بحران سیاسی آلمان بر اقتصاد این کشور تأثیری نگذاشته است

بحران سیاسی آلمان بر اقتصاد این کشور تأثیری نگذاشته است
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک روز پس شکست گفتگوها برای تشکیل دولت ائتلافی به رهبری آنگلا مرکل و بروز بحران سیاسی در آلمان، ارزش سهام در این کشور بر خلاف انتظار، افزایش یافت.

روز دوشنبه ۲۹ آبان، ارزش شاخص دکس در بازار سهام فرانکفورت که اخیرا با ۰.۵ درصد کاهش روبرو شده بود، به میزان ۰.۲ درصد (۱۳هزار واحد) افزایش یافت. شاخص استاکس در همین روز رشدی ۰.۳ درصدی را تجربه کرد.

آنگلا مرکل روز دوشنبه رسما ناتوانی خود در تشکیل دولت ائتلافی را اعلام کرد.

به باور کارشناسان اقتصادی، دلیل این افزایش ممکن است اعتماد کلی سرمایه‌گذاران خارجی به ثبات اقتصاد و امنیت بازار آلمان باشد. رابرت هالور، رئیس بخش تحقیقات بازراهای مالی بادر بانک آلمان می‌گوید: «بازارهای بورس و ارز خوب هستند زیرا همه می‌دانند که بالاخره دیر یا زود دولت ما تشکیل خواهد شد. عناصر تعیین کننده در بازارها سیاست پولی در اقتصاد جهانی است.»

بیشتر بخوانید:
بحران سیاسی در آلمان؛ شکست تشکیل دولت ائتلافی به رهبری آنگلا مرکل

در شرایطی که آلمان با بحران سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند، اهمیت بازار مالی این کشور در اروپا از آن جهت برجسته شده است که مسئولان بازار بورس فرانکفورت پس از برگسیت در صدد گرفتن جای بورس لندن بر آمده‌اند.

رابرت هالور در این زمینه می‌گوید: «لندن تاکنون باخته است و باز هم بازنده خواهد بود. اکنون فرانکفورت می‌خواهد جای آن را بگیرد. این منطقی هم است، زیرا مقر بانک مرکزی اروپا در حال حاضر در این شهر قرار دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به بالاترین سطح در ۲۳ روز گذشته رسید

طلای شیطان چیست و چرا استخراج آن بسیار خطرناک است؟

نفوذ رکود به جمع گروه ۷؛ پس از آلمان، ژاپن و بریتانیا هم به رشد اقتصادی منفی دچار شدند