Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هشدار گروه ۲۰: جنگ تجاری میان چین و آمریکا مانع رشد اقتصادی جهان است

هشدار گروه ۲۰: جنگ تجاری میان چین و آمریکا مانع رشد اقتصادی جهان است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پی‌یر موسکوویسی در مورد موضع نماینده چین به خبرنگاران گفت که چینی‌ها در این نشست «خویشتن‌دار» و «ساکت» بودند.

آگهی

بیست کشور صنعتی جهان نسبت به پیامدهای منفی جنگ تجاری میان آمریکا و چین بر رشد اقتصادی کشورهای جهان هشدار دادند.

وزرای اقتصاد و رؤسای بانک‌های مرکزی کشورهای عضو گروه ۲۰ در پایان نشست خود در روز یکشنبه ۱۹ خرداد در شهر فوکوکا ژاپن تأکید کردند که تشدید تنش تجاری کنونی میان آمریکا برای کل جهان خطرآفرین است. در بیانیه پایانی این نشست ضمن اشاره به شرایط «دشوار» کنونی در جهان آمده است: «به نظر می‌رسد رشد [اقتصادی] در جهان ثابت مانده است. این نرخ در سطح ضعیف قرار دارد و به ویژه به دلیل تشدید تنش‌های تجاری و ژئوپولیتیک جاری ممکن است سقوط کند.»

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه نوشت: «تهدید اصلی از جانب کسانی می‌آید که بر ادامه تنش‌های تجاری اصرار دارند. راهی که ما اکنون در پیش داریم مسیر مطمئنی نیست.»

پی‌یر موسکوویسی، کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا در حاشیه این نشست، در مورد نقش آمریکا و چین در رکود فعلی اقتصاد جهانی به خبرنگاران گفت: «نمی‌خواهم بگویم که این دو کشور در برابر تمام کشورهای دیگر ایستاده‌اند، اما در وضعیتی شبیه به همین قرار داریم.»

بیشتر بخوانید:

وی با این حال با لحنی امیدوارانه نسبت به نتایج نشست مورد بحث گفت: «تلاش سنگینی بود، کامل نیست، اما نتایج خوبی گرفتیم. در بیانیه پایانیمان تلاش کردیم تا ارادیمان برای مبارزه با اقتصاد حمایت‌محور را ابراز کنیم.»

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه نیز در حاشیه این نشست گفت: «تمام بحث‌های ما در این نشست حول نگرانی شدیدمان از جنگ تجاری موجود (میان آمریکا و چین) دور می‌زد.»

موضع چین و آمریکا

نمایندگان چین و آمریکا خود از امضاکنندگان بیانیه پایانی نشست ژاپن بودند.

پی‌یر موسکوویسی در مورد موضع نماینده چین به خبرنگاران گفت که چینی‌ها در این نشست «خویشتندار» و «ساکت» بودند.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در حاشیه نشست مورد بحث در فوکوکای ژاپن با یی گانگ، رئیس بانک مرکزی چین دیدار و گفتگو کرد. او پس از این دیار در توییتر گفتگویش با این مقام چینی در مورد مسائل تجاری دوجانبه را «سازنده» و «صریح» توصیف کرد.

نشست وزرای اقتصاد گروه ۲۰ مقدمه نشست سران کشورهای عضو این گروه است که در پایان ماه جاری میلادی در شهر اوزاکای ژاپن برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان و ملک سلمان پیش از اجلاس گروه ۲۰ درباره راه‌های بهبود روابط صحبت کردند

دستور ترامپ به شرکت‌های آمریکایی: به جای چین تولید خود را در جاهای دیگر انجام دهید

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟