Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نشست سران آفریقا و فرانسه؛ «بدون بهبود شرایط اقتصادی، مداخله نظامی بی فایده است»

نشست سران آفریقا و فرانسه؛ «بدون بهبود شرایط اقتصادی، مداخله نظامی بی فایده است»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حضور شبه نظامیان در مالی، امنیت این منطقه در آفریقا را به خطر انداخته است.

آگهی

حضور شبه نظامیان در مالی، امنیت این منطقه در آفریقا را به خطر انداخته است. در این شرایط چگونه می توان ثبات را برقرار کرد؟ این یکی از پرسشهای نشست سران آفریقا و فرانسه بود که در مالی برگزارشد.

باماکو پایتخت کشور مالی، میزبان بیست و هفتمین نشست سران آفریقا و فرانسه بود. در این نشست سران بیش از ۳۰ کشور آفریقایی و مقاماتی از فرانسه حضور داشتند.
این نشست در حالی در باماکو برگزاری شد که این شهر در معرض خطر تهدیدات تروریستی جهادگرایان در منطقه است.

#SommetAF2017 a été un franc succès à tous égards. Plus d'une trentaine de Chefs d’État et de Gouvernement & fhollande</a>" <a href="https://twitter.com/hashtag/RemerciementsIBK?src=hash">#RemerciementsIBK</a> <a href="https://t.co/HNx3vnX4nF">pic.twitter.com/HNx3vnX4nF</a></p>&mdash; Presidence Mali (PresidenceMali) January 15, 2017

وزیر اقتصاد و دارایی مالی، برگزاری این اجلاس در پایتخت را دستاورد بزرگی برای دولت می داند و می گوید: «هیچ شکی وجود ندارد که برگزاری این نشست موفقیت بزرگی بود. و تصویری از مالی به عنوان مقصدی جذاب برای سرمایه گذاران خارجی ارائه می کند.»

اجلاس باماکو تنها محل ملاقات و رایزنی نمایندگان سیاسی کشورها نبود. سرمایه گذاران بین المللی نیز در این نشست دو روزه حضور داشتند. علاوه بر بحث و رایزنی درباره تهدیدات تروریسم در منطقه، توسعه اقتصادی و جذب سرمایه گذاران به مالی هم در دستور کار این اجلاس بود.

موسی اسماعیل توره، از آژانس توسعه سرمایه گذاری در مالی می گوید: «صنعت کشاورزی و زراعت، دامپروری و معادن در مالی از اهمیت بالایی برخوردار است. اینها سرمایه ما است. ما توانستیم بحران را پشت سر بگذاریم و مقاومت کنیم. باید بیشتر از قبل، به این سرمایه ها بها بدهیم و به آنها شکل تازه ای ببخشیم. رویارویی با این بحران [سیاسی] نیازهای ما را بیشتر کرده است.»

کودتای بخشی از نظامیان در سال ۲۰۱۲ و حمله های تروریستی گروههای اسلامگرای افراطی، کشور را با بحران سیاسی و امنیتی روبرو کرده است.

بیش از یکسال پیش هتل توریستی «رادیسان» در پایتخت مالی، صحنه گروگانگیری و حمله مسلحانه ای بود که منجر به مرگ بیش از ۲۰ نفر شد. این هتل با افزایش تدابیر امنیتی بازگشایی شده است که نشان از اراده قوی دولت برای پیشرفت دارد.

تامین امنیت کشوری به مساحت مالی، بویژه در مناطق کویری شمال کشور چالش بزرگی است. به این منظور دولت از حمایتهای بین المللی بهره می برد، از جمله عملیات سازمان ملل متحد موسوم به «مینوسما»برای برقراری ثبات در مالی که از سال ۲۰۱۳ شروع شده است.

محمد صالح انادیف، مدیر این عملیات می گوید: «نمی توان گفت که ثبات برقرار شده و امنیت تحقق یافته است. این کار بکندی صورت می گیرد. اما می توان گفت که این امید وجود دارد که وضعیت بهتر و بهتر می شود. ما راه درازی را پیموده ایم و همه چیز کم کم درست می شود.»

در ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی توافقنامه صلح بین دولت و شبه نظامیان درگیر در مالی امضا شد، قرار است در ماه مارس سال ۲۰۱۷ کنفرانس در سطح ملی برای اجرای این توافقنامه برگزار بشود. مردم شمال کشور اما همچنان به روزهای بهتر امید دارند.

اومو سال سک، شهردار گوندام در شمال مالی می گوید: «به نظر می رسد در جاهایی که اندکی ثبات وجود دارد و نیروهای مسلح سازمان ملل حضور دارند، بازسازی و سازندگی در کشور، آرام آرام پیش می رود. می توانیم زندگی کنیم و کشور را دوباره بسازیم. پس بارقه ای از امید بوجود آمده است.»

اما چگونه می توان این امید را زنده نگه داشت؟ برقراری امنیت تنها راه حل نیست، علاوه بر اقدامات سیاسی، به توسعه اقتصادی هم نیاز هست: سرمایه گذاری در آموزش، در آموزش حرفه ای، در بهداشت و سلامت.

رمی دیو، مدیر آژانس توسعه فرانسه می گوید: «امنیت پایدار ایجاد نخواهد داشت، مگر اینکه همزمان و قبل و بعد از عملیات نظامی، اقداماتی برای بهبود شرایط اقتصادی هم انجام بشود. این دو نکته، موضوع اصلی بحث و گفتگو در اجلاس آفریقا و فرانسه بود. بحران سیاسی و ناامنی، در توسعه اقتصادی کشور اخلال ایجاد کرده بود. اما الان سرمایه گذاران بین المللی به مالی باز می گردند.»

سومیلو بوبی مایگا، وزیر خارج پیشین مالی می گوید: «مهمترین مسئله این است که همه دست از خشونت بردارند، تا بتوانیم به انسجام و همفکری برسیم، و به این آگاهی دست یابیم که همه ما سرنوشت مشترک داریم. در این صورت می توانیم پیشرفت کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن