Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

توانایی ایران در افزایش تولید نفت و تاثیر آن بر بهبود بازار جهانی طلای سیاه

توانایی ایران در افزایش تولید نفت و تاثیر آن بر بهبود بازار جهانی طلای سیاه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هفته گذشته، قیمت نفت به بالاترین حد خود در سال جاری میلادی رسید. کاهش میزان ذخایر نفتی ایالات متحده آمریکا برای بازار نفت رخدادی غیرمنتظره بود. بانک

آگهی

هفته گذشته، قیمت نفت به بالاترین حد خود در سال جاری میلادی رسید. کاهش میزان ذخایر نفتی ایالات متحده آمریکا برای بازار نفت رخدادی غیرمنتظره بود. بانک جی پی مورگان چیس، تصمیم گرفته است که بهای پیش بینی شده نفت در سال آینده میلادی را افزایش دهد.

از سوی دیگر، ایران می گوید که پس از رفع تحریم ها، تولید نفت و سهم خود از بازار را افزایش خواهد داد، اما سرانِ اوپک اشاره کرده اند که اوپک قصد ندارد تولید نفت را کاهش دهد.

افزایش قیمت نفت تا چه حد ادامه خواهد یافت؟ آیا قیمت نفت می تواند به بشکه ای ۱۰۰ دلار برسد؟

بازارِ نفت، امسال برای اولین بار پس از افزایش بهای نفت در هفته گذشته، نفسی تازه کشید.

تنشهای مداوم در خاورمیانه، جنگ در یمن، اُفت صادرات نفت لیبی و کاهش اخیر بهای دلار عواملی بوده اند که به کاهش منابع نفتی موجود منجر شدند.

از سوی دیگر سازمانِ انرژی ایالات متحده آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که میزان منابع نفت خام این کشور کاهش یافته است.

ذخایرِ نفت خام در هفته گذشته تا ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است. این درحالی است که کارشناسان پیش بینی کرده بودند ذخایر نفت تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه افزایش یابد. طبق آمار، واردات نفت خام آمریکا از ۹ میلیون و سیصد هزار بشکه به شش میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

از سوی دیگر، ایران اعلام کرده است که قصد دارد پس از لغو تحریمها علیه این کشور، سهم تولید خود در بازارِ نفت را افزایش دهد.

بیژن زنگنه وزیر نفت این کشور گفت: «در عرض کمتر از ۱۰ روز قصد داریم تولید نفت را افزایش دهیم. حداکثر طی شش ماه آینده، روزانه حدود سه میلیون و هشتصد هزار بشکه تولید می کنیم و تا پایان امسال میزان صادرات نفت را به ۴ میلیون بشکه در روز می رسانیم.»

همزمان سران اپک اعلام کرده اند که در نشست بعدی اپک در پنجم ماه ژوئن، سیاست جاری خود در حفظ میزان تولید نفت را ادامه خواهند داد.

با وجود بی ثباتی قیمت دلار و عرضه بیش از تقاضای نفت و به رغم افزایش اخیر قیمت نفت، سرمایه گذاران محتاطانه خوش بین هستند.

در مورد این مسائل با نورالدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی گفتگو می کنیم.

یورونیوز: این افزایش قیمت نفت تا چه حد ادامه خواهد داشت؟ آیا به دورانی رسیده ایم که قیمت ها تثیبت شوند؟

نور الدین الحموری: «از نقطه نظر فنی قطعاً می توان گفت که بازار نفت رونق گرفته است. هرگاه قیمت طبقه خاصی از کالاها بیش از بیست درصد افزایش یابد، می گوییم که بازارِ آن کالا رونق دارد. با وجود افزایش ۴۵ درصدی قیمت نفت خام، می توان گفت که بازار نفت رونق گرفته است. همین نکته باعث شده است که فشار عوامل کاهنده قیمت نفت، کم شود. اما ادامه روند فعلی به تقاضای جهانی برای نفت و بهبود اوضاع اقتصادی و رشد اقتصادی چین بستگی خواهد داشت. میزان رشد اقتصادی این کشور در سال جاری میلادی و سال گذشته کاهش داشته است.»

یورونیوز: تأثیر کاهش نرخ برابری دلار بر این افزایش قیمت نفت چه بوده است؟

نور الدین الحموری: «کاهش سراسری اخیر در نرخ برابری دلار، تاثیر آشکاری بر قیمت نفت خام برنت و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت داشته است. نرخ برابری دلار بیشترین افت ماهانه از سال ۲۰۰۹ میلادی تا کنون را داشته است و طی یک ماه و نیم گذشته ۶.۴۵ درصد کاهش داشته است.»

یورونیوز: وزیر نفت ایران از آمادگی کشورش برای افزایش تولید نفت در صورت رفع تحریم ها خبر داده است. این افزایش چه تأثیری بر بازار نفت خواهد داشت؟

نورالدین الحموری: «بسیاری از تحلیلگران و حتی سیاستمدارها در باره توانایی ایران در افزایش تولید نفت بلافاصله پس از رفع تحریم ها، تردید دارند. اما اگر ایران از پس این کار برآید، امکان مداخله اوپک بیشتر خواهد شد. بازارها هم انتظار انجام چنین اقدامی را در نشست ماه ژوئن اوپک دارند. اما اگر اقدامی از سوی اوپک انجام نشود، می توان گفت که افزایش تولید نفت از سوی ایران بر قیمت نفت تأثیر منفی خواهد داشت.»

آگهی

یورونیوز: برای دوره بعد انتظار می رود قیمتها در چه حدی باشد. آیا به قیمت یکصد دلار برای هر بشکه خواهیم رسید؟

نورالدین الحموری: «برای این که قیمت هر بشکه نفت به صد دلار برسد عوامل زیادی باید دست به دست هم دهند. عامل اول تقاضای جهانی برای نفت در اثر بهبود اوضاع اقتصادی، پس از شوکهای اخیر است. عامل دوم، این است که بانک مرکزی آمریکا بتواند نرخ بهره را در نشست ماه ژوئن خود افزایش دهد. اگر این نهاد افزایش نرخ بهره اصلی خود را به تأخیر بیاندازد، ارزش دلار باز هم تحت فشار خواهد بود و به دلیل کاهش تقاضا برای دلار آمریکا، قیمت نفت افزایش خواهد یافت. عامل سوم، مداخله اوپک برای کاهش تولید نفت در ماه ژوئن است. اگر چنین تصمیمی گرفته و اجرا شود، فشار روی قیمت نفت برداشته خواهد شد. چنانچه تمام این عوامل محقق شوند، می توان گفت که قیمت هر بشکه نفت دوباره به یکصد دلار خواهد رسید. قیمت نفت هر چقدر هم کاهش یابد، نفت کالایی مورد نیاز است و چون در ده سال آینده جایگزینی برای آن وجود ندارد، قیمتش همواره به میزان قبلی خود باز خواهد گشت.»

یورونیوز: پس باید منتظر خبرهای ماه ژوئن باشیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک