بی اعتمادی یونانیها نسبت به اتحادیه اروپا

بی اعتمادی یونانیها نسبت به اتحادیه اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با برگزاری شصتمین سالگرد امضای معاهده روم، پرسشهای بسیاری درباره آینده اتحادیه اروپا مطرح است. یونان یکی از کشورهایی است که به خاطر بحران بدهی های دولتی و بحران پناهندگان در مرکز توجه است. پس ا

آگهی

شصت سال از امضای معاهده روم که منجر به شکل گیری اتحادیه اروپا شد می گذرد. یونان از سال ۱۹۸۱ به عضویت اتحادیه اروپا در آمد و از سال ۲۰۰۱ هم عضو منطقه پولی یورو شد. بحران مالی یورو، بحران بدهی های دولتی و بحران پناهندگان این کشور را که در مرزهای اروپاست به کام خود کشیده است. برغم بسته های کمک مالی که یونان از سوی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول دریافت کرده، یونانی ها به اتحادیه اروپا اعتماد ندارند. و حتی بدنبال برکسیت زمزمه هایی از خروج یونان از اتحادیه اروپا هم به گوش می رسید. والری زابریسکی، خبرنگار یورونیوز در این گزارش این پرسش را مطرح می کند که مقصر کیست؟

کمکهای مالی اتحادیه اروپا به یونان

منطقه آژیوس دیمیترویوس در یکی از حومه های آتن است. زمینهای زراعی این منطقه که قبلا به حال خود رها شده بود، امروز تبدیل به زمینهایی برای کشاورزی در شهر شده است.

مثل سرتاسر یونان، بحران اقتصادی منقطه یورو، کاهش بودجه دولتی و سیاست های ریاضتی بر ساکنان این محله هم سختیهای فراوان به همراه آورده است. نرخ بیکاری در اینجا به ۳۰ درصد رسیده است. اکثر کسانی که در اینجا زراعت می کنند، بیکارند. آنها مواد غذایی مورد نیازشان را خودشان در این زمینهای کشاورزی شهری می کارند و به بار می آورند، و حتی بخشی از آن را به سازمان خیریه مواد غذایی محلی اهدا می کنند.

یک زن بیکار که الان مشغول در زراعت در این زمینهای زارعی است می گوید: «من در یک داروخانه نظافتچی بودم. چهار سال پیش بیکار شدم. تقصیر کیست؟ به نظرم هم دولتهای قبلی و فعلی همه مقصرند. دولت کنونی بیشتر تقصیر دارد چون می بیند که وضع ما هر روز بدتر و بدتر می شود.»

بودجه طرح کشاورزی شهری در اینجا را اتحادیه اروپا تامین می کند. با کمک ۷۰۰ هزار یورویی اتحادیه اروپا، مهدکودکی هم در این منطقه احداث شده است.

شهردار این ناحیه می گوید این کمکهای مالی اتحادیه اروپا مؤثر بوده و یاددادن کشاورزی به این مردم، بر دیدگاه یونانیهایِ این منطقه نسبت به اتحادیه اروپا تاثیر گذاشته است.

وی می افزاید: «برای زیرساختهای شهری در اینجا از کمکهای اتحادیه اروپا بهره بردیم. این مسئله نظرعده کثیری در اینجا نسبت به اتحادیه اروپا تغییر ایجاد کرد. مردم زیادی به عضویت یونان دراتحادیه اروپا، با دیده شک و تردید نگاه می کردند چون می گفتند در اروپا همه چیز فقط در سطح سیاسی رخ می دهد، اما خبری از بودجه و منابع مالی برای کمک به مردم عادی نیست.»

اختصاص کمکهای مالی که به مردم کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمک کند، یکی از اهداف اولیه این اتحادیه از زمان شکل گیری آن است.

یونان در سال ۱۹۸۱ میلادی به عضویت اتحادیه درآمد و از همان موقع میلیاردها یورو کمک مالی از اتحادیه اروپا دریافت می کرد، امروز هم این کمک مالی شش برابر سهمی است که این کشور به اتحادیه اروپا می دهد. **
برغم شواهد و نمونه هایی مبنی بر اینکه عضویت در اتحادیه اروپا چه فوایدی برای این کشور داشته، هنوز عده ای از یونانیها معتقدند که بخش زیادی از پولهای اتحادیه اروپا حیف و میل می شود یا به خاطر سوء مدیریت مالی به هدر می رود.

شهردار آژیوس دیمیترویوس می گوید که به نظارت بیشتری نیاز است. وی می افزاید: «مسئله این است که پول چطور خرج شد. آیا برای طرح های توسعه هزینه کردیم؟ اگر اینطور بود باید باعث اشتغالزایی می شد و اقتصاد ملی را تقویت می کرد. اما اگر صرف پروژه هایی شده که فقط جنبه تبلیغاتی و دکور را داشته، معنایش این است که این پولها فواید کوتاه مدت داشته و در درازمدت فایده ای نداشته است.»

برای خیلی از یونانیها یک نمونه از این طرحها و تخصیص بودجه هایی که فقط به ظاهر می پردازند، مربوط به بازیهای المپیک تابستانی سال ۲۰۰۴ میلادی بود که به میزبانی یونان برگزار شد.

وامهای بانکی با بهره کم و بودجه های اتحادیه اروپا به این کشورِ عضو منطقه پولی یوور اختصاص گرفت تا سالنهای جدید المپیک و جاده و فرودگاه و مترو در آتن ساخته شود .

تولید ناخالص داخلی یونان بعد از اینکه به اتحادیه اروپا و پس از آن به منطقه یورو پیوست، رشد کرد. این رشد، با ظهور بحران اقتصادی متوقف شد اینجا بود که دوران ولخرجی به پایان رسید.

En vidéo • Entre la Grèce et l’Union européenne, une relation tumultueuse en 5 dates https://t.co/sYZ0vJlVXypic.twitter.com/N2jrkGDgn8

— Courrier inter (@courrierinter) 21 February 2017

بحران یورو، چه کسی مقصر است؟

در خیابانهای آتن مغازه ها و کسب و کارهای زیادی تعطیل شده اند. روزهای شکوهمند جذب سرمایه گذاری و وام ارزان به لطف عضویت در منطقه پولی یورو برای یونان به پایان رسیده است.

اما چه اشتباهی رخ داد؟ و چه کسی مقصر است؟ چه کسی مسئول بدهی های دولتی یونان است؟ بدهیهایی که کشور را در ازای دریافت کمک مالی از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول و اجرای سیاست ریاضت اقتصادی، زیر بار وام های عظیم برده است؟ بیشتر یونانیها و حتی بیشتر اروپاییها فکر می کنند یونان قادر به بازپرداخت این وامها نیست.

وقتی یونان اولین بسته کمک مالی را در سال ۲۰۱۰ میلادی دریافت کرد، جرج پاپا کونستانتینو وزیر اقتصاد کشور بود. او می گوید که هم یونان و هم اروپا در قبال بحران یورو مسئولند. اما همچنان معتقد است که یورو نجات خواهد یافت حتی اگر مدتی طول بکشد که بتوان همه را متقاعد کرد.

آگهی

او می افزاید: «با وضعیت طعنه آمیز و مشکلی روبرو هستم که در آن ملاحظات اقتصادی به ما می گوید که باید به سوی اتحاد بیشتر و تکمیل چارچوبی برویم که ده سال پیش خلق کردیم. اما سیاست ما دارد مسیر کاملا معکوس را طی می کند و خیلی بیشتر ملی گرا شده و به انزوا و اعمال سیاست های مستقل متمایل شده است. پرسش این است که این دو را چطور می شود با هم آشتی داد؟ چطور می توان مردم را متقاعد کرد که برای بقای منطقه یورو به ادغام بیشتر و نهادهای مستحکم تر از آنچه اکنون داریم، نیاز هست؟ آنچه در انتخابات سال ۲۰۱۷ به آزمون گذاشته می شود همین نکته است.»

تصمیم گیریهای سخت برای بقا

بحران یونانی فقط مختص بحران یورو نیست، بلکه مشکل پناهجویان نیز هست که نه تنها آتش پوپولیسم را در سرتاسر اروپا شعله ور کرده است، بلکه باعث تقویت اروپاگریزی در برخی از کشورهای عضو اتحادیه نیز شده است.

عمده بار بحران پناهندگی دراروپا بر دوش یونان و ایتالیاست که دروازه ورد به قاره سبز هستند. تخمین زده می شود تنها در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۶ درصد پناهندگان از طریق یونان به اروپا آمده اند. از سوی دیگر، چون برخی از کشورهای اروپا مرزهای خود را بسته اند تعدادی که در انتظار اسکان در یکی از کشورهای اروپایی، در یونان می مانند، روز به روز افزایش می یابد.

گفته می شود که از زمان آغاز بحران پناهندگی، یونان از کمک مالی معادل ۸۰۰ میلیون یوریی اتحادیه اروپا برای امدادرسانی به پناهجویان بهره می برد.

آگهی

اما از نظر نیکوس کریستاکوس که در سازمان غیر دولتی «نوستوس» کار می کند، روند جابه جایی به کندی صورت می گیرد و بسته شدن مرزها هم کمکی به بهترشدن اوضاع نمی کند وحتی وضع را بدتر می کند.

وی می گوید: «من فکر می کنم بروکسل و برخی کشورهای اروپا اتحاد خود با یونان را در زمینه بحران پناهندگان نشان داده اند. به نظر من باید در ادامه این اتحاد ترتیبی اتخاذ شود که هیچ کشور اروپایی که در مرز اروپا قرار دارد و پناهجوها برای ورود به اروپا از آن عبور می کنند، مجبور باشد به تنهایی با مشکلات روبرو شود.»

اکثر یونانی ها بحران پناهندگی و بحران یورو را تاب آورده اند. اما طبق نظرسنجی که اخیر انجام شده، ۷۱ درصد مردم این کشور نسبت به اتحادیه اروپا نظر مثبتی ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا شهروندان می توانند به نحوه هزینه بودجه اتحادیه اروپا اعتماد کنند؟

دولت دست راستی لهستان در برابر اتحادیه اروپا

نفوذ رکود به جمع گروه ۷؛ پس از آلمان، ژاپن و بریتانیا هم به رشد اقتصادی منفی دچار شدند