Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افق‌های سرمایه‌گذاری در جمهوری دموکراتیک کنگو

کینشاسا
کینشاسا Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Anne Devineaux
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جمهوری دموکراتیک کنگو، دومین کشور وسیع و سومین کشور پرجمعیت قاره آفریقا است. این کشور یکی از بالاترین نرخ‌های رشد منطقه را دارد.

آگهی

جمهوری دموکراتیک کنگو، دومین کشور وسیع و سومین کشور پرجمعیت قاره آفریقا است. این کشور یکی از بالاترین نرخ‌های رشد منطقه را دارد. ثروت طبیعی، زاد و ولد پویا، جمهوری دموکراتیک کنگو را به کشوری با فرصت‌های اقتصادی فوق‌العاده‌ تبدیل کرده است. با این حال چالش‌های پیش رو هم عظیم هستند. این کشور در کجای کار است و رانه‌های رشد کدامند؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها به یک کنفرانس بی‌سابقه در کینشاسا رفتیم.

هدایت سرمایه‌گذاران از طریق وارسی نقاط قدرت و ضعف کشورهدف برگزاری کنفرانس ریسک کشور برای اولین بار در جمهوری دموکراتیک کنگو است. بازیگران اصلی سیاست و اقتصاد حول گزارش آژانس رتبه‌بندی پان آفریقایی بلوم‌فیلد گرد هم آمده‌اند. داده‌های بسیاری تحلیل شد. از شاخص‌های اقتصاد کلان گرفته تا مسائل اجتماعی و امنیتی. در پایان، نمره ۵/۱ از ۱۰ به جمهوری دموکراتیک کنگو داده شد.

ژان میشل سما لوکونده، نخست وزیر جمهوری دمکراتیک کنگو می گوید: «اولویت دولت بهبود شرایط کسب و کار است.» 

زه‌زه استانیسلاس، مدیرعامل بلوم‌فیلد می‌گوید:‌«نمره ۵/۱ از ده، نشانگر ریسک متعادل میانی است. به این معنی که جمهوری دموکراتیک کنگو، کشوری است با توانایی‌های بالقوه بسیار با اصلاحاتی که باید انجام شود و البته ضعف‌هایی هم دارد.» 

مهم‌ترین مشکلات کمبود زیرساخت‌ها، خطرات امنیتی در شرق و همچنین چالش فساد است. با این همه نهادهایی مانند مودی‌ز و استاندارد اند پورز اخیرا نمره اعمال حاکمیت این کشور را ارتقاء دادند. این نشانی از بهبود وضعیت اقتصادی است. وزیر اقتصاد از عزمش برای ادامه این روند صحبت می‌کند. نیکلا کازادی وزیر اقتصاد می‌گوید: «در برنامه مالی عمومی، ما یک نقشه راه به‌شدت بلندپروازانه داریم که آن را در چارچوب برنامه صندوق بین‌المللی پول اجرایی می‌کنیم. شفافیت در آورده‌های مالی بهبود می‌یابد و اصلاحات مالیاتی به منظور خلق فضای سالم‌تر کسب و کار، انجام می‌شود. طبق همین برنامه، مبارزه با فساد به‌ویژه از راه تقویت حکمرانی الکترونیک بهبود خواهد یافت.»

در زمینه بهبود زیرساخت‌ها هم تلاش‌هایی می‌شود. مقامات تابستان امسال تصفیه خانه آب جدیدی را با همکاری کره جنوبی افتتاح کردند. امروزه کارخانه Lemba-Imbu ۳۵۰۰۰ متر مکعب آب در روز را تصفیه می‌کند اما این فقط مرحله نخست است. در نهایت تعداد ساکنان بیشتری به آب آشامیدنی دسترسی خواهند داشت. این نیروگاه باید در پایان مرحله سوم تا سال ۲۰۲۶ -۲۰۲۷ برای ۳ میلیون نفر خدمت رسانی کند.

بخش معدن موتور محرکه اصلی اقتصاد کنگو است. این کشور معادن عظیمی از منابع انتقال انرژی، مس، کبالت، و لیتیوم دارد.

گروه ای‌آرجی یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران این بخش است. بندیکت سوبوکتا، مدیرعامل این شرکت بر پتانسیل بالای کنگو برای تامین مواد خام بازارهای جهانی تاکید می‌کند: «اگر یک تلفن همراه دارید، قطعا بخشی از باتری آن از کنگو می‌آید. اینجا همچنین تنها کشوری است که می‌تواند ماده کافی برای تقاضای فزاینده صنایع برق، حمل و نقل، خودروهای الکتریکی، ایستگاه‌های شارژ باتری، ذخیره انرژی و.. تامین کند. می‌بینید که شمار تقاضاها بسیار بالا است.»

سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

فراتر از ثروت معدنی، کشور تصمیم به تنوع اقتصادی خود دارد. زمین‌های قابل کشت وسیع، امکان توسعه صنعت کشاورزی را فراهم می‌کند.

کینوناز، یک برند قهوه کنگو است که نماینده نسل نوین شرکت‌های تجاری مصمم به پیشرفت را نمایندگی می‌کند. این شرکت اولین بنگاه تجاری است که قهوه بیو در منطقه کینشاسا کشت می‌کند. این برنامه از سه سال پیش آغاز شد.

تیسیا موکونا، بنیانگذار این شرکت می‌گوید: «داستان من و قهوه، داستان عشق است. عشقی به کشاورزی، کاشت، رویاندن و داشت و همچنین قمار دیوانه‌وار کشت قهوه، اینجا در کینشاسا! اگرچه همه به من می‌گفتند این کار شدنی نیست.»

خانم موکونا درباره چالش‌های راه‌اندازی این شرکت می‌گوید: «مشکل‌ترین جای کار، صنعتی کردن بود. پیداکردن ماشین، واردات، ترخیض گمرکی و راه‌اندازی خط تولید. ماجرای انرژی هم هست. برق برای چرخاندن چرخه تولید واقعا بلندپروازانه است. همه این‌ها به زیست‌بومی تعلق دارد که به مشکلات جامعه می‌افزاید. ولی غیرممکن نیست. شاهد آن هم اینکه امروز در چهار شهر کنگو حضور داریم.»

تیسیا آرزوی معرفی و فروش محصولاتش فراتر از مرزهای کنگو را دارد. مثالی که می‌تواند الهام بخش دیگر سرمایه‌گذاران محلی یا خارجی باشد.

خبرنگار • Farhad Mirmohammadsadeghi

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

چگونه کشتی‌گیران کنگویی با طلسم و جادو حریفان خود را در مبارزات «وودو» شکست می‌دهند؟

پایان دوره پول ساده و ارزان؛ چالش تازه استارت آپ‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران

اصلاح اقتصادی در کنگو؛ دیجیتالی کردن مدارس و رایگان شدن مدارس ابتدایی