Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تاثیر بحران یونان بر بازارهای ارز و نگاهی به چهاردهمین نمایشگاه فارکس در دوبی

تاثیر بحران یونان بر بازارهای ارز و نگاهی به چهاردهمین نمایشگاه فارکس در دوبی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت آتن بین چکش طلبکاران اروپایی و سندان مردم خسته از اقدامات ریاضتی گرفتار شده است. سناریوهای تکراری نجات مالی و تصمیم گیری گروه پولی یورو در آخرین

آگهی

دولت آتن بین چکش طلبکاران اروپایی و سندان مردم خسته از اقدامات ریاضتی گرفتار شده است. سناریوهای تکراری نجات مالی و تصمیم گیری گروه پولی یورو در آخرین دقایق، این پرسش را پیش می آورد که این بحران چه زمانی به پایان خواهد رسید؟ و تصمیمات اتخاذ شده بوسیله یونان و گروه یورو چه تاثیری بر بازارها و نرخ ارز خواهد داشت؟

روزهای آینده برای یونان، سرنوشت ساز است. یونان در تلاش است که قبل از جلسه مهم گروه یورو در ۲۴ ماه آوریل با موسسات مالی بین المللی، به زمینه هایی برای همکاری مشترکی دست یابد. بدون توافق و پرداخت کمک های مالی، یونان هشدار داده که قادر به پرداخت تعهدات خود در ماه آینده نخواهد بود.

مذاکرات کشورهای منطقه یورو در حالی ادامه دارد که وضعیت یونان هر روز پیچیده تر می شود. برغم همه بحث ها درباره خروج یونان از یورو، یونان هنوز از انجام تعهداتش به صندوق بین المللی پول و طلبکارانش دور است.

بانک مرکزی اروپا سقف کمکهای نقدی اضطراری به بانک های یونان را تا ۱.۲ میلیارد یورو افزایش داده که در مجموع این کمک ها به ۷۳.۲ میلیارد یورو می رسد .

با وجود تنشها، هفته گذشته بازارهای سهام در اروپا افزایش نشان دادند . شاخص داکس بازار سهام فرانکفورت با ۱۲۳۰۰ واحد به بالاترین حد خود رسید و شاخص بازار سهام فرانسه نیز به بالاتر از ۵۲۴۰ واحد دست یافت. این افزایش را می توان به تصمیم بانک مرکزی اروپا برای اختصاص افزایش نقدینگی به یونان نسبت داد.

همچنین برابری یورو با دلار به زیر ۱.۰۶ واحد رسیده است. این تغییر برابری ارز به افزایش معاملات ارز در خاورمیانه انجامیده است. ارزهای کشورهای حوزه خلیج فارس در برابر یورو و پوند انگلیس افزایش داشته که نکته مثبتی برای اقتصاد منطقه به شمار می رود. از نظر تحلیلگران، اقدامات آینده گروه یورو در ارتباط با یونان می تواند بازارهای جهانی سهام و تجارت ارز را تحت تاثیر قرار دهد.

برای اطلاع بیشتر درباره این موضوع با نورالدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی از ابوظبی گفتگو می کنیم:

یورونیوز: چرا گروه پولی یورو اجازه می دهد شرایط در یونان به بدترین حالت برسد و بعد در آخرین لحظه به حمایت از یونان می پردازد؟

نورالدین الحموری: «وضعیت یونان از ۵ سال پیش تاکنون به همین شکل است. برغم صحبت ها درباره خروج یونان از منطقه یورو، یونان هنوز عضو منطقه یورو است و پیش فرض های دیگر دور از ذهن اند. این موضوع اگر پیچیده تر شود، می تواند روی تصوری که از یورو وجود دارد تاثیر بگذارد. یونان در حال حاضر موضوعی اساسی برای منطقه یورو و اتحادیه اروپاست. شکست در حل مشکل یونان، شکست برای همه کشورهای عضو گروه یورو است. بنابراین به نفع منطقه یورو نیست که یونان از آن خارج شود. المان نگران اثر دومینو بعد از خروج یونان است.بنابراین، فکر نمی کنم که بزودی شاهد خروج یونان از منطقه پولی یورو باشیم. به هر حال شرایط دوسال قبل یونان از شرایط امروز بمراتب بدتر بود. با بررسی وضعیت یونان بویژه در هفته گذشته که یونان وعده اش را به صندوق بین المللی پول انجام داد، به نظر می رسد که با وجود شک و تردید هایی که مطرح می شود، هیچ راهی برای منطقه یورو وجود ندارد که یونان را بعنوان عضو حفظ کند تا وحدت اتحادیه پولی یورو باقی بماند.»

یورونیوز: اقدامات بعدی یونان چه تاثیری روی بازار سهام و معاملات ارز در سطح جهان و در خاورمیانه و شمال آفریقا خواهد داشت؟

نورالدین الحموری: «برابری یورو- دلار اخیرا به ۱.۰۵ واحد سقوط کرده و به احتمال زیاد در چند هفته آینده و مطمئنا تا پس از برگزاری جلسه دولت آتن و طلبکاران اروپایی در ۲۴ آوریل، تحت فشار باقی می ماند. این مسئله به خاطر سیاستهای بانک مرکزی اروپا است که هدفش ارسال این پیام است که آنها قادر به حل بحران هستند، بعلاوه سیاست تسهیل کمی و افزایش نرخ بهره در این مسئله موثر اند. در خاورمیانه و شمال آفریقا، برابری یورو با درهم به ۳.۸۸ واحد تنزل یافته که پایین ترین سطح از ماه مارس تاکنون است. همچنین برابری یورو با ریال عربستان هم به ۳.۹۷ واحد تنزل یافته است. ادامه کاهش ارزش یورو به نظر می رسد برای مردم این منطقه و همچنین برای اروپا خبر خوبی باشد بخاطر اینکه باعث بهبود صنعت گردشگری اروپا در این فصل می شود. برای معامله گران هم در مقایسه با دوره مشابه قبل، خبر خوبی است چرا که قبلا معامله گران برای خرید ۱۰۰ یورو باید ۵۰۰ درهم می دادند اما اکنون آنها برای خرید ۱۰۰ یورو باید ۳۶۰ درهم بپرداند و این تقریبا ۳۰ درصد ارزانتر است.»

چهاردهمین نمایشگاه فارکس خاورمیانه و شمال آفریقا

دوبی میزبان چهاردهمین نمایشگاه فارکس خاورمیانه و شمال آفریقا برای بحث درباره مدیریت وجوه و جذب سرمایه گذاران بود. بیش از یکهزار شرکت کننده، شامل تجار، تحلیلگران بازار و شرکتهای بزرگ در این نمایشگاه حضور داشند. این نمایشگاه فرصت مهمی برای تاکید بر بهبود تجارت از طریق اینترنت و کشف فرصت های سرمایه گذاری جدید در بخش های خصوصی و عمومی بود.

این نمایشگاه در پی اعلام ماه ژانویه بانک مرکزی سوئیس برگزار شد که سقف نرخ مبادله یورو – فرانک را برداشت و زیان های زیادی را به کارگزاران جهانی، بانک ها و سرمایه گزاران تحمیل کرد.

به گفته کاتیا تیلور، بنیانگذار عرب کام، برگزارکننده این نمایشگاه، هدف اصلی، اطمینان بخشیدن به سرمایه گذاران است که بخش تجاری می تواند در کوتاه مدت بر این بحران غلبه کند.

در نمایشگاه دو روزه دبی، سرمایه گذاران، تجار و تحلیلگران بازار افکار و تجارب شان را با یکدیگر مبادله کردند. تجارت ارز در منطقه خلیج فارس، به عاملی برای جذب سرمایه گذاران خارجی تبدیل شده است. به همین دلیل، اهمیت کنفرانس ها و نمایشگاههای فارکس فرصت خوبی برای سرمایه گذاران و شرکت های مختلف است که با هم ارتباط مستقیم برقرار کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک