Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جنگ تجاری؛ اتحادیه اروپا از آمریکا و چین به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

 شکایت اروپا از آمریکا و چین به سازمان تجارت جهانی
شکایت اروپا از آمریکا و چین به سازمان تجارت جهانی
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اروپا با شکایت از واشنگتن نزد سازمان تجارت جهانی در پی دریافت خسارت‌های مالی ناشی از وضع تعرفه‌های عجیب بر واردات کالاهای اروپایی است.

آگهی

اتحادیه اروپا از آمریکا و چین به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد.

سیسیلیا ملمستروم، کمیسیر تجاری اتحادیه اروپا روز جمعه در جریان یک کنفرانس خبری در بروکسل ضمن اعلام این مطلب خاطرنشان کرد این اقدام در مخالفت و برای به چالش کشیدن تصمیم آمریکا به افزایش تعرفه‌های گمرکی فولاد و آلومینیوم از روز اول ژوئن (۱۱ خرداد) اتخاذ شده است.

اقدام بروکسل در مقابله با تصمیم جنجالی واشنگتن به افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم وارداتی از اتحادیه اروپا، تحلیلگران را نسبت به وقوع یک جنگ تجاری تمام عیار میان طرفین و تاثیر آن بر رشد اقتصادی جهان نگران کرده است.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در نخستین واکنش به این تصمیم جنجالی کاخ سفید اعلام کرد که اروپا روش «مقابله به مثل» را در قبال آن در پیش خواهد گرفت. آقای یونکر با انتشار توییتی ضمن تاکید بر دفاع از منافع اروپا تصریح کرد: «امروز روز بدی برای تجارت جهانی است.»

بیشتر بخوانید:

شکایت از چین برای بهره‌برداری «غیرمنصفانه» از دانش فنی شرکت‌های اروپایی

اما داستان چین در این میان اندکی متفاوت است.

اتحادیه اروپا پکن را به دلیل «انتقال غیرمنصفانه دانش فنی و فناوری» شرکت‌های اروپایی فعال در چین به شدت مورد سرزنش قرار داده است. کمیسیر تجاری اتحادیه اروپا در این زمینه می گوید: «در صورتی که بازیگران این میدان به قواعد و مقررات احترام نگذارند، خطر فروپاشی این سیستم را تهدید می‌کند. برای همین ما امروز تصمیم گرفتیم نزد سازمان تجارت جهانی بر ضد آمریکا و چین شکایت کنیم.»

خانم ملمستروم در این زمینه گفت: «این رویکرد نشان می‌دهد که ما به هیچ اردوگاهی تعلق نداریم. ما مدافع تجارت جهانی در قالب نظامی چند جانبه و مبتنی بر قوانین و مقررات هستیم. این همچنین نشان می‌دهد که رویکرد ما در واقع حرکت به سمت شناسایی و رفع علل اصلی بروز تنش در نظام تجاری دنیا است.»

تماس ترامپ با ماکرون

آخرین گزارش‌ها حاکی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه، یک روز پس از اعلام وضع تعرفه‌های جدید برای واردات آلومینیوم و فولاد در تماسی تلفنی با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود موضوع برهم خودن توازن تجاری با اروپا را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده است.

بر اساس بیانیه‌ای که کاخ سفید در این زمینه منتشر کرد آقای ترامپ در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهوری فرانسه بر ضرورت برقراری مجدد توازن تجاری با اروپا تاکید کرده است. این موضع‌گیری از سوی رئیس جمهوری آمریکا در حالی صورت می گیرد که اروپایی‌ها پیشتر واکنش شدیدی به تصمیم جنجالی افزایش تعرفه‌ها نشان داده بودند. 

آقای ماکرون در این گفتگوی تلفنی اقدام آمریکا در برقراری تعرفه های سنگین را «غیرقانونی» خواند و تاکید کرد دامن زدن به «ملی‌گرایی اقتصادی» اشتباهی است که همه از آن متضرر می شوند.

به اعتقاد تحلیلگران، اروپا با شکایت از واشنگتن نزد سازمان تجارت جهانی در پی دریافت خسارت‌های مالی ناشی از وضع تعرفه‌های عجیب بر سر واردات کالاهای اروپایی است. از سوی دیگر مخالفان این سیاست در آمریکا معتقدند که وضع و افزایش تعرفه واردات برای اعمال سیاست‌های حمایتی در شرایطی قابل توجیه است که صنعت و تجارت یک کشور به واقع در معرض تهدید قرار گرفته باشد؛ در حالی که این وضعیت در حال حاضر در آمریکا مشاهده نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهادات کمیسیون اروپا برای اصلاحات در سازمان تجارت جهانی

تهدید دونالد ترامپ به خروج کشورش از سازمان تجارت جهانی

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟