ارتباط میزان رضایت از زندگی با رشد یا ثبات اقتصادی

ارتباط میزان رضایت از زندگی با رشد یا ثبات اقتصادی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در اروپا رفاه را براساس عواملی فراسوی “تولید ناخالص داخلی” می سنجند و پارامترهایی مثل استاندارد زندگی، خانواده، و زندگی اجتماعی را در نظر می گیرند

در اروپا رفاه را براساس عواملی فراسوی “تولید ناخالص داخلی” می سنجند و پارامترهایی مثل استاندارد زندگی، خانواده، و زندگی اجتماعی را در نظر می گیرند. تصویری که به این ترتیب به دست می آید، پیشرفت هر کشور را بهتر نشان می دهد. در این داده ها، هم شاخصهای عینی وجود دارد، و هم شاخصهای ذهنی مثلا میزان رضایت از زندگی. اما شادی و رضایتمندی را چگونه اندازه می گیرند؟

اندازه گیری میزان رضایت و خوشحالی در جامعه

ابتدا باید تولید ناخالص داخلی سرانه کشور خود را محاسبه کنید. بعد ببینید عمر متوسط و وضعیت سلامتی در جامعه تان چطور است، یعنی افراد جامعه چقدر بدون اینکه مریضی سختی برایشان پیش بیاید عمر می کنند. مرحله بعد میزان حمایت اجتماعی از شماست. یعنی دوستان و خویشاوندانتان در وقت خوشی و ناخوشی چه قدر از شما پشتیبانی می کنند؟

سپس ببیند میزان فساد اداری در کشور شما چه قدر است — آیا مانع پیشرفتتان می شود؟ سخاوتمندی هم به همان میزان مهم است — خود شما یا هم شهری هایتان چه قدر خودخواه هستند یا نیستند؟ و در آخر آیا برای تصمیم گیریهای اساسی در زندگی تان آزاد هستید؟ نتایج را با هم جمع می کنید و احساس خودتان نسبت به زندگی را هم در نظر می گیرید.

این داده ها طی مصاحبه با نمونه افراد جامعه بر اساس مقیاسی موسوم به کانتریل گردآوری می شود. یعنی از هر کس می پرسند که از یک تا ده چه نمره ای به معیار مورد نظر می دهند و انتظار دارند پنج سال بعد چه نمره ای بدهند. در نهایت، این داده ها میزان شادی شما را به دست می دهد.

دستورالعمل هلند برای زندگی شاد افراد جامعه

هلند یکی از پنج کشور اول دنیا، از نظر شادی مردم و رضایتشان از زندگی است. دستور العمل هلندیها برای میزان رضایت و خوشحالی چیست؟ سرانه تولید ناخالص ملی هلند یکی از بالاترین تولیدهای سرانه ملی در سراسر اروپاست. این کشور پس از لوکزامبورگ دوم است. برابری زن ومرد، انعطاف در ساعات کار، توازن بین کار و زندگی: دستورالعمل هلند برای رسیدن به شادی، برقراری توازن همه زمینه هاست.

در این کشور ۷۵ درصد مادران جوان کار پاره وقت دارند و حتی برخی از پدرها. دولت از این انعطاف در ساعتهای کار حمایت می کند تا والدین بتوانند وقتی را که باید در خانه بگذرانند، بهتر سازماندهی کنند.

گفتگو با یکی از پیشگامان اقتصاد مرتبط با شادی

طبق گزارش سازمان ملل در باره رضایتمندی، اروپاییان در وضع خوبی به سر می برند و انتظار می رود
این وضعیت تا گزارش بعدی که در بهار سال جاری میلادی منتشر خواهد شد، برقرار بماند. پروفسور لرد ریچارد لیارد، یکی از نویسندگان گزارش سازمان ملل درباره شادی است. با وی گفتگو می کنیم.

یورونیوز: شادی را چه طور تعریف می کنید؟ شادی احساسی است درونی یا واقعیتی است بیرونی؟

پروفسور لرد ریچارد لیارد: «البته شادی صد درصد یک احساس است. اما می توان آن را اندازه گرفت، می توانیم از مردم بپرسیم که چه احساسی دارند و چقدر از زندگیشان راضی هستند. می بینیم که جوابهای آنها واقعیت دارد. می بینید در خیلی از کشورها مثلا ایالات متحده آمریکا و آلمان میزان این شادی طی دورانی طولانی تغییر نکرده است، گرچه سطح زندگی خیلی بالا رفته و بهتر شده است.»

یورونیوز: آیا این واقعیتها آنقدر جدی هستند که در سیاستگذاری های کلان نقش داشته باشند؟

پروفسور لرد ریچارد لیارد: « فکر می کنم این چیزی است که بیش از هر همه، از سیاستگذاران خواسته می شود. بریتانیا اولین کشوری است که میزان شادی اجتماعی را اندازه می گیرد و به نظرم، تمام کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه هم این کار را می کنند. خانم مرکل گفته است که می خواهد سیاستها را بر روی «آن چه برای ما اهمیت دارد»، متمرکز کند که البته بدین معناست که سیاستگذارها در حال حاضر به این چیزهای مهم توجه نمی کنند.»

یورونیوز: فکر می کنید در اروپا همه پارامترها را زیر نظر داریم؟

پروفسور لرد ریچارد لیارد: «سلامت روانی باید یکی از ستونهای سیاستهای اجتماعی باشد و لازم است در زمینه سلامت اجتماع بین سلامتی جسمی و سلامتی روانی توازن برقرار کنیم. چنین توازنی در حال حاضر در هیچ جای دنیا برقرار نیست.اگر نظری بیاندازید به چیزهایی که منجر می شود در بزرگسالی از زندگیتان احساس رضایت کنید، می بینید که احتمال رضایت از زندگیِ کسی که در مدرسه نمره های خوب می گیرد و درسش خوب است، کمتر از کسی است که از نظر احساسی سالم است. مهمترین عامل برای پیش بینی میزان رضایت از زندگی، سلامتی احساسی (روانی) در دوران کودکی است و نه میزان موفقیت درسی. بنابراین لازم است کلا دیدمان را نسبت به اولویتهای اجتماعی موجود تغییر دهیم و سعی کنیم افراد شادتری داشته باشیم.»

یورونیوز: فکر می کنید در فضای اقتصادی امروز اروپا این کار شدنی است؟

پروفسور لرد ریچارد لیارد: «بله صددرصد. ببینید هنوز پول خیلی زیادی در اروپا خرج می کنیم و نیاز به بازتوزیع پول برای چیزهایی داریم که واقعا برای مردم مهم است.»

معیارهای اقتصاد مرتبط با میزان رضایتمندی و شادی افراد جامعه در اروپادر اروپا بزرگترین نگرانی درباره رفاه فردی، مسئله بیکاری است. البته این نگرانی طی چند ماه گذشته کاهش یافته است. درباره وضع اقتصاد و مهاجرت هم نگرانی وجود دارد. جالب است که مهاجرت مستقیما به اقتصاد مربوط نمی شود، اما سومین نگرانی عمده در اروپاست. درباره امنیت اجتماعی، سلامتی، کسری بودجه و حتی تورم هم نگرانی وجود دارد. آیا اقتصاد شادی تمام اینها را در برمی گیرد؟

شهر رتردام پایتخت شادی است. عده ای از دانشجویان و استادان دانشگاه اراسموس رتردام درباره ارتباط اقتصاد و خوشحالی ملل مختلف تحقیق می کنند. طبق یکی از بررسیهایی که اخیراً انجام شده است، بین رشد تولید ناخالص ملی و میزان شادی افراد کشورهای مختلف، رابطه مستقیم وجود دارد. بعلاوه، میانگین میزان شادبودن افراد در کشورهایی که بیشترین رشد اقتصادی را داشته اند، بیشتر بوده است.

روت وونهوون، استاد دانشگاه اراسموس رتردام می گوید: «اگر سراسر کشوها را با هم مقایسه کنید، فقط درآمد مهم است. اگرافراد را داخل کشورها باهم مقایسه کنید، میزان مطلق درآمد مهم نیست، بلکه تفاوتِ درآمد مهم است. حتی در کشورهای فقیر، فقرِ کمتر نسبت به بقیه می تواند مایه خوشحالی باشد.»

وی می افزاید: «شرایط اجتماعی لازم برای شادی، توسعه یافتگی اقتصادی است و آزادی — آزادی خیلی مهم است — و برابری، اطمینان به یکدیگر در جامعه. هر جا این اطمینان نسبت به افراد دیگر وجود دارد، شادی مردم هم بیشتر است. اینها، بطور خلاصه، مبیّنهای اجتماعی شادی هستند، یعنی عواملی که موجب شادی مردم می شوند.»

رابرت دور، استاد اقتصاد دانشگاه اراسموس هم می گوید: «در گذشته تأکید بر رشد اقتصادی بود، یعنی تولید ناخالص ملی. اما امروز کشورهای بیشتری توجهشان را به شادی و رضایت از زندگی معطوف می کنند. البته نباید تولید ناخالص ملی و رشد اقتصادی را فراموش کرد. به نظر من شادی چیز دیگریست که باید درکنار رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی در نظر داشت یعنی باید دیدگاهی باز داشته باشیم.»

ارتباط شادی و رشد اقتصادی

ژان پل فیتوسی یکی دیگر از پیشگامان حوزه اقتصاد شادی است وی در کمیسیونی که در سال ۲۰۰۹ برای ارتباط شادی و اقتصاد تشکیل شد، حضور داشته است. آقای فیتوسی معتقد است که شادی مفهومی ذهنی است، اما کیفیت زندگی مفهومی عینی و واقعی است. با وی در مورد ارتباط شادی و رشد اقتصادی گفتگو می کنیم.

یورونیوز: آیا معیارهای اقتصادی همه جنبه ها را پوشش می دهد؟

ژان پل فیتوسی: «شادی ذهنی است و به فرد بستگی دارد. اما رفاه و کیفیت زندگی، مفهومی عینی است. البته پول یک نشانه است. اما سلامتی و بهداشت هم مطرح است، همینطور شغل خوب. برای اینکه می دانیم هزینه بیکاری خیلی بیشتر از مقدار درآمدی است که در اثر بیکاری از دست می رود.»

یورونیوز: فکر نمی کنید اینها در حال حاضر بیشتر یک شعار باشد؟

ژان پل فیتوسی: «خوب همیشه شعار هست. دولت نمی فهمد که چرا در انتخابات شکست می خورد و مردم چه احساسی دارند؟ مرتب از بازگشت به رشد اقتصادی حرف می زند، ولی اگر بیشتر مردم تأثیر مشخص این رشد را در زندگیشان نبینند، فکر می کنند که یا دروغ می شنوند، یا سیاستهای اتخاذ شده فقط به درد پولدارها می خورد. حتی دولتها هم خواهان رشد اقتصادی ای که فایده اش به یک درصد جمعیت برسد، نیستند زیرا نتیجه اش حتما شکست در انتخابات بعدی خواهد بود.»

یورونیوز: پس چگونه می توان نابرابری ها را کاهش داد؟

ژان پل فیتوسی: «به رشد اقتصادی نیاز است. مردم به درآمد و رشد اقتصادی نیاز دارند. اگر در اقتصاد سبز و در فناوریهای نوین محیط زیست سرمایه گذاری کنید، طبق تعریف درآمد شما توزیع می شود. تضادی در این نمی بینم که در این وضعیت خواهان رشد اقتصادی شویم، زیرا این رشد اکثریت جامعه را در بر می گیرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده اقتصاد برتر جهان؛ جایگاه کشورهای خاورمیانه کجاست؟

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟