Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

برگزاری جشنواره روستروپوویچ در باکو

برگزاری جشنواره روستروپوویچ در باکو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جشنواره سالانه میستیسلاف روستروپوویچ که از ۲۷ اردیبهشت تا ۳ خرداد در باکو برگزار شد به گرامیداشت روستروپوویچ، نوازنده ویولنسل و رهبر ارکستر می

آگهی

جشنواره سالانه میستیسلاف روستروپوویچ که از ۲۷ اردیبهشت تا ۳ خرداد در باکو برگزار شد به گرامیداشت روستروپوویچ، نوازنده ویولنسل و رهبر ارکستر می پردازد. علاوه بر اهمیت داشتن تکنیک و اجراهایش، روستروپوویچ یکی از بزرگترین نوازندگان ویولنسل در قرن بیستم به شمار می رود. آرسینی چوباچین، استعداد جوان، به حاضران نشان داد که در راه روستروپوویچ قدم بر می دارد.

او می گوید: «من در این کنسرت تلاش کردم که کاری جدید انجام دهم. امروز معتقدم برای اولین بار در جهان به اجرای نسخه مدرن اجرای ویولونسل می پردازیم که تاکنون شنیده نشده است. طبیعتا من در این امر از میستیسلاف روستروپوویچ الهام گرفتم.»

چوباچین و ارکستر مجلسی او تاکنون در فرانسه، آلمان، جمهوری چک، گرجستان، ژاپن و ترکیه به اجرا پرداخته اند.

روستروپوویچ در سال ۱۹۷۸ شهروندی اتحاد جماهیر شوروی را از دست داد. این اتفاق چهار سال پس از آن رخ داد که مقامات شوروی پایان کارنامه هنری او را به دلیل حمایتش از الکساندر سولژنیتسین، برنده نوبل ادبیات اعلام کردند. روستروپوویچ بیشتر اوقات در پاریس زندگی می کرد و خانه هایی در مسکو، سن پترزبورگ، لندن و لوزان داشت.

الگا روستروپوویچ، دختر او مدیر این جشنواره است. او به یورونیوز از اهمیت برگزاری جشنواره در سرزمین روستروپوویچ می گوید:

«پدرم همیشه عاشق این شهر فوق العاده بود زیرا او در باکو متولد شده بود. او احساسات گرمی نسبت به این شهر داشت. او همیشه این شهر را دوست داشت و باید بگویم که مردم هم در اینجا او را همیشه دوست داشتند. خیلی خوشحالم که می توانم این شهر زیبا را به موسیقیدانان بزرگی که تاکنون آن را ندیده اند معرفی کنم.»

ایگور بوتمن، نوازنده معروف ساکسیفون روسیه با شهر باکو بیگانه نیست. او قبلا به اجرا در این شهر پرداخته است و در این شهر نسبت به اروپا مخاطبینی جوانتر دارد.

در باکو بلیط های کنسرت قیمتی معقول (بین پنج تا ده یورو) دارند. به جای مخاطبان شیک پوش اروپایی در باکو مخاطبینی از همه سنین در سالن حضور دارند.

ایگور بوتمن می گوید: «خیلی حس خوبی است وقتی به اجرا برای سنین مختلف می پردازید و فقط افراد مسن نیستند. مطمئنا فقط برای مخاطبان جوان نمی نوازید و می خواهید توجه همه را داشته باشید. اما وقتی مخاطبان جوان را می بینید خیلی حس خوبی دارید. ما مقداری سبک جاز اجرا می کنیم، مقداری هم از سوییتهای شرق دور دوک الینگتون را که با باکو و جمهوری آذربایجان هماهنگ کرده ایم اجرا می کنیم. برای ما اینجا از جهتی قسمت شرقی اروپا است.»

ایگور بوتمن بعد از فارغ التحصیلی از کالج موزیک برکلی در نیویورک زندگی می کند و به اجرا با ستارگان موزیک جاز و ضبط آلبوم می پردازد. او همچنین رئیس مارک موزیک خود به نام «بوتمن موزیک» است. ایگور بوتمن رهبر ارکستر جاز مسکو است و همچنین به رهبری گروه جاز چهار نوازی خود می پردازد. او نقش مهمی در زندگی فرهنگی روسیه دارد.

باکو شهری زنده است. بویژه در دوران تابستان مردم در بیرون به نوشیدن یا گوش دادن به موزیک از طریق جشنواره های مهم می پردازند.

تیمور گویچائف، رهبر ارکستر و ارکستر مجلسی جمهوری آذربایجان روز ۳۰ اردیبهشت در سالن موزیک مجلسی باکو به اجرا پرداختند.
قطعات اجرا شده در این ارکستر شامل آثاری از آهنگسازان اروپای غربی، روسیه و جمهوری آذربایجان می شود.

تعداد زیادی از نوازندگان و اجراکنندگان سالانه به باکو می آیند تا در این جشنواره شرکت کنند. مخاطبان می توانند از اجرای کسانی که از بورس بنیاد میستیسلاف روستروپوویچ بهره می گیرند گوش کنند. کنسرتهای این جشنواره بر روی بهترین صحنه های شهر برگزار می شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟