Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازیافت زباله های کامپیوتری با مدل اقتصاد چرخه ای

بازیافت زباله های کامپیوتری با مدل اقتصاد چرخه ای
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته دنیای تجارت به دوبلین پایتخت ایرلند رفته ایم تا پاسخ این پرسش را بیابیم که آیا با توجه به اشتهای سیری ناپذیرمان به کالاهای الکترونیکی می توان راهی برای کاهش تولید زباله های حاصل از آنها یافت؟

در دوبلین همانند هر نقطه دیگری در جهان، مصرف کالاهای الکترونیکی بشدت افزایش یافته و همراه با آن انبوهی از زباله را بهمراه داشته است. مشکلی که یک شرکت با سایز متوسط آنرا به فرصتی برای کسب و کارش تبدیل کرده است.

تولید کامپیوترهای سازگار با محیط زیست و تقریبا بدون زباله، چالشی بود که «پل ماهر» با آن روبرو شد. او اکنون سه سال است که شرکتش را بعنوان اولین شرکت اروپایی سازگار با محیط زیست برای ساخت کامپیوتر راه اندازی کرده است. او تا ۹۸ درصد قطعات کامپیوترهای قدیمی را بازیافت می کند و کامپیوترهایی جدیدی که طراحی می کند مصرف برقشان تا پنجاه درصد کاهش یافته است. این در حالی است که همتایانش تنها می توانند ۳۸ درصد قطعات را بازیافت کنند.

پل ماهر، مدیر عامل شرکت کامپیوتری «میکروپرو» می گوید: «ما از جیوه، سرب، پی وی سی یا پلاستیک در کامپیوترهایمان استفاده نمی کنیم.»

پل ماهر و آن گالیگان مدلی از کسب و کار براه انداخته اند که مبتنی بر ارائه خدمات به مشتریان است. هدف این مدل، اطمینان از عمر طولانی کامپیوترهایشان می باشد.

پل ماهر می افزاید: «کامپیوترهای ما قابل ارتقا هستند. آنها را می توان بسادگی تعمیر و یا بروزرسانی کرد. همه کامپیوترها با چوب ساخته شده اند و یا از چوب در آنها استفاده شده و هیچ دو کامپیوتری مانند همدیگر نیستند.»

این چیزی است که اقتصاد چرخه ای یا احیاشدنی نامیده می شود یعنی تقریبا همه چیز مجددا قابل استفاده است. وقتی عمر کامپیوترها به پایان برسد، از آنها می توان همانند دستگاه صندوق پول یا روشنایی اضطراری استفاده کرد.

در حال حاضر این شرکت ۲۵ کارمند و درآمد سالیانه ای معادل ۱.۵ میلیون یورو در سال دارد. هدف این شرکت دستیابی به ۱۰ میلیون یورو درآمد سالیانه ظرف پنج سال آینده است و قصد دارد حوزه تاثیرش را در اروپا با کمک شرکایش سه برابر کند.

آن گالیکان از مدیران شرکت می گوید: «مدل کار ما را می توان در سراسر جهان راه اندازی کرد. درحال حاضر ما در حال مذاکره با مراکز خدماتی گوناکون در سراسر اروپا هستیم تا کامپیوترهای
سازگار با محیط زیست ما بتوانند سطح مشابهی از خدمات را همانند ایرلند در سراسر اروپا ارائه کنند.»

براساس برآوردها، طراحی محصولاتی باعمر طولانی و با استفاده دوباره از مواد اولیه، به شرکتهای اروپایی اجازه می دهد که حدود ۶۰۰ میلیارد یورو در سال صرفه جویی کنند. این عدد حدود ۸ درصد گردش مالی سالیانه انهاست.

با این حال پرسش این است که آیا این مدل از اقتصاد چرخه ای می تواند در همه بخش ها استفاده شود؟ شین کولگن، مدیر واحد کارایی منابع سازمان حفاظت محیط زیست ایرلند به ما پاسخ می دهد: «اقتصاد چرخه ای می تواند در تمام بخش های اقتصاد مورداستفاده قرار گیرد. برای مثال به اشتراک گذاشتن خودرو میان چند نفر. الگویی که در سراسر شهرهای اروپا قابل مشاهده است و یا همانند کارخانه ای در ایرلند که پلاستیک های زباله شده را به منسوجات سبک وزن موسوم به فلیس تبدیل می کند.»

انتقال به اقتصاد چرخه ای می تواند تا ۵۸۰ هزار شغل در اروپا تولید کند و این مدل می تواند به مبارزه با گرم شدن کره زمین کمک کند.

شین کولگن می افزاید: «اقتصاد چرخه ای واقعا یک موقعیت برد – برد ایجاد می کند. کمیسیون اروپا گفته است که تا سال ۲۰۳۰ ما قادر خواهیم بود که انتشار کربن را در اتحادیه اروپا تا ۴۵۰ میلیون تن در سال بر اساس مدل اقتصاد چرخه ای کاهش دهیم.

آن گالیگان درباره رمز موفقیت شرکتشان می گوید: «رمز موفقیت ما طراحی و توسعه محصولات سطح بالا و سازگار با محیط زیست است که می تواند به مدت طولانی عمر کنند. این خصوصیات، شرکت ما را منحصر بفرد و ما را نسبت به رقبایمان ممتاز می کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟