Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راز سرمایه گذاری موفق در بازار مد و لوکس ژاپن چیست؟

راز سرمایه گذاری موفق در بازار مد و لوکس ژاپن چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ژاپن یکی از بزرگ ترین و مهم ترین بازار های مد و صنعت لوکس در جهان است و طبیعتا شرکت های بسیاری به ویژه اروپایی فرصت را غنیمت شمرده و در ژاپن سرمایه گذاری کرده اند. اما راز سرمایه گذاری موفق در بازار م

آگهی

ژاپن یکی از بزرگ ترین و مهم ترین بازار های مد و صنعت لوکس در جهان است و طبیعتا شرکت های بسیاری به ویژه اروپایی فرصت را غنیمت شمرده و در ژاپن سرمایه گذاری کرده اند. اما راز سرمایه گذاری موفق در بازار مد و لوکس ژاپن چیست؟

به محله گینزا در توکیو آمده ایم. محله ای که به معبد لوکس و مد در ژاپن معروف است. شرکت اتریشی «سواروفسکی» که از دهه ۷۰ میلادی در ژاپن فعال است به تازگی یکصد و پانزدهمین مغازه خود را در این محله افتتاح کرده است.
ونسان نلیس٬ مدیر این شرکت توضیح می دهد: «هرچند ژاپنی ها به طور جدی تحولات مد را دنبال می کنند٬ سلیقه ایشان در کل کلاسیک است. مثلا در صنعت جواهد سازی آنها طرح های ظریف و کلاسیک را ترجیح می دهند.»

افزایش و گسترش چشمگیر صنعت گردشگری از چالش های عمده ای صنعت لوکس در ژاپن است. در سال ۲۰۱۴ بیش از دو و نیم میلیون چینی از این کشور بازدید کردند. این رقم در سال ۲۰۱۵ دو برابر شد. مدیر «سواروفسکی» با اشاره به این موضوع می گوید: «ما هم با تحولات بازار پیش رفتیم. فروشند های چینی زبان استخدام کردیم. کلکسیون های ویژه و گلچین های فصل ترتیب دادیم. نحوه ارائه و خدمات فروش را با توجه به تقاضا مشتریان تنظیم کردیم. البته با توجه به اینکه ۹۰ درصد مشتریان ما در اینجا ژاپنی هستند درکل خدمات و کیفیت محصولات ما نیز با توجه به خواست آنها تعریف شده است.»

می گویند که در صنعت لوکس و مد٬ مثل صنایع دیگر٬ باید نقطه اتکایی یافت و آن را به نقطه قوت صنعت خود بدل کرد. واژه «اوموتناچی» یعنی کیفیت بی نظیر خدمات در ژاپن را شاید بتوان راز موفقیت بسیاری دانست.

شناخت فرهنگ و آداب و رسوم ژاپنی ها هم حیاتی است. می گویند اگر می خواهید اینجا سرمایه گذاری کنید و موفق شوید باید نخست سابقه خوبی در بازار اقتصادی کشور خودتان داشته باشید٬ به ویژه که زمین لرزه سال ۲۰۱۱ تاثیری ژرف بر منش و نگرش بازار مصرفی ژاپن گذاشته است.

آکو اونوموتو٬ کارشناس بازار مد در ژاپن توضیح می دهد: «مصرف گرایی شدید در ژاپن پیش از ۲۰۱۱ نگرش غالب بود. اما بعد از زمین لرزه ناگهان به خود آمدیم و فهمیدیم که ممکن است روزی همه چیز را از دست بدهیم. ناگهان ارزش ها تغییر کرد. امروز زندگی خانواده و دوستان مان است که اولویت دارد و ارزشمند است.»

به شهر اوساکا رفتیم تا با یک شرکت اروپایی دیگر آشنا شویم که موفق شده است در سال ۲۰۱۲ با نخستین مغازه خود در اوساکا قدم به بازار ژاپن بگذارد. هیروتاکه یاماموتو٬ مدیر شرکت دانمارکی ساخت لوازم دکوراسیون٬ Flying Tiger می گوید:«بازار توکیو خیلی مهم بود و نمی خواستیم با یک اشتباه ناچیز از دستش بدهیم. در نتیجه تصمیم گرفتیم برای آزمایش اولیه٬ نخستین نمایندگی خود را در اوساکا افتتاح کنیم. و خوب همانطور که می دانید محصولات ما فانتزی و سرگرم کننده است و ما فکر کردیم آنها با روحیه مردم این شهر هماهنگ تر است.»

مدیر این شرکت دانمارکی از آزمون نخست سربلند بیرون آمد و اکنون ۲۴ نمایندگی در ۴ شهر ژاپن از جمله توکیو دارد و امیدوار است با استفاده بیشتر از کارشناسان ژاپنی بازار این کشور٬ در آینده نزدیک٬ بر تعداد مغازه های خود بیافزایند: «ما دو نکته مهم آموختیم: نخست اینکه بازار ژاپن بازار پخته و حرفه ای است و خواهان کیفیت عالی است. دوم اینکه باید محصولات خود را با نیازهای بازار ژاپن تطبیق بدهید.»

به گفته کارشناسان٬ بازار ژاپن برای سرمایه گذاری در صنعت مد و لوکس بسیار باثبات و قابل اتکایی است و محصولات اروپایی همچنان هواداران و خریداران جدیی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن