Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نشست کمیته حفظ میراث فرهنگی و معنوی یونسکو در باکو

نشست کمیته حفظ میراث فرهنگی و معنوی یونسکو در باکو
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این روزها، باکو میزبان هشتمین نشست کمیته حفظ میراث فرهنگی و معنوی یونسکو است. وظیفه اصلی این کمیته، بررسی معانی و مفاهیم فرهنگی، معنوی و هنری کشورهای مختلف و تصمیم گیری در مورد قرار دادن یا ندادن آنها در فهرست میراث فرهنگی و معنوی یونسکو است.

سسیل دوول، رییس بخش میراث معنوی، در این مورد می گوید: «میراث معنوی عبارت پیچیده ای است که حقیقت بسیار ساده ای را تشریح می کند. واژه «معنوی» تداعی گر میراثی است که وجود ندارد اما میراث معنوی واقعی است؛ از جمله احساسات، دانش و مهارتهایی که طی قرون، نسل به نسل منتقل شده و اکنون بخشی از هویت فرهنگی ما را تشکیل می دهند.»

شکار میگو به کمک اسب های بارکش در بلژیک، رژیم غذایی سنتی در ژاپن، طب سنتی ایران و رقص و آواز هندی از جمله ۳۰ نامزد پیوستن به فهرست میراث فرهنگی و معنوی یونسکو هستند. تاکنون ۲۵۷ مورد در این فهرست به ثبت رسیده اند.

خبرنگار یورونیوز می افزاید که «اینجا در باکو هر کدام از مواردی که برای پیوستن به فهرست فرهنگی و معنوی یونسکو نامزد هستند، به نمایش گذاشته شده اند. برای نمونه نامزد قزاقستان.»

کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی و معنوی بشر در نشست عمومی یونسکو در سال ۲۰۰۳ به تصویب رسید. از آن زمان تلاش های فراوانی در این زمینه صورت گرفته هرچند همچنان کارهای زیادی باقی مانده است.

فرانچسکو باندارین، نایب رئیس بخش فرهنگی یونسکو، در این مورد می گوید: «طی این ده سال ما موفق شدیم نخستین قدم یعنی تصویب قوانین و روند شناسایی و انتخاب موارد مختلف فرهنگی و معنوی را مشخص کنیم. اکنون در حال کار برای تشکیل ساز و کار و ایجاد امکانات لازم در تک تک کشورهای عضو هستیم. هدف از اینکار نه تنها ایجاد یک فهرست بلکه پاسداری و حفاظت از میراث فرهنگی و معنوی مان است.»

یونکسو فهرست دیگری نیز تشکیل داده که مختص مواردی است که نیاز فوری به حفظ، مرمت و پاسداری دارند. امسال چوگان سنتی آذری ها یکی از نامزدان این فهرست بود.

ابوالفضل قارایف، وزیر فرهنگ و گردشگری آذربایجان، از اهمیت این ورزش باستانی می گوید:«ورزشی که اکنون به چوگان معروف است از دل چوگان سنتی زاده شده است. هدف ما حفظ و مرمت این سنت کهن است.و تاکنون در جهت تبلیغ و معرفی آن به جهانیان، یک دوره مسابقه نیز برگزار کرده ایم. ما بر این باوریم که این بازی کهن بسیار با ارزش است.»

مطابق قوانین یونسکو، هر کشوری که موردی ثبت شده در این فهرست ویژه دارد موظف است تمام تلاش خود را برای پاسداری از آن به کار گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور

تحولات عرصه فناوری نوین؛ دُبی برای پیشتازی در متاورس خیز برداشته است