Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بررسی تاثیرات منفی عدم تغییر نرخ بهره فدرال رزرو بر بازارهای مالی خاورمیانه

بررسی تاثیرات منفی عدم تغییر نرخ بهره فدرال رزرو بر بازارهای مالی خاورمیانه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرنوشت تغییر نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در میان اظهارات جنجالی سیاستگذاران این نهاد معلق مانده است. عدم تغییر نرخ بهره بانکی فدرال رزرو تاثیری منفی بر بازارهای مالی خاورمیانه داشته است.

آگهی

در این مجله بازرگانی خاورمیانه در مورد تردیدهای سران بانک مرکزی آمریکا از افزایش نرخ بهره اصلی این نهاد و اثرات عدم افزایش نرخ بهره این بانک بر بازارهای خاورمیانه صحبت می کنیم.

ماه دسامبر گذشته، صحبت از افزایش نرخ بهره اصلی فدرال رزرو در ژوئن سال جاری بود. از ماه ژانویه اما به نظر می رسید که “صبر کردن” در مسیر افزایش نرخ بهره بانکی تنها چاره کار است. تا اینکه هفته گذشته این نهاد اعلام کرد که فعلا ترجیح می دهد نرخ بهره اصلی خود را برای مدت طولانی تغییر ندهد.

سیاستگذاران کمیته بازار آزاد فدرال (زیر مجموعه بانک مرکزی آمریکا) روز چهارشنبه گذشته اعلام کردند که در مورد افزایش نرخ بهره بانکی محتاطانه عمل خواهد کرد. آنها همچنین افزودند که بهتر است نرخ بهره را تا مدتی طولانی تغییر ندهند.

این امر درحالی است که قبلا، این نهاد وعده داده بود که نرخ بهره اصلی خود را تا نیمه اول سال جاری میلادی افزایش می دهد، اما کمی بعد، سران فدرال رزرو لحن خود را تغییر دادند و با احتیاط بیشتری از این تصمیم صحبت کردند. در حال حاضر اقتصاددانان انتظار افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا را تا قبل از پایان سال جاری میلادی ندارند.

آنچه سبب شگفتی شده این است که برای اولین بار طی ۱۰ سال گذشته، فدرال رزرو کندی رشد اقتصاد جهانی و کاهش قیمت نفت خام را به عنوان مولفه های دخیل در تصمیم گیری خود مشخص کرده است، چرا که این عوامل بر چشم انداز رشد اقتصادی ایالات متحده تاثیر دارد.

آخرین آمار و ارقام پایین اقتصادی در ماه جاری میلادی، سیاستگذاران فدرال رزرو را قانع کرده است که هنوز زمان مناسب برای افزایش نرخ بهره بانکی این نهاد فرا نرسیده است. آنها معتقدند که برای تغییر نرخ بهره باید تا رسیدن به نرخ تورم ۲ درصد دست نگه داشت.

پایین بودن نرخ بهره بانکی در کوتاه مدت به نفع بازراهای بورس است و تصمیم اخیر فدرال رزرو در ابتدا با واکنش مثبت وال استریت مواجه شد: شاخصها هفته گذشته در بازار بورس نیویورک صعودی ناگهانی را تجربه کردند.

تاثیرات این اقدام در خاورمیانه کاملا متفاوت بود. شاخص سهام بازار بورس عربستان سعودی ۱.۱۴ افت کرد و شاخص سهام “ای جی ایکس ۳۰” بازار بورس مصر افتی معادل ۵۹ صدم درصد تجربه کرد. در ابوظبی و قطر هم وضع به همین منوال بود: شاخص سهام بازار بورس ابوظبی ۱۲صدم درصد و شاخص سهام بازار بورس قطر ۵۲ نیز صدم درصد سقوط کردندند.

تحلیلگران مسائل اقتصادی معتقدند که ضرر و زیانهای بازارهای مالی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا ناشی از اقدامات اخیر بانکهای مرکزی و بویژه بانک فدرال رزرو است. تنشهای ژئوپولیتیک در منطقه و از هم مهمتر افت قیمت نفت هم منجر به این تغییرات شده است که احیانا دامن اقتصاد جهانی را هم می گیرد.

با نورالدین الحموری، کارشناس بازراهای مالی ابوظبی درباره پیامدهای اقدام فدرال رزرو گفتگو می کنیم.

**یورونیوز: بانک فدرال رزور لحن خود را دوباره تغییر داد. به نظر می رسد که سران این نهاد در تردید به سر می برند.**نورالدین الحموری: «در دسامبر گذشته در اینباره صحبت کردیم و گفتیم که با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد ایالات متحده آمریکا و اقتصاد جهانی، شرایط برای تغییر نرخ بهره بانکی فدرال رزرو نامناسب است. از این رو، جای تعجب نیست که سیاستگذران این نهاد لحن خود را تغییر داده اند. با این حال، در حال حاضر هیچ گزارشی مبنی بر فشار تورمی در این کشور وجود ندارد. در واقع با کاهش نرخ تورم روبرو هستیم که ممکن است با توجه به قیمت پایین نفت، سبب تورم منفی شود. فعلا هم که هیچ نشانه ای از افزایش قیمت نفت در آینده نیست. از این گذشته، فراموش نکنیم که ۸۸ درصد آمار و اقتصادی منتشر شده در ایالات متحده آمریکا مایوس کننده بود و تنها ۱۲ درصد آن مثبت بود. در نتیجه هیچ دلیل عمده ای وجود ندارد که فدرال رزرو بخواهد بزودی نرخ بهره اصلی اش را بالا ببرد.

یورونیوز: با وجود آمار و ارقام پایین اقتصادی اقتصادی، چرا بانک مرکزی آمریکا ابتدا وعده افزایش نرخ بهره در ژوئن را داد؟ آیا این مسئله اعتبار این نهاد را زیر سوال نمی برد؟

نورالدین الحموری: «بانک مرکزی آمریکا بر مبنای انتظارات اقتصادی در آینده، به زمانی احتمالی برای افزایش نرخ بهره اصلی اشاره کرده بود. با این وجود اینجا در ابوظبی ما هشدار داده بودیم که به محض پایان برنامه تسهیل مالی فدرال رزور، اقتصاد آمریکا تضعیف خواهد شد. همانطور که الان شاهدش هستیم و درست همانطور که بعد از پایان بخش اول و دوم برنامه خرید اوراق قرضه دولتی رخ داد. از سوی دیگر، سیاستگذاران بانک مرکزی آمریکا اغلب در تلاشند که در اظهاراتشان از ادبیاتی شرطی استفاده می کنند و به این ترتیب اعتبار این نهاد را زیر سوال نبرند. به عنوان مثال، در این بیانیه گفته شده است: چنانچه آمار و ارقام مربوط به رشد اقتصادی بالا بروند، ممکن اسـت، نرخ بهره تغییر کند. در نتیجه اگر داده های اقتصادی، منفی گزارش شوند، همانطور که الان رخ داده است، فدرال رزرو می تواند بسادگی سیاستهای اقتصادیش را تغییر دهد، بدون اینکه اعتبارش مخدوش شود.

یورونیوز: نگاهی به بازارهای مالی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بیاندازیم. واکنش منفی این بازارها به تصمیم اخیر بانک مرکزی آمریکا به چه دلیل بود؟

نورالدین الحموری: «برای اولین بار طی ۱۰ سال گذشته، فدرال رزرو دلیل این تصمیمش را تحولات بین المللی، در آسیا، در اروپا و البته در آمریکا اعلام کرده است و گفته که تصمیمش به افت قیمت نفت مربوط است. مسلما کاهش قیمت نفت تاثیرات قابل توجهی بر بازارهای مالی خاورمیانه دارد. بیانیه رسمی بانک مرکزی آمریکا مبنی بر عدم تغییر نرخ بهره، این بازارها را آشفته کرد و سبب تعطیلی آنها شد. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. در وهله اول، نرخ ارزهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به دلار وابسته هستند. فصل مالی گذشته، برای کشورهای منطقه رضایت بخش نبود و آماری که در بازارهای مالی منطقه خلیج فارس منتشر شد، مایوس کننده بود. شرکتهای تجاری بسیاری به اهداف خود دست نیافتند و سود سهام پایینی داشتند. از اینها گذشته، تحولات اخیر بین مصر و داعش در لیبی هم به ترس از درگرفتن یک جنگ منطقه ای دیگر دامن زده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک