Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استونی؛ آموختن مبانی کارآفرینی به کودکان همراه با تفریح و سرگرمی

استونی؛ آموختن مبانی کارآفرینی به کودکان همراه با تفریح و سرگرمی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چه می شد اگر راه انداختن کسب و کار به سادگی بازی کودکان بود؟ دراستونی دهکده کارآفرینی می خواهد با سرگرمی منبع ا

تنها یک سوم اروپاییها دوست دارند کارآفرین بشوند در حالیکه نیمی از آمریکاییها یا چینیها از کودکی این رویا را در سر می پرورانند. دلیل این بی میلی اروپاییها چیست؟ در دهکده کارآفرینی درشهر تارتو، دومین شهر بزرگ استونی، جایی است که کودکان در آن فوت و فن کارآفرینی را یاد می گیرند و تشویق می شوند در آینده کسب و کار خودشان را به راه بندازنند.

ترویج و تشویق کارآفرینی در اروپا

  • جوایز ترویج کارآفرینی» در اروپا به برنامه هاو پروژه های ابتکاری داده می شود که کارآفرینی و تأسیس شرکتهای کوچک را در سطح محلی، ملی، یا منطقه ای ترویج می کنند
  • از سال ۲۰۰۶ تا کنون ۳۴۰۰ پروژه نامزد دریافت جایزه شده اند. این طرحها در مجموع از خلق هزاران شرکت تازه در اروپا پشتیبانی کرده اند
  • تنها ۳۷ درصد اروپاییها علاقه دارند کارآفرین شوند. برای مقایسه، این رقم برای آمریکاییها ۵۱ درصد است
  • احتمال اینکه جوانانی که در زمینه کارآفرینی آموزش دیده اند، شرکت به راه بیاندازند، پنج برابر افراد آموزش ندیده و مردم معمولی است
  • دهکده کارآفرینی در استونی به بچه ها در سنین ۵ تا ۱۸ سال کارآفرینی آموزش می دهد. کودکان حین بازی فوت و فن کارآفرینی را می آموزند و تشویقشان می شوند برای خودشان کسب و کار به راه بیاندازند

لینکهای مفید

احتمال اینکه کسانی که از کودکی با کارآفرینی و فوت و فن آشنا می شوند در آینده کارآفرین بشوند، پنج برابر بیشتر از افراد آموزش ندیده است. تنها ۳۷ درصد اروپاییها علاقه دارند کارآفرین شوند. در حالیکه این رقم برای آمریکاییها ۵۱ درصد است.

مهیس پارن Mehis Pärn مبتکر طرح «دهکده کارآفرین» موسوم به «بیز استریت» در استونی است که کودکان را با مبانی کارآفرینی و تجارت آشنا می کند.

از نظر مهیس پارن دلیل این بی میلی اروپایی ها این است کارآفرینی در فرهنگ اروپایی وجود ندارد، اما تغییر اقتصاد، الگوهای جدید تجاری را بوجود می آورد. او می گوید: «به نظرم دلیلش این است که کارآفرینی در فرهنگ ما وجود ندارد. همیشه کارمند شدن راحت از این است که خودتان کسب و کاری به راه بیندازید. اما این وضعیت در حال تغییر است.»

مهیس پارن همچنین می گوید اقتصاد جدید در حال تغییر دادن دنیای کسب و کار است: «اقتصاد جدید، الگوهای جدید تجاری و نوآوری های سریع را به همراه می آورد. کار مستقل، اقتصاد مشارکتی و شغل های متعدد طی عمر حرفه ای، ویژگی های ماندگار صحنه زندگی اقتصادی خواهد بود. هم مردم، و هم شرکتها باید آماده باشند. همه چیز مدام در حال تغییر است.»

کودکان در «دهکده کارآفرینی» مبانی کسب وکار را یاد می گیرند

طرح ابتکاری «دهکده کارآفرینی» در شهر «تارتو» که دومین شهر بزرگ استونی است شروع شده است.

در این دهکده کودکان در سنین ۵ تا ۱۸ سال، حین بازی و سرگرمی کارآفرینی را می آموزند و تشویق می شوند برای خودشان کسب و کار به راه بیاندازند. آنها تجربه عملی از کارآفرینی هم بدست می آورند، می آموزند که پول و کالا چگونه در زندگی روزمره مبادله می شود و با مسائلی آشنا می شوند که کارآفرینان با آن روبرو هستند. احتمال اینکه این کودکان درآینده به سراغ کار آفرینی و راه اندازی شرکت بروند بیشتر است.

دهکده کارآفرینی یک سال پیش ساخته شد. ۲۵۰۰ دانش آموز و معلم در این دهکده هستند. این روش برای معلمهای مدرسه در تارتو که به این دهکده می آیند نیز جالب است. ریتر تونسی، معلم تاریخ و مدیر دبستانی در شهر تارتو در این باره می گوید: «کودکان حین بازی، مهارتهای کار گروهی و مهارتهای ارتباطی را می آموزند و یاد می گیرند که پول چگونه در زندگی روزمره دست به دست می شود. متاسفانه این چیزها را در مدارس به آنها یاد نمی دهیم.»

معلمهایی که در این برنامه شرکت می کنند مانند دانش آموزان حین بازی از اشتباهاتشان درس می گیرند. آنها سپس تجربه هایشان را با دانش آموزان به اشتراک می گذارند. مثل ماریس که معلم هنر و کاردستی است. او می گوید: «پس از گذراندن این دوره ایده جدیدی به ذهنم رسیده است: می خواهم یک هفته را به کارآفرینی اختصاص بدهم و به شاگردان کلاسم هم پیشنهاد کنم سری به دهکده کار آفرینی سر بزنند.»

طرح استونیایی، نامزد دریافت «جایزه کمیسسیون اروپا برای ترویج کارآفرینی»

دهکده «کار آفرینی» یکی از برنامه های ابتکاری است که امسال نامزد دریافت جایزه کمیسسیون اروپا برای «ترویج کارآفرینی» شده است.

این جوایز ازسال ۲۰۰۶ میلادی به طرحها و ابتکارهایی تعلق می گیرد که از کسب و کارهای کوچک در سطح محلی حمایت می کنند. امسال جایزه کمیسسیون اروپا برای ترویج کارآفرینی در روز ۲۳ نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی در تالین، پایتخت استونی به برندگان اهدا می شود. مهیس پارن به کارآفرینان اروپایی که می خواهند تجربه «دهکده کارآفرینی» را در جای دیگر تکرار کنند توصیه می کند که با مدارس همکاری نزدیک داشته باشند. او می گوید: «شریک خوبی برای مدارس باشید، چون مدارس می دانند که شیوه های آموزشی نیاز به تغییر دارد، اما نمی دانند چگونه این کار را انجام بدهند. آنها خیلی هم محافظه کار هستند پس لازم است صبور باشید.»

Who are competing for an #EEPA2017 title in the CAT 4? The candidates are from #Austria, #Portugal and the #UKhttps://t.co/J6rncalNgOpic.twitter.com/5ds1OKeO8t

— Promoting Enterprise (@EEPA_EU) 26 octobre 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت‌های جهانی شنا در آب‌های سرد استونی

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند