Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

همکاری میان کشورهای شرق اروپا و حاشیه مدیترانه در اجلاس کران‌مونتانا

 همکاری میان کشورهای شرق اروپا و حاشیه مدیترانه در اجلاس کران‌مونتانا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مانند دوران مارکوپولو، بندرهای ایتالیا در دریای آدریاتیک می‌توانند به گره‌گاه‌های ارتباطی بین شرق و بقیه‌ دنیا، به‌خصوص آفریقا تبدیل شود. سی‌وامین دوره اجلاس جهانی کران مونتانا با بررسی نقش راه‌های دریایی در روابط بین‌الملل برگزار شد.

آگهی

«جامعه ملل» نخستین گام در ایجاد سازمان ملل متحد بود که بعد از جنگ جهانی اول در ژنو تاسیس شد. یک‌صد سال سیاست بی‌طرفی سوئیس، این کشور را تبدیل به محلی ایده‌ال برای بحث و گفتگو درباره راه‌های دستیابی به صلح جهانی کرده است.

از ۳۰ سال پیش ژنو میزبان سیاستمداران، تاجران سرشناس و نماینده‌های نهادهای بین المللی است که برای شرکت در اجلاس جهانی کران مونتانا و تبادل نظر برای حل بحران‌های جهانی به اینجا می‌آیند.

سی‌امین دوره این اجلاس با این سوال مطرح شد که آيا در دنیایی که شاهد افزایش روزافزون تنش‌های دیپلماتیک است، دستیابی به صلح، توسعه و ثبات تبدیل به رویا شده است؟

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

اجلاس جهانی کران‌مونتانا یک سازمان غیردولتی بین‌المللی است که در سال ۱۹۸۶ میلادی با شعار «به‌سوی جهانی انسانی‌تر»‌ تشکیل شد.

این نشست چند بار در سال و در شهرهای مختلف و با هدف ایجاد گفتگوی دائمی میان تصمیم‌گیرندگان میان بخش دولتی و خصوصی برگزار می‌شود.

ژان پل کارترون، مدیر افتخاری و بنیانگذار اجلاس کران مونتاتا می‌گوید: «این اجلاس هیچ‌گونه جهت‌گیری سیاسی ندارد. موضوعاتی که انتخاب می‌کنیم مسائل روز جهان است. رسالت ما در ابتدا ایجاد پلی میان کشورهای اروپای غربی و اروپای شرقی بود که به دنبال فروپاشی کمونیسم، دموکراسی در آنها برقرار شده بود. گستره فعالیت‌های ما نیز شامل اتحاد جماهیر شوروی سابق، اروپا، خاورمیانه، خلیج فارس و آفریقا می‌شود.»

راه‌های ارتباطی دریایی نقشی مهم در روابط بین‌الملل دارند

یکی از مباحثی که برای اولین‌بار در نشست کران‌مونتانا مطرح شد، همکاری میان کشورهای شرق اروپا و کشورهای حاشیه مدیترانه بود.

کشورهای حاشیه دریای آدریاتیک و دریای سیاه از ایتالیا گرفته تا روسیه این پتانسیل را دارند که تبدیل به بازیگران اصلی در ادغام منطقه‌ای و توسعه‌ اقتصادی شوند.

بیشتر بخوانید:‌

ویتوریو توربیانلی، یکی از مقامات بندرهای شرقی دریای آدریاتیک در سواحل ایتالیایی، معتقد است که مسیرهای دریایی نقش مهمی در روابط بین‌المللی ایفا می‌کند. وی در این باره به یورونیوز می‌گوید: «مسیر دریایی مثل بزرگراهی است که به توسعه همکار‌ی بین مناطق مختلف کمک می‌کند. در واقع به‌کارگیری ابزارهایی برای تسهیل تجارت، افزودن الگوهایی برای توسعه متوازن و همچنین سرمایه گذاری برای ایجاد پلت‌فرمهای تدارکی در مناطق صنعتی کنار دریا از اهمیت بالایی برخورد است.»

ماریا مگدالنا گریگور، وزیر خارجه رومانی نیز می‌گوید:‌ «ارتباط و برقراری پیوند تنها برای یک ناحیه‌ٔ خاص مهم نیست بلکه باید اولویت اصلی در هر استراتژی‌‌ مرتبط با حمل‌ونقل یا امور بین‌المللی باشد. زمان، همیشه معادل پول است بنابراین کاستنِ زمان تلف‌شده به راه‌های ارتباطی و شبکه‌ها توان رقابت بیشتر می‌بخشد.»

مسیرهای تجارت دریایی دوباره در کانون توجه قرار گرفته‌اند چون می‌توانند ابزاری برای اثرگذاری و توسعه نفوذ باشند. مانند دوران مارکوپولو، بندرهای ایتالیا در دریای آدریاتیک می‌توانند به گره‌گاه‌های ارتباطی بین شرق و بقیه‌ دنیا، به‌خصوص آفریقا تبدیل شوند.

سی‌امین دوره نشست کران‌مونتانا در ژنو از ۲۶ تا ۲۹ ژوئن ۲۰۱۹ برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

همایش کرانس مونتانا با موضوع آفریقای مدرن برای زنان و جوانان برگزار شد

سرمایه‌گذاری دوبی روی هوش مصنوعی و بنادر آفریقا

نشست سالانه کران مونتانا؛ امنیت جهانی زیر سایه درگیری‌ها و چالش‌های سیاسی