Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سازوکاری دراتحادیه اروپا برای حمایت از حقوق مالکیت معنوی شرکتهای تجاری کوچک و متوسط

سازوکاری دراتحادیه اروپا برای حمایت از حقوق مالکیت معنوی شرکتهای تجاری کوچک و متوسط
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حمایت از حقوق نوآوریها می تواند توان رقابت شرکتهای تجاری کوچک و متوسط را افزایش دهد. دفتر حمایت از حقوق معنوی در اروپا موسوم به “آی آر پی” سعی می کند

حمایت از حقوق نوآوریها می تواند توان رقابت شرکتهای تجاری کوچک و متوسط را افزایش دهد. دفتر حمایت از حقوق معنوی در اروپا موسوم به “آی آر پی” سعی می کند به کارآفرینان و پژوهشگران اروپایی کمک کند از حقوق مالکیت معنوی اختراعاتش دفاع کنند.

  • حمایت از حقوق معنوی باعث افزایش ۳۹ درصدی تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا می شود و اشتغالزایی را هم ۲۶ درصد افزایش می دهد
  • تنها ۹ درصد بنگاههای تجاری کوچک و متوسط از حقوق معنوی شان استفاده می کنند. درآمد متوسط شرکتهایی که از حقوق معنوی شان دفاع می کنند ۳۲ درصد بیشتر از شرکتهایی است که این کار را انجام نمی دهند
  • مدیریت حرفه ای حقوق مالکیت معنوی و حقوق فکری سبب افزایش توان رقابت بین شرکتها می شود
  • میز کمک به صاحبان شرکتهای تجاری کوچک و متوسط (آی ار پی) برای دفاع از حقوق مالکیت معنوی، اطلاعات لازم برای انجام اقدامات قانونی در اتحادیه اروپا و حتی فراسوی مرزهای اتحادیه را در اختیار این شرکتها قرار می دهد
  • استفاده از فناوری های مدرن در جراحی مغز و اعصاب در حال توسعه است. حمایت میز کمک حمایت از حقوق مالکیت معنوی شرکتهای تجاری که در این حوزه فعالیت می کنند، به این شرکتها

لینکهای مفید

ژاکوب راموتسکی از دفتر حمایت از حقوق معنوی در اروپا موسوم به “آی آر پی” می گوید: «مطالعات اخیر نشان داده که تنها ۹ درصد از شرکتهای تجاری کوچک و متوسط در اروپا از حقوق مالکیت معنوی شان برخوردار می شوند. درآمد این شرکتها به نسبت تعداد کارکنان ۳۲ درصد بیشتر از شرکتهایی است که این کار را انجام نمی دهند.

برای اینکه بیشتر در اینباره بدانیم به سراغ شرکت تجاری کوچکی در بارسلون رفته ایم. این شرکت تجاری کوچک موسوم به “مونتسه” فعالیتش را از سال ۲۰۰۹ با ۱۳ کارمند در بارسلون شروع کرده است. این شرکت تحولی بزرگ در جراحی جمجمه انجام داده است. گیره هایی غیر فلزی که این بنگاه تجاری کوچک برای بستن رگ متورم داخل مغز تولید می کند، باعث موفقیت این شرکت شده است.

این اختراع هنوز افشا نشده است و شرکت در آستانه تجاری کردن محصول خود است. این گیره با همکاری شرکای آلمانی و با استفاده از تسهیلات مالی یورواستارز که یکی از طرحهای کمیسیون اروپا برای حمایت از نوآوری هاست، طراحی و ساخته شده است. این شرکت برای مشخص کردن حقوق و تعهدات دو طرف در این همکاری تجاری به میز کمک آی پی آر مراجعه کردند. به این ترتیب شرکت کوچک مونتسه حق انحصاری کاربردهای پزشکی این سازوکار جدید را از آن خود کرده است.

یکی از مسئولان شرکت می گوید: «میز کمک آی پی آر در بازنویسی قراردادی که با دو شریک آلمانی آماده کرده بودیم به ما کمک کرد تا چارچوبی برای حفظ حقوق معنوی به شکلی که حقوق و منافع هر طرف حفظ شود خلق کنیم. متوجه شدیم که چطور باید حقوق معنوی را در قالب همکاری بین چند شرکت مدیریت کرد و این کار در تشویق نوآوری نقش حیاتی دارد. بر این اساس توانسته ایم با شرکای مختلف در تولید گیره آنوریسم کار کنیم و چشم انداز رشد شرکت مان را بهتر کنیم.

حق اختراع این گیره ها به ثبت خواهد رسید که گامی لازم برای جلوگیری از نسخه برداری دیگران است. اما اگر کسی دست به نسخه برداری بزند “مونتسه” می تواند باز هم می تواند از میز کمک “آی پی آر” برای انجام اقدامات قانونی در اتحادیه اروپا و حتی فراسوی مرزهای اتحادیه، اطلاعات لازم را دریافت کند.

اگر شرکت “مونتسه” بخواهد در بازار امریکای لاتین یا آسیا سهم داشته باشد برای حفاظت از حقوق و مدیریت دارایی هایش به چه کسی باید مراجعه کند؟ یاکوب راموتسکی در پاسخ به این پرسش می گوید: «کمیسیون اروپا سه میز کمک دیگر آی پی ار به راه انداخته است: یکی در چین، یکی در جنوب شرق آسیا، و یکی در آمریکای لاتین. کارشناسان این میزهای کمک برای بنگاه ها ی تجاری کوچک و متوسط در باره ثبت حقوق و مدیریت دارایی هاشان در این نواحی نظر مشورتی فراهم می کنند.»

دست اندرکاران پژوهش هایی که هزینه اش را اتحادیه ی اروپا تأمین می کند، و همین طور کسب و کارهای کوچک و متوسط که فراسوی مرزهای کشوری در اتحادیه اروپا عمل می کنند می توانند از مشورت آی پی آر برخوردار شوند.

آقای راموتسکی در اینباره که شرکتهای کوچک و متوسط چگونه می توانند از مشورتهای “آی پی آر” بهره مند شوند، می گوید: «برای دریافت نظر مشورتی رایگان از ما کافیست به ما تلفن کنید یا ایمیل بفرستید. حداکثر تا سه روز بعد با شما تماس خواهیم گرفت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟