بهبود فضای کسب و کار و تضمین رشد اقتصادی پایدار است.

نخست وزیر کنگو می افزاید: «نکته نخست تسهیل ایجاد شرکت هاست، سپس ابزارهای گسترده‌ای در پیرامون این هدف وجود دارند. معنای این کار ایجاد امنیت قضایی برای کسب و کارهاست. و همچنین نهایتا ایجاد انگیزه برای فعالیت در حوزه هایی که علاقمندیم سرمایه گذاری در آنها صورت گیرد.»

این برنامه به دنبال ایجاد تنوع اقتصادی خصوصا در کشاورزی است. کالا امپینگا یکی از مهمترین نمونه های سرمایه گذاران کنگویی است. او ابتدا در بخش معدن فعال بود و اکنون به طورگسترده در این حوزه و همچنین در کارخانه روغن پالم سرمایه گذاری کرده است. محصولی که اکنون مستقیما مورد استفاده ۲۰ میلیون شهروند کینشاسا قرار می گیرد.

کالا امپینگا می گوید: «۲۰ میلیون ساکن کنشاسا با محصولات کشاورزی وارداتی تغذیه می شوند. اما ما زمین، اب و هوای مناسب و افراد مناسب برای تولید را داریم و کمبود نیروی کار نداریم.»

البته مشکلاتی در کنگو وجود دارد که باید رفع شوند: یافتن سرمایه گذاران بلند مدت، تغییر برخی قوانین و همچنین توسعه زیرساخت‌ها. به سخن دیگر کشور با همه مشکلات پیش رو، شانس بزرگی دارد.

کالا امپینگا می افزاید: «ما چیزی داریم که من آنرا زیباترین، طولانی ترین و بزرگترین اتوبان جهان نامگذاری کرده ام: رودخانه کنگو.»

بخش دیگر در حال توسعه، بخش دیجیتال است. در این مدرسه، همانند ۶ هزار مدرسه دیگر در سراسر کشور، کودکان و معلمان از «اسکول اپ» استفاده می کنند که یک تبلت آموزشی توسعه یافته به دست یک استارتاپ کنگویی است.

مورگان، دانش آموز می گوید: «ما تمرین‌ها و سوالات را اینجا داریم و در زمان قرنطیه وقتی در خانه بودیم از این سیستم استفاده می کردیم.»

آلبرت امبویی، معلم می گوید: «می توانیم از این طریق ویدیو کنفرانس با تمامی دانش آموزان داشته باشیم و معلم یا در مدرسه است یا در خانه اش.

این کار به ما اجازه می دهد که با پیشرفت فعالیت‌ها عقب نمانیم که فوق العاده است.»

آگهی

طراح «اسکول اپ» چندین جایزه بین‌المللی را برای نوآوری اش دریافت کرده است و حتی توانسته نوآوری اش را به کشور سیشل بفروشد. یک انقلاب کوچک در کیفیت آموزش در کنگو.

پاسکال کانیک، بنیانگذار اسکول اپ می گوید: «اهدای یک تبلیت اسکول اپ به یک مدرسه دولتی مثل تجهیز یک مدرسه به یک کتابخانه است. باید تاکید کنم که این راه‌حل را می تواند در منطقه ای هم بکار گرفت که اینترنت وجود ندارد یا جایی که برق ندارند. بنابراین هیچ منطقه ای حذف نمی شود.»

استراتژی دولت شرط بستن روی تلاش های کنگوی ها و همچنین تبدیل کشور به مکانی جذاب برای سرمایه گذاران خارجی است.

نخست وزیر کنگو می افزاید: «فراموش نکنید که جمهوری دموکراتیک کنگو، کشور بزرگی است در مرکز آفریقا، که فقط یک بازار داخلی مهم با ۱۰۰ میلیون جمعیت نیست بلکه ۹ کشور همسایه دارد و کنگو واقعا منطقه ای بین جنوب، شمال و غرب آفریقاست.»

پیش بینی رشد اقتصادی سال ۲۰۲۱ کنگو حدود ۵ درصد برآورد شده است. و آنچه ما در کنگو دیدیم گویای جدیت این کشور در این مسیر رشد است.

آگهی

پاسکال کانیک می افزاید: «ما امروز می توانیم به جهان بگوییم که در کنگو ما جوانانی داریم که سخت کار می کنند تا تصویر مطلوبی از کشور ارائه کنند و ما می خواهیم در جهت تغییر دادن کشورمان کار کنیم.»

کالا امپینگا هم می گوید: «من به کنگو باور دارم. من به پتانسیل هایش باور دارم و ما برای کار و مبارزه آمده ایم.»

نخست وزیر کنگو در پایان می افزاید: «وقتی به شاخص های مختلف نگاه می کنیم، تمام شاخص ها در حال رشد هستند. هر روز ما تصمیمات مهمی می گیریم که ما را در مسیر درستی پیش می برند. از نظر من این خیلی انرژی بخش است و من واقعا می خواهم که ما در این مسیر باقی بمانیم. این مسیر نهایتا به کشور اجازه می دهد که به حرکت درآید هم از نظر اقتصادی و هم بهبود وضعیت اجتماعی همه مردم کنگو.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

افق‌های سرمایه‌گذاری در جمهوری دموکراتیک کنگو

بیوهکینگ؛ شتاب بیشتر برای رسیدن به سلامت و طول عمر