Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نشست سالانه کران مونتانا؛ امنیت جهانی زیر سایه درگیری‌ها و چالش‌های سیاسی

نشست سالانه کران مونتانا؛ امنیت جهانی زیر سایه درگیری‌ها و چالش‌های سیاسی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

صدها سیاستمدار، تاجر سرشناس و نماینده نهادهای بین‌المللی در بیستمین اجلاس سالانه «کران مونتانا» که با موضوع امنیت ملی و جهانی در ژنو برگزار شد، شرکت کردند و جوانب مختلف این موضوع را مورد بررسی و بحث قرار دادند.

آگهی

در زمانی که اختلاف نظرها، نزاع‌ها و شکاف‌ها در عرصه بین المللی در همه جای جهان دیده می‌شود، به نظر می‌آید که سوئیس بهترین مکان برای بحث درباره سیاست باشد. چگونه می‌توان در دنیای پیچیده کنونی، امنیت جهانی را تضمین کرد؟ این موضوعی است که در آخرین نشست «کران مونتانا» به آن پرداخته شد.

صدها سیاستمدار، تاجر سرشناس و نماینده نهادهای بین المللی در بیستمین اجلاس سالانه «کران مونتانا» که با موضوع امنیت ملی و جهانی در ژنو برگزار شد، شرکت کردند و جوانب مختلف این موضوع را مورد بررسی و بحث قرار دادند.

عوام‌فریبی، پوپولیسم و از بین رفتن زبان دیپلماسی

ژان پل کارترون، رئیس افتخاری نشست و بنیانگذار کران‌ مونتانا درباره وضعیت دنیای امروز می‌گوید: «جهان چشم‌انداز آینده خوبی ندارد و زبان دیپلماسی از بین رفته است. ببینید که در اجلاس رهبران اروپایی در بروکسل چه گذشت! ما به خودمان توهین می‌کنیم. خودمان را در مظان اتهام قرار می دهیم. دوره تازه‌ای از رابطه میان دولت‌ها آغاز شده که بسیار خطرناک است زیرا در پشت همه اینها رفتارهای پوپولیستی و عوام فریبانه وجود دارد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

خطر مشارکت مردم بدون وجود ملزومات دموکراسی

اما رئیس سابق دولت کاتالونیا معتقد است که دلیل پیچیدگی‌های عصر حاضر حضور بیش از پیش شهروندان درعرصه مشارکت سیاسی بدون ایجاد راهکار‌های لازم است.

کارلس پوجدمون، رهبر سابق استقلال‌طلبان ماتالونیا می‌گوید: «در دنیایی جدیدی که با آن روبرو خواهیم شد، آنچه مهم است روش برخورد ما با دموکراسی و نحوه دعوت از مردم به مشارکت سیاسی و متعهد شدن به ایجاد جامعه‌ای از پائین به بالا است و نه بالعکس.»

کمرنگ شدن جایگاه‌ نهادهای سیاسی قدرت و «سیاست کوآنتوم»

از نظر رئیس جمهوری ارمنستان که سال‌ها پیش از ورود به سیاست استاد فیزیک دانشگاه نیز بوده است؛ سیاست در قرن بیست و یکم تغییر کرده و وارد دوره «سیاست کوآنتوم» شده‌ایم.

آرمن سارگیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان می‌گوید: «با دنیایی مواجه هستیم که جایگاه نهادهای سیاسی سنتی مانند احزاب، نهادها و ساختارهای قدرت نسبت به زمان آغاز قرن بیست‌ و یکم، کم اهمیت‌ شده است: شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های اجتماعی و قدرت ایده‌های فردی یا یک شعار قدرتمند است که جهان جدید را تشکیل می‌دهند.»

رهبران ماجراجو دلیل اصلی درگیری‌ها در جهان

به اعتقاد رئیس جمهور سابق اوکراین، در دوره روابط پیچیده بین‌المللی، خطر روی دادن درگیری‌های مبهم نیز افزایش میابد. وی در نشست امسال کران مونتاتا همچنین نسبت به فعالیت «رهبران ماجراجو» هشداد داد.

یولیا تیموشنکو می‌گوید: «از نظر من در تمام چالش‌هایی که انسان امروز با آن مواجه است، از جمله جنگ‌های ترکیبی، امنیت سایبری و حملات سایبری، یک امر مشترک وجود دارد و آن رهبری تهاجمی و غیرمسئولانه است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«درگیری در کنگو چاشنی انفجار آفریقا است»

شیبانکو کالالا، معاون نخست وزیر جمهوری دموکراتیک کنگو یکی دیگر از شرکت کنندگان در این نشست است. وی با اشاره به خطر دائمی درگیر‌ی در قاره آفریقا می‌گوید: «آفریقا مانند یک تفنگ رو به پایین است که جمهوری دموکراتیک کنگو چاشنی آن است. زیرا به لحاظ جغرافیایی نیز ما در قلب آفریقا هستیم. بنابراین اگر به کنگو دست بزنید یا اگر در کنگو درگیری و مشکلی ایجاد شود.، تمام آفریقا منفجر خواهد شد.»

به گفته معاون دبیرکل فائو (سازمان خواروبار و کشاروزی ملل متحد) با وجود سال‌ها مبارزه موفقیت‌آمیز علیه گرسنگی، این معضل دوباره در حال افزایش است و بسیاری از نقاط آفریقا همین حالا هم در معرض خطر شدید هستند.

ماریا هلنا سمدو، می‌گوید: «دلیل اصلی این خطرات، درگیری‌های خشونت‌آمیز و پس از آن تغییرات آب و هوایی است و البته دلیل سوم نیز رکود اقتصادی است. بنابراین زمان کمی داریم و باید در عمل کردن جسور باشیم.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

همکاری میان کشورهای شرق اروپا و حاشیه مدیترانه در اجلاس کران‌مونتانا

مشکلات جهانی شدن در بیست و نهمین مجمع جهانی کران مونتانا