Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نگاهی به جنبه های اقتصادی عضویت کرواسی و صربستان در اتحادیه اروپا

نگاهی به جنبه های اقتصادی عضویت کرواسی و صربستان در اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سال ۱۹۵۷ میلادی بلژیک، فرانسه، ایتالیا، لوگزامبورگ، هلند و آلمان غربی جامعه اقتصادی اروپا یا بازار مشترک را به وجود آوردند.

در سال ۱۹۷۳ دانمارک، ایرلند و بریتانیا به این بازار پیوستند و اولین انتخابات پارلمان اروپا در سال ۱۹۷۹ انجام شد. دو سال بعد یونان نیز به بازار مشترک اروپا پیوست. در سال ۱۹۸۵ پیمان شنگن امضا شد و همزمان گرینلند از جامعه اقتصادی اروپا خارج شد.

یک سال بعد اسپانیا و پرتغال نیز به جامعه اقتصادی اروپا پیوستند. پس از فروریختن دیوار برلین، آلمان شرقی نیز در قالب آلمان متحد به جمع بازار مشترک اروپا پیوست و پس از آن اتریش، سوئد و فنلاند هم عضو این بازار شدند. در سال ۲۰۰۴ اتحادیه اروپا ده عضو جدید پذیرفت که بیشترین افزایش تعداد اعضای اتحادیه اروپا در طول یکسال تاکنون بوده است. سه سال بعد از آن رومانی و بلغارستان نیز به این جمع پیوستند.

کرواسی جدیدترین و بیست وهشتمین عضو اتحادیه اروپاست که سال گذشته میلادی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. صربستان یکی دیگر از کشورهای حوزه بالکان است که در انتظار پیوستن به اتحادیه اروپاست.

آیا گسترش اتحادیه اروپا به این معنی است که یک مدل واحد می تواند رفاه و شکوفایی اقتصادی را به همراه آورد؟ آیا کشورهایی که هم اکنون مایل به پیوستن به اتحادیه اروپا هستند با شرایط کاملا متفاوتی روبرو هستند؟ برای یافتن پاسخ این پرسشها در برنامه «اقتصاد واقعی» نگاهی خواهیم داشت به نتایجی که پیوستن به اتحادیه اروپا برای اقتصاد کرواسی به دنبال داشته است. همچنین اصلاحات و تغییرات اقتصادی را که باید در صربستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا انجام شود، مرور می کنیم.

پنج سال است که کرواسی در وضعیت بحران رکود اقتصادی به سر می برد: نرخ بیکاری در حال افزایش است، به علت پایین بودن تقاضای داخلی، تورم کاهش یافته است و بخش های دولتی و خصوصی تضعیف شده اند. بنابراین نشانی از بهبود آنی وضعیت اقتصادی وجود ندارد اما کرواسی عضویت در اتحادیه اروپا را راهی برای دور شدن از آثار مخرب جنگ های دهه نود و رسیدن به رشد اقتصادی می بیند.

تنها ده ماه از عضویت کرواسی در اتحادیه اروپا می گذرد، اما مشکلات اقتصادیِ روز افزون این کشور باعث شده مردم از خود بپرسند که پیوستن به اتحادیه اروپا چه ثمری داشته است. بخش خصوصی بویژه در تطبیق خود با وضعیت جدید با مشکل روبه رو شده است.

به گفته بوریس وُیچیچ، رئیس بانک ملی کرواسی، برای دیدن نتایج ورود به اتحادیه اروپا هنوز خیلی برای قضاوت زود است. کرواسی زمانی به اتحادیه اروپا پیوست که هم خود این کشور و هم اتحادیه از نظر اقتصادی در وضعیت خوبی به سر نمی بردند.

کرواسی اکنون سعی می کند سرمایه گذاری خارجی را مستقیما جذب کند. جاذبه های گردشگری این کشور با مناظر زیبا، عاملی است برای جذب پول و نه فقط برای بخش گردشگری، بلکه برای دیگر بخش های اقتصادی هم این چنین است.

دمیر نوینیج، مدیر یک شرکت جذب سرمایه گذاری خارجی در کرواسی می گوید: «طی شش تا نه ماه گذشته شاهد بوده ایم که بدنبال ورود کرواسی به اتحادیه اروپا چند شرکت اروپایی، عمدتاً از کشورهای همسایه، سرمایه گذاری های خارجی خود در شرکت های کاملاً جدید را در اینجا انجام دادند. کاری که باید آغاز کنیم و بسیار هم مشکل هست، اصلاح بخش دولتی است تا وضعیت مالیات ها در کشور، در درازمدت بیشتر قابل پیش بینی باشد.»

مذاکرات پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا در اوایل سال جاری میلادی آغاز شده است. با اینحال راهی دشوار برای به عضویت درآمدن این کشور در اتحادیه اروپا در پیش روست: از مدیریت اقتصادی گرفته تا فعالیت های آشتی جویانه و همکاری های منطقه ای، همگی باید در این کشور دستخوش تغییرات و اصلاحات ساختاری شود.

توافق هایی که در آوریل ۲۰۱۳ در بروکسل به انجام رسید، قفل ها را گشود و امکان داد مذاکرات برای ورود صربستان به اتحادیه اروپا آغاز شود. بلگراد هنوز استقلال کوزوو را به رسمیت نمی شناسد گرچه روابط سیاسی با پریشتینا عادی شده است.

یکی از حساس ترین بخش های این توافق ها به قوه قضاییه، حقوق و آزادی های اساسی و کنترل های امنیتی و مالی مربوط می شود.

بحران اقتصادی در اروپا این نکته را برای نهادهای جامعه اروپا مشخص کرد که در پایبندی به معیارها برای پیوستن به اتحادیه اروپا باید سخت گیرتر بود. از این رو برای صربستان و همینطور برای هر کشور دیگری که می خواهد به اتحادیه اروپا بپیوندد، برآوردن معیارهای اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا چالش بیشتری خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟