Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مداخلات بانکهای مرکزی؛ روزهای تیره پیش رو یا روشنایی انتهای تونل؟

مداخلات بانکهای مرکزی؛ روزهای تیره پیش رو یا روشنایی انتهای تونل؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ماه ژانویه سال جاری میلادی در بخش بانکداری اتفاقات مهمی رخ داد. برخی از این رخدادها پیش بینی شده بود، برخی دیگر مانند سونامی سبب تغییرات عظیم شد. در این مجله بازرگانی خاورمیانه دخالتهای بانکهای مرکزی در بازارهای مالی طی ماه ژانویه را بررسی می کنیم.

اقدامات بانکهای مرکزی در سراسر جهان تقریبا هر روز ضربه ای به بازارها وارد کرد، ضربه ای که منجر به نوعی هراس عمومی و به تبع آن سبب تغییر سیاستها شد.

در پانزدهم ماه ژانویه، بانک ملی سوییس تصمیم غیر منتظره ای گرفت: برداشتن محدودیت سقف برابری فرانک سوئیس با یورو. این اقدام باعث افت ارزش یورو شد.

یک هفته بعد بانک مرکزی بریتانیا تصمیم گرفت که نرخ بهره خود را تغییر ندهد. از ماه ژوئیه تا کنون این اولین بار بود که تصمیمی به اتفاق آرا گرفته می شد. سیاستگذارانی که می خواستند نرخ بهره را بالا ببرند، نظر خود را عوض کردند، زیرا نرخ تورم در بریتانیا به پایین ترین میزان خود طی چهارده سال گذشته رسید.

از پایان سال گذشته میلادی تا کنون انتظار می رفت که بانک مرکزی اروپا برنامه محرک اقتصادی خرید اوراق قرضه را به اجرا در آورد. تا اینکه ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، روز ۲۲ ژانویه آغاز این برنامه را اعلام کرد. بنابراین قرار شد از ماه مارس امسال تا ماه سپتامبر، ماهانه ۶۰ میلیارد یورو به حوزه پولی یورو تزریق شود.

از سوی دیگر، بانک مرکزی ایالات متحده یا “فدرال رزرو” ترجیح می دهد که “صبور” باشد و شتابی در افزایش نرخ بهره نداشته باشد. جانت یلن، رئیس این نهاد “صبوری” را به تعویق انداختن هر نوع تصمیم گیری تا برگزاری دستکم دو نشست برای سیاست گذاری، تعبیر کرده است.

در پایان این ماه پر حادثه، بانک مرکزی روسیه نیز نرخ اصلی بهره خود را از ۱۷ درصد به ۱۵ درصد کاهش داد.

یورونیوز: درباره اقدامات اخیر بانکهای مرکزی با نورالدین الحموری کارشناس بازارهای مالی در ابوظبی گفتگو می کنیم. به نظر می رسد با زنجیره ای از رویدادها روبرو هستیم که یکی پس از دیگری رخ داده است. آیا علت، افت شدید قیمت نفت است یا کاهش رشد اقتصادی؟ یا اینکه عوامل دیگری دخیل هستند؟

نورالدین الحموری: «تنها بدلیل نفت نیست. در وهله اول اقتصاد جهان تضعیف شده و روند رشد آن هم ازنیمه سال گذشته میلادی کند شده است. با این حال، همان زمان بانکهای مرکزی پیش بینی کرده بودند که این کندی رشد مقطعی باشد و مدت کوتاهی طول بکشد. اما آنچه بیش از همه مهم است این است که اقتصاد جهان نیاز به اصلاحات ساختاری دارد. به این اصلاحات از زمان آغاز بحرانهای مالی تا کنون نیاز بوده است. بدهی های جهانی بطور قابل توجهی در مقایسه با قبل از بحران اقتصادی، در حال افزایش است. اوضاع امسال وخیم تر هم می شود.»

یورونیوز: پایین آمدن میزان بهره بانکی چه خطراتی دارد؟ آیا اوضاع بدتر می شود؟

نورالدین الحموری: «اگر به یاد داشته باشید در گفتگوهای پیشین در این باره هشدار داده بودیم. شرایط به ضرر این دیدگاه بانکهای مرکزی مهم در سراسر دنیاست که آنها را واداشته است چنین تصمیمهای هراس آوری بگیرند. هیچ هماهنگی بین این مداخلات بانکهای مرکزی وجود نداشته و هر کدام از این نهادها، جداگانه این تصمیمات را گرفته اند. عواقب آن یک جنگ ارزی است و ممکن است در سال جاری با چالشهای بیشتری هم روبرو شویم. کاهش نرخ سود سپرده به زیر صفر، یک نشانه آشکار است از اینکه اقتصاد جهان از رکود فاصله ندارد، در حالیکه بانکهای مرکزی در تلاشند تا مانع از این امر شوند.»

یورونیوز: مداخلات بانکهای مرکزی چه تاثیری در خاورمیانه داشته است؟ آیا شاهد اقدامات مشابه از سوی بانکهای مرکزی منطقه خواهیم بود؟

نورالدین الحموری:«البته خاورمیانه و شمال آفریقا از تاثیرات مداخلات بانکهای مرکزی در سراسر جهان بی نصیب نمانده اند. معاملات وسیعی در بازارها انجام شد بخصوص پس از نتایج ناامید کننده ای که در عملکرد برخی شرکتهای بزرگ ثبت شد. بعلاوه، تعدادی از شرکتها هم بدنبال افت قیمت نفت، انجام پروژه هایشان را به تعویق انداختند. اما قرار نیست که در منطقه هیچ اقدام مداخالانه مشابه از سوی بانکهای مرکزی انجام شود. مگر اینکه سیاستگذاران بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا در نهایت تصمیم به دخالت بگیرد. بانکهای مرکزی خاورمیانه و شمال آفریقا همچنان به دلار وابسته اند.»

در ادامه، به وضعیت اقتصادی و تحولات شرکتهای منطقه خاورمیانه نگاهی گذرا می اندازیم. شرکت نقتی فرانسوی توتال برنده مناقصه مدیریت چند میدان نفتی ساحلی در امارات متحده عربی شده است.

موافقت نامه جدیدی با شورای عالی نفت ابوظبی و “شرکت ملی نفت ابوظبی” (ADNOC) برای مدت ۴۰ سال به امضا رسید. تحت این موافقتنامه اداره ۱۵ میدان نفت ساحلی امارات متحده عربی با شرکت توتال خواهد بود.۵۰ درصد نفت امارات از این ۱۵ میدان تولید می شود.

امسال انتظار می رود تولید نفت “شرکت ملی نفت ابوظبی” حدود یک میلیون و ششصد هزار بشکه در روز باشد و هدف این است که از سال ۲۰۱۷ به بعد، این میزان به یک میلیون و هشت صدهزار بشکه افزایش یابد.

طبق قرارداد، ده درصد درآمد این میادین نفتی عاید شرکت توتال می شود و رقبای این شرکت، یعنی شل، بی پی، و چند شرکت آسیایی تحت فشار قرار گرفته اند که در قراردادهای خود، سهم خود را تا این حد پایین بیاورند یا حتی سهم کمتری را بپذیرند. پاتریک پویانه، مدیر عامل توتال، از این قرارداد استقبال کرده، اما در عین حال افزوده است که به دلیل پایین آمدن قیمت نفت، توتال قصد دارد هزینه های اکتشاف منابع جدید را در سال جاری ۳۰ درصد کاهش دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک