Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

جهش دوباره بازارهای سهام چین

جهش دوباره بازارهای سهام چین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به دلیل ممنوعیت فروش سهام که روز پنجشنبه از سوی دولت چین صورت گرفت، بازارهای بورس این کشور دوباره بآرامی رونق می گیرند. ماه گذشته دو شاخص بورسِ چین

آگهی

به دلیل ممنوعیت فروش سهام که روز پنجشنبه از سوی دولت چین صورت گرفت، بازارهای بورس این کشور دوباره بآرامی رونق می گیرند. ماه گذشته دو شاخص بورسِ چین تقریباً یک سوم ارزش خود را از دست دادند. برای ترمیمِ سقوط بازار، در حالیکه سرمایه های بانک مرکزی چین برای خرید سهام هزینه می شد، خرید سهام از سوی سهامدارانِ عمده ممنوع شد. بازارهای بورس چین علیرغم این سقوط، با پشتیبانی اقداماتِ دولتی، روز جمعه برای دومین روز متوالی بخوبی به کار خود ادامه دادند.

شاخص سهام در بازار بورس شانگهای روز جمعه ۴/۵۹ درصد و شاخص سهام در بازار شنزن ۴/۸۶ درصد افزایش داشته است. مقاماتِ دولت چین برای بهبود وضعیت، تدابیری چند را به کار بستند. کاهش نرخ بهره بانکی، تعلیق عرضه عمومی سهام (اولیه)، کاهش بودجه های احتیاطی و تسهیل مقررات جانبی و دادنِ اجازه خرید سهام به کارگزاران، از جمله راهکارهایی است که بانک مرکزی چین به کار گرفته است.

بانک مرکزی این کشور روز چهارشنبه وعده داد که برای برقراری ثبات در بازار، نقدینگی را به وسیله یک شرکت سرمایه گذاری دولتی فراهم می کند. دولت چین ا اعلام کرده است که برای تقویت رشد بخشهای اقتصادیِ شدیداً نیازمند، در نظر دارد سقف ۲۵۰ میلیارد یوان سرمایه گذاری کند.

برای تحلیل آخرین نوساناتِ شدید بازار بورس چین، نظر نورالدین حموری، تحلیلگر ارشد بازار از ابوظبی را جویا شدیم:

یورونیوز: «روندِ بازار بورس چین را چطور ارزیابی می کنید؟ از نظر فنی آیا این بهبود ادامه دارد؟»

نورالدین حموری: «کُندیِ رشد اقتصادی اخیر بر ترس سرمایه گذاران افزوده و سبب شده که سرمایه هایشان را از بازارها به سوی سرمایه گذاری های امن تر ببرند. به هر حال، مداخله هایی برای تنظیم بازار صورت گرفته واگر اوضاع وخیمتر بشود احتمالا ادامه پیدا می کنند. از نظر فنی، شاخص بورس شانگهای کاهشی ۳۰ درصدی داشته که رو به بهبود دارد. اما مهمترین نکته این نمودار آن است که تنها در چند روز گذشته ۸ درصد بهبود پیدا کرده است. این نمودار همچنین نسبت به «میانگین متحرک دویست روزه» خود جهشی داشته است، که در بازه های کوتاه مدت و میان مدت عامل بسیار مهمی به شمار می رود. تا اینجا شاهدِ تحولِ عمده ای در میانگینِ متحرکِ این نمودار نبوده ایم. ممکن است دلیل رشد هفته گذشته شاخص بورس نیز همین باشد. مادامی که شاخص بورس بالاتر از میانگین متحرک باشد، چشم انداز عمومی در کوتاه مدت و میان مدت خوب باقی می ماند.»

یورونیوز: «آیا فکر می کنید که واکنشها به نوسانات بازار بورس چین در ماه گذشته بیش از حد بوده است؟ تأثیر این نوسانات بر بازارهای خاورمیانه چه بوده است؟»

نورالدین حموری: «چین یکی از بزرگترین اقتصادهایی بوده که پس از بحران مالی به بهبودِ اقتصاد جهانی کمک کرده است. بنابراین افتِ پیوسته بازار سهام این کشور سرمایه گذاران را می ترساند. به هر حال، باید اشاره کرد که کُندی رشدِ دوباره، چندان برجسته و یا خطرناک نیست. اقتصاد چین هنوز رشدی ۷ درصدی دارد که بیشترین میزان رشد در جهان است. بنابراین سرمایه گذاران نباید واکنشی شدید و یا حاکی از ترس نشان بدهند. در مورد بازارهای خاورمیانه، مانند همیشه، شاخصهای بورس نسبت به هرگونه توسعه جهانی از جمله تغییرات چین و یونان حساسند. با این حال این هفته، شاخصهای سهام با امید توافق میان یونان و اتحادیه اروپا و حل بحران بدهی های یونان افزایش یافت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک