Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سود و زیان عضویت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا چیست؟

سود و زیان عضویت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر آینده دار آستانه جایی بود که اتحادیه اقتصادی اوراسیا سال گذشته در آن به وجود آمد. ده ها هزار سیاستمدار، اقتصاددان و کارشناس از سراسر جهان به

آگهی

شهر آینده دار آستانه جایی بود که اتحادیه اقتصادی اوراسیا سال گذشته در آن به وجود آمد. ده ها هزار سیاستمدار، اقتصاددان و کارشناس از سراسر جهان به پایتخت قزاقزستان آمدند تا درباره شرایط و چشم انداز یکپارچگی اوراسیا گفتگو کنند.

یکی از موضوعات مهم در مجمع اقتصادی آستانه این بود که: کشورها با پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا چه چیزی به دست می آورند و در مقابل چه چیزی از دست می دهند؟

این اتحادیه برخلاف اتحادیه های گمرکی به جای سه کشور از پنج کشور تشکیل شده است. به اعضای موسس آن که روسیه، بلاروس و قزاقستان بودند ارمنستان نیز دیرتر اضافه شد. روز چهارشنبه ۲۰ مه قرقیزستان، یکی دیگر از کشورهای آسیای مرکزی، طرحی را برای پیوستن به این اتحادیه تصویب کرد. این تصمیم برای قرقیزستان تصمیمی دشوار بود زیرا بسیاری از مردم قرقیزستان از طریق فروش کالاهایی که در چین خریده اند امرار معاش می کنند و با پیوستن به این اتحادیه تعرفه های گمرکی به طرز چشمگیری افزایش خواهند یافت. امری که سود صادرات مجدد از چین را کاهش می دهد. با این حال قرقیزستان انتخاب خودش را انجام داده است.

ژیرگالبک ساگینبایف، رئیس اتحادیه کارآفرینان و صنعتگران قرقیزستان می گوید: «دوران خرید و فروش به سر آمده است. اکنون زمان برخی یکپارچگی های صنعتی واقعی است. مزیت عضویت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای شهروندان ما که در خارج کار می کنند این است که آنها بلافاصله موقعیت رسمی پیدا می کنند. این به آن معنا است که آنها احتیاج به اجازه کار نخواهند داشت. مزیت دوم این است که یکپارچگی و همکاری بین شرکتها در صنعت معدن و بخش انرژی و دیگر بخشها به وجود خواهد آمد.»

این اتحاد اقتصادی جدید جمعیتی بالغ بر ۱۸۰ میلیون نفر را پوشش می دهد و شامل چهار تریلیون دلار تولید ناخالص ملی کشورهای عضو می شود. چنین بازار بزرگی جذابیت زیادی برای جذب سرمایه گذاران خارجی خواهد داشت. هر چند بنا به گفته مقامات رسمی هنوز برای ارزیابی حجم سرمایه گذاری های جدید بسیار زود است.

تیمور سلیمانوف، وزیر اقتصاد و سیاست مالی اتحادیه اقتصادی اوراسیا می گوید: «تاکنون بازار خدمات واحد و گردش آزاد کالا ایجاد شده است. چه موقع نتایج را ارزیابی کنیم؟ به نظرم نمی توان این کار را زودتر از یک سال انجام داد. رشد قابل توجه در روند سرمایه گذاری و حجم تجارت را نمی توان در شش ماه متوجه شد. به خصوص که این واقعیت را باید در نظر گرفت که ایجاد اتحادیه اقتصادی اوراسیا با بحران هایی دشوار همزمان شده است.»

راه اندازی اتحادیه اقتصادی اوراسیا با دورانی دشوار از زندگی اقتصادی روسیه همزمان شده است. تحریمهای اعمال شده علیه مسکو توسط کشورهای غربی بر سر الحاق منطقه کریمه اوکراین به روسیه تاثیری منفی بر روی اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه داشته است. بخش بزرگی از درآمد روسیه و قزاقستان از تجارت نفت حاصل می شود. به این ترتیب رکود قیمت نفت، رشد تولید ناخالص ملی قزاقستان را کند کرده است. از طرف دیگر، بر اثر کاهش سریع ارزش روبل، ارزش کالاهای روسی کاهش یافته است و آنها در حال گرفتن جای کالاهای تولید شده در سایر کشورهای اتحادیه از جمله قزاقستان هستند.

راخیم اُشاکبایف، معاون رئیس اتاق ملی کارآفرینان قزاقستان می گوید: «بسیاری از تولید کنندگان اهل قزاقستان به دلیل کاهش ارزش پول نمی توانند به رقابت بپردازند. ما از دولتمان خواسته ایم که این شرایط را به مثابه تهدیدی برای امنیت اقتصاد ملی در نظر بگیرد و به عنوان نیروی برتر و بدون سیاسی زدگی به اعمال محدودیت های تجاری موقت بپردازد.»

با این حال بنابر پیش بینی بانک جهانی تمام کشورهای عضو اتحادیه می توانند در سال جاری تولید ناخالص ملی خود را افزایش دهند.

علی رغم چشم انداز مبهم یکپارچگی اوراسیا و دشواری هایی که اتحادیه در سال اول با آن روبرو بوده است، برخی کشورها تاکنون از قصد خود برای همکاری با این اتحادیه خبر داده اند. این اتحادیه با ویتنام موافقتنامه تجارت آزاد امضا خواهد کرد و پس از عضویت قرقیزستان این اتحادیه دارای مرز مشترک با تاجیکستان شده است و مقامات اتحادیه احتمال می دهند که تاجیکستان در آینده ششمین عضو اتحادیه شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور

تحولات عرصه فناوری نوین؛ دُبی برای پیشتازی در متاورس خیز برداشته است