Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

همایش جهانی کران مونتانا برای امنیت جهانی

همایش جهانی کران مونتانا برای امنیت جهانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ایجاد فضای مناسب گفتگو میان فرهنگهای مختلف در جامع و مبارزه با فساد مالی، از راههای مبارزه با پدیده تروریسم است.

آگهی

حملات تروریستی، تهدیدی جهانی به حساب می آید که غیر قابل پیش بینی است. در نتیجه نیاز به شیوه های جدید زندگی داریم. «امنیت جهانی» موضوع نشست کران مونتا بود که در اکتبر ۲۰۱۷ در بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار شد. از نظر برگزارکنندگان راه حل، اتخاذ سیاستهای نوین در سطح بحران مدیریت، مبارزه با فساد مهاجرت و حقوق بشر، است.

نشست کران مونتانا، یک هفته بعد از آن برگزار شد که کمیسیون اروپا مجموعه ای از اقدامات عملی برای دفاع بهتر از شهروندان اتحادیه اروپا علیه تهدیدات تروریستی را ارائه کرد.

بیشتر بخوانید:تدابیرجدید کمیسیون اتحادیه اروپا در مبارزه با تروریسم

فرانسه در این زمینه یکی از کشورهای پیشرو است. ژرژ فنچ، کارشناس بین المللی حملات تروریستی می گوید ارائه این بسته قدم اول است و باید اقدامات بیشتری سریعا انجام شود. او می گوید: «امیدوارم اتحادیه اروپا پیشنهادات امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه مبنی بر ایجاد آکادمی اروپایی اطلاعات و یک دادسرای اروپایی برای مبارزه با تروریسم بپذیرد. عمیقا امیدوارم. در ماه ژانویه سال آینده میلادی، فرانسه میزبان یک کنفرانس جهانی مقابله با تروریسم و شناسایی و قطع منابع مالی گروههای تروریستی خواهد بود. باید ساختارهای لازم برای ردیابی این منابع مالی و پولشویی های مرتبط با آن را داشته باشیم.»

بیشتر بخوانید:یونکر طرح بلندپروازانه ماکرون برای اروپا را ستود

Thanks #Brussels for great moments at the Homeland and global security forum. Let's have a look at what happened today #Day2#CMF17pic.twitter.com/ISCXGghHxa

— Crans Montana Forum (@CransMontanaF) October 27, 2017

جلوگیری از گرایش جوانان اروپایی به افراط گرایی برای مبارزه با تروریسم

گروههای تروریستی با استفاده از تبلیغات اینترنتی این افراد را به دام خود می کشند. مبارزه با افزایش گرایشهای افراط گرایی و بنیادگرایی در اروپا یکی دیگر از اولویتهای تامین امنیت جهانی است.

سرژ استروبانتس، تحلیلگر و کارشناس از موسسه اقتصاد و صلح در اروپا می گوید که هر چه فرد کمتر احساس قربانی بودن بکند، کمتر مستعد به دام افتادن است. وی می افزاید: «دو راه برای متوقف کردن عمل تروریستی وجود دارد: یکی از آنها این است که فرد تروریست را از جامعه بیرون کنید و مطمئن باشید که مرتکب حمله تروریستی نمی شود. راه دوم از بین بردن ایده حمله تروریستی است. تنها راه رسیدن به این هدف هم ایجاد جامعه ای فراگیرتر است، هم در اروپا و هم در سایر نقاط جهان. باید مطمئن شویم که عدالت و برابری در همه جا برقرار است.»

Families are the core unit for fighting #radicalisation – Myrieme Churchill (Parents for Peace) #CMF17#Brusselspic.twitter.com/X7a1hZVM7H

— Crans Montana Forum (@CransMontanaF) October 27, 2017

ایجاد فضای مناسب گفتگو میان فرهنگهای مختلف برای امنیت جهانی

توجه به عقاید و نظرات مختلف در جامعه مدنی و یافتن راه حلهای متناسب با آن جامعه، نیز عاملی مهم در امنیت جهانی به حساب می آید. اما از نظر فریده ال-آغی، فعال حقوق بشر لیبیایی، از نظر سیاسی هنوز اراده کافی برای بهبود فضای گفتگو میان فرهنگهای مختلف وجود ندارد.

او می گوید: «وقتش رسیده که کسی لحظه ای به این بیاندیشد که چه کارهایی نادرست بوده است و اطلاعات و دانش موجود را دوباره ارزیابی کند؛ به مردم احترام بگذارد و به حرفهای آنها گوش دهد و بازیگران جدیدی به صحنه بیاورد. جوانان خیلی مهم هستند و من اکنون در تلاش هستم که با جوانهای لیبی و با زنها همکاری نزدیک داشته باشم.»

#Libya has to find its own way without outside the West interference – Farida Allaghi #CMF17#Brusselspic.twitter.com/gGYfL1U3WQ

— Crans Montana Forum (@CransMontanaF) October 26, 2017

از نظر بسیاری از کارشناسان، اروپا نمی تواند با بستن مرزهای خود با تروریسم مبارزه کند. انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰ میلادی تعداد کسانی که از جنگ و فقر و شرایط اقلیمی از کشورشان فرار می کنند، ۲۰۰ میلیون نفر بیشتر شود، به همین دلیل مهاجرت نیاز به مدیریت بهتر دارد.

موسی زیرای، کشیش کاتولیک و مدیر یک سازمان غیر دولتی حمایت از پناهجویان در ایتالیا می گوید که نیاز به همبستگی و احترام به حقوق بشر داریم. او می افزاید: «اروپا با بحران ارزشها و بحران بشریت، نبود همبستگی و احترام حقوق بشر روبروست. امروز باید از خودمان بپرسیم: آیا اروپا می تواند همچنان خود را دموکراتیک بداند در حالیکه نقض سیستماتیک حقوق بشر در کشورهای همسایه را تحمل می کند؟»

#Democracy is also synonymous with protection and asylum – Father Mussie Zerai on #migration#CMF17#Brusselspic.twitter.com/c7XGW5PRNb

— Crans Montana Forum (@CransMontanaF) October 26, 2017

مبارزه با فساد مالی یکی از راهکارهای مبارزه با تروریسم است

یکی از بخشهای همایش کران مونتانا برای تامین امنیت جهانی، به اهمیت مبارزه با فساد مالی اختصاص داشت. سازمانهای ویژه ای برای مبارزه با فساد بوجود آمده است مثل کمیسیون ملی مبارزه با فساد در کامرون. اما تا رسیدن به فرهنگ شفافیت و پاسخگویی راه درازی در پیش است.

سیمون بولیوار نجامی نواندی از این سازمان می گوید: «وجود سازمانهای مبارزه با فساد، شور واشتیاق مردم برای مبارزه با فساد و انتظارات آنها را بیشتر می کند. اما متاسفانه نهادهایی مثل نهاد ما، قدرت کافی برای تحقیقات و عمل ندارد. بهترین پیشنهادات ما وقتی به مرحله عمل می رسد، با کارشکنی مواجه می شود و به اجرا در نمی آید.»

شاید به زودی نظرات و پیشنهادهای همایش غیر دولتی کران مونتانا توجه رهبران کشورها را در نشست سران اتحادیه اروپا و آفریقا جلب کند. موضوعات اصلی این نشست که در روزهای ۲۸ و ۲۹ نوامبر برگزار می شود، وضعیت جوانان، مهاجرت، امنیت و رشد پایدار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن