Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عرضه ارز در جهت گرانی؛ رکوردزنی نرخ رسمی، دلار آزاد را به ۳۲ هزار تومان رساند

تجمع متقاضیان ارز در مقابل تابلوی نرخ‌های یک صرافی در تهران
تجمع متقاضیان ارز در مقابل تابلوی نرخ‌های یک صرافی در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی ایران مدت‌هاست که کمبود مشتری برای عرضه‌های رسمی ارز را گواهی بر غیرواقعی بودن قیمت‌ها در بازار آزاد اعلام می‌کند. با این حال، برخی فعالان بازار ارز بر این باورند که بر خلاف انتظار عمومی، عرضه‌های رسمی ارز با هدف حفظ روند صعودی نرخ ارز انجام می‌شود.

آگهی

نرخ رسمی فروش دلار با ثبت رکورد جدید ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومانی در جریان معاملات روز پنجشنبه بازار ارز ایران، فاصله ۳۰۰ تومانی خود را با قیمت آزاد ۳۲ هزار تومانی حفظ کرد.

بانک مرکزی ایران در آغاز مبالات روز پنجشنبه نرخ رسمی عرضه دلار را ۲۰۰ تومان دیگر افزایش داد. همزمان این بانک اعلام کرد که عرضه‌های میلیونی ارز مشتری کمی در بازار دارد. مطابق اعلام این بانک، طی مبادلات روز چهارشنبه شبکه صرافی‌های رسمی ۷۳ میلیون دلار عرضه داشته‌اند که تنها ۶۰۰ هزار دلار آن از سوی متقاضیان ارز خریداری شده است.

بانک مرکزی ایران مدت‌هاست که کمبود مشتری برای عرضه‌های رسمی ارز را گواهی بر غیرواقعی بودن قیمت‌ها در بازار آزاد اعلام می‌کند. با این حال، برخی فعالان بازار ارز بر این باورند که بر خلاف انتظار عمومی، عرضه‌های رسمی ارز با هدف حفظ روند صعودی نرخ ارز انجام می‌شود؛ به طوری که فاصله نرخ رسمی و آزاد ارز طی هفته‌های اخیر بیش از پیش کاهش یافته و نرخ تعیین شده برای عرضه‌های بانک مرکزی ایران در جهت کاهش قیمت‌ها تعیین نشده، بلکه در پی حفظ سیر فزاینده نرخ ارز بوده است.

در پی افزایش ۲۰۰ تومان نرخ رسمی عرضه دلار توسط شبکه صرافی‌های تحت مدیریت بانک مرکزی ایران، قیمت دلار در مبادلات بازار آزاد تهران نیز روز پنجشنبه ۲۰۰ تومان دیگر افزایش یافت و به نرخ بی‌سابقه ۳۲ هزار تومان رسید.

نرخ آزاد هر یورو نیز در پایان معاملات آخرین روز کاری هفته به ۳۷ هزار و ۵۵۰ تومان رسید که همچنان ۳۰۰ تومان بالاتر از نرخ رسمی بانک مرکزی ایران بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود کاهش قیمت جهانی طلا، رکوردزنی روزانه نرخ دلار در بازار ایران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا ۱۵۰ هزار تومان بالاتر برود و به ۱۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان برسد. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم روز پنجشنبه نزدیک به ۱.۵ میلیون تومان مبادله شد.

هر اونس طلا تا عصر روز پنجشنبه با ۷ دلار و ۳۰ سنت کاهش، به قیمت هزار و ۸۹۴ دلار در بازارهای جهانی مبادله شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قیمت ارز در بازار ایران؛ نوسان دلار در کانال ۲۹ هزار تومان

افزایش بهای بلیط هواپیماها در ایران؛ آیا می‌توان بر رشد ۱۵۵ درصدی قیمت‌ها مهار زد؟

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟