Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بدترین فصل بازارهای سهام در چهار سال گذشته

بدترین فصل بازارهای سهام در چهار سال گذشته
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این هفته مجله بازرگانی خاورمیانه به عملکرد بازارهای سهام در سه ماهه سوم سال می پردازد. پاییزی تیره و تار بر نتایج سه ماه سوم بازارهای جهانی سایه

آگهی

این هفته مجله بازرگانی خاورمیانه به عملکرد بازارهای سهام در سه ماهه سوم سال می پردازد.

پاییزی تیره و تار بر نتایج سه ماه سوم بازارهای جهانی سایه انداخته و شاخصهای سهام به اعماقی خطرناک سقوط کرده اند.

زیانِ بازارهای جهانی از ابتدای ماه ژوئیه نزدیک به یازده تریلیون دلار تخمین زده می شود، برای همین سه ماهه گذشته بدترین لقب بدترین فصل چهار سال پیش را به خود گرفته است.

حالا همه چشمها به فصل اعلام پیشبینی درآمد شرکتهای بزرگ دوخته شده است و به گفته تحلیلگران، با توجه به متوقف شدن پیش بینی ها چندان امیدوارکننده نیست.

پیش از پرداختن به این موضوع نگاهی به نسبت زیانهای وارده به بازارهای جهانی و بازار منطقه می اندازیم.

در طول چهار سال گذشته، بازارهای مالی شاهد چنین سه ماهه بدی نبوده اند، سقوطهای پی در پی سبب شد که بازارها این فصل را با نتایجی منفی به پایان برسانند. بیشترین ضربه را بازارهای سهام آسیایی متحمل شدند و سه ماهه سوم را با زیانی چشمگیر به پایان بردند.

بازار شانگهای، در روز ۲۴ ماه اوت، شامل حراجِ سنگینی بود که اثرش تا پایان سه ماهه سوم باقی ماند.

و نزدیک به ۲۷ درصد از ارزش خود را از دست داد، هانگ سنگ حدود ۲۸ کاهش یافت، سنگاپور بیست و نیم درصد سقوط کرد و شاخص نیکی ۱۲.۰۷ درصد پایین رفت.

در خاورمیانه بیشتر زیانها در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و بازارهای مصر روی داد و آنها به ویژه با سقوط بهای نفت، فصل بسیار سختی را از سر گذراندند. در میان بازار کشورهای عرب حوزه خلیج فارس کمترین آسیب را بازار ابوظبی با ۱۲ درصد افت و بیشترین ضرر را بازار عربستان سعودی با ۱۸ درصد و پس از آن مصر با ۱۴ درصد متحمل شدند.

بازارهای حوزه پولی یورو بدترین عملکرد ممکن را از زمان آغاز بحران سال ۲۰۱۱ داشتند، ارزش سهام به سبب دلایلی چند از جمله بحران مهاجران و همچنین رسوایی شرکت فولکس واگن افت کرد.

شاخص داکس سه ماه سوم سال را با افتی ۱۲.۷۷ درصدی در اسپانیا و با سقوطی برابر ۱۰ درصد در بریتانیا به پایان برد در حالیکه این شاخص در فرانسه با کمترین نزول تنها ۷.۸۹ درصد پایین آمد.

وال استریت هم از این تأثیر منفی بی بهره نماند، بانک مرکزی ایالات متحده، در کنار عومل بیرونی، با به تعویق انداختن پی در پی نرخ بهره، نقش مهمی در این زیان ها داشت.

آگهی

بنابراین سه ماهه سوم سال مالی با سقوط هفت درصدی شاخص اس اند پی و نزول هشت درصدی شاخص داو جونز به پایان رسید.

حالا بازارها و سرمایه گذاران منتظر اعلام درآمد شرکتهای بزرگ هستند که این ماه آغاز می شود، بسیاری از شرکتها با چشم اندازی بدبینانه درآمدهای خود در سال ۲۰۱۶ را پایینتر پیش بینی کرده اند.

برای تحلیل بیشتر نتایج سه ماهه سوم سال، با نورالدین الحموری، تحلیلگر ارشد بازارهای مالی از ابوظبی گفتگو کرده ایم:

آگهی

یورونیوز: سه ماهه سوم با زیانهای چشمگیر بازارهای جهانی تمام شد، این سقوط تا چه درجه ای ادامه خواهد داشت و پیش بینی شما درباره امتداد عملکرد بازار به این شکل چیست؟

نورالدین الحموری: «در حال حاضر و بخصوص بعد از انتشار گزارش سازمان کار ایالات متحده در هفته گذشته، هنوز عدم اطمینان بر بازارها حاکم است. آنجا که نمی توان هیچ رقمِ اقتصادی را به شکلی با ثبات برآورد کرد، چشم اندازِ چند ماه آینده همچنان ناروشن است. اما وضعیتی که در سه ماهه سوم امسال شاهد آن بودیم ممکن است همچنان بر سه ماهه چهارم سال هم تأثیر منفی بگذارد. بنابراین سرمایه گذاران باید در هفته های پیش رو بسیار هوشیار باشند.»

یورونیوز: بازار منطقه هم مانند بازارهای جهانی تحت تأثیر بهای پایین نفت قرار گرفتند، چه چیزی می تواند در دوره پیش رو بر بازارهای منطقه تأثیر بگذارد؟

نورالدین الحموری: «روشن است که بازارهای منطقه همواره تحت تأثیر توسعه جهانی هستند. اما قیمت نفت همیشه عاملی تعیین کننده خواهد بود، گرچه اخیراً شاهد نوعی ثبات بوده ایم، اما سقوطهایی را هم مشاهده کرده ایم که به بازار سهام کمکی نکرده است. بعلاوه، تنشهای منطقه ای در منطقه از جمله تنشهای یمن بر بازار فشار آورده است. همزمان، گمانه زنی ها به وضعیت جهانی هم مربوط می شوند. ادامه تنشهای ژئوپولتیک به اضافه مداخله روسیه در سوریه می تواند همچنان بر دوش بازار منطقه سنگینی کند.»

آگهی

یورونیوز: همچنان که می دانیم در زمانِ رکود بازار، تمایل به معامله کالاهای مطمئن تر زیاد می شود، چرا طلا از این فرصت بهره نبرد؟

نورالدین الحموری: «قیمت طلا معمولاً با دو چیز افزایش پیدا می کند، عدم قطعیت و ترس از تورم. در ماههای گذشته، عدم اطمینان نسبت به وضعیت جهانی برای مدتی تقاضای طلا را حفظ کرد، یا می توان گفت که عدم اطمینان در بازار جلوی سقوط شدید بهای طلا را گرفت، اما آنقدر نبود که بتواند بهای آن را از حدی بالاتر ببرد. پس اگر امکان تورم دوباره بیشتر شود، ممکن است بازار طلا هم از آن بهره ببرد.»

یورونیوز: حالا همه چشمها به اعلام درآمد شرکتهای بزرگ خیره شده، پیش بینی درآمدهای سال بعد، درست پیش از اعلام نتایج متوقف شد، آیا این می تواند گامی به سوی نتایج بدتر باشد؟ شما چه فکر می کنید؟

نورالدین الحموری: « قطعاً ممکن است. چنانکه می دانیم، سه ماه سوم امسال، بدترین فصل چندسال گذشته بوده است، که البته شرکتها را وا می دارد که درآمد آینده خود را کمتر از میزان واقعی پیش بینی خودشان شده اعلام کنند. با این حال هنوز باید منتظر شواهد دیگری باشیم و به درآمدهای سه ماهه سوم سال نگاه کنیم. ممکن است ارقام پیش بینی شده درآمدها درست و یا نادرست باشد. بعلاوه، نباید فراموش کرد که شرکتهای عمده سرمایه گذار در سراسر جهان اعلامِ پیش بینی خود از درآمدهای آتی شان را متوقف کرده اند و همچنین تصمیم به تعدیل نیرو گرفته اند، کاری که بازار را نامطمئن می کند.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک