Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

باکو میزبان نخستین المپیک اروپایی

باکو میزبان نخستین المپیک اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پایتخت آذربایجان خود را برای برگزاری نخستین دوره بازی های المپیک اروپایی در سال 2015 میلادی آماده می کند.

مهربان علی اف، همسر الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و عروس حیدر علی اف، رئیس جمهوری پیشین این کشور، از اعضای اصلی کمیته اجرایی المپیک، سفیر حسن نیت یونسکو و صاحب کرسی این نهاد جهانی در جمهوری آذربایجان است. وی در دیدار با اعضای کمیته المپیک اروپا در روزهای بیست وهفتم و بیست و هشتم اکتبر گفت اعتقاد دارد رقابت های سال 2015 نقش مهمی در تاریخ ورزش اروپا بازی می کند.

برای برگزاری باشکوه این رقابت ها، آذربایجان سرمایه گذاری هنگفتی را چه برای گسترش فضاهای ورزشی و چه برای بهبود زیرساخت های شهری آغاز کرده است.

در جریان بازدید کمیته المپیک اروپا از باکو، این هیات از ورزشگاه اصلی این شهر و به ویژه سالن کریستال یک بازدید کرد، سالنی که یادآور فینال یوروویژن سال 2012 بود و قرار است میزبان رقابت های والیبال المپیک اروپایی 2015 باشد.

پاتریک هیکی، رئیس کمیسون المپیک اروپا درباره این ورزشگاه گفت: «از دیدن سالن کریستالِ یک واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم. من قبلا هم برای رقابت یوروویژن اینجا بودم و می دانم که چه جای عالی ای برای مهمانان است. فکر می کنم فضای فوق العاده ای برای ورزشکاران و تماشاگران باشد.»

در رقابت های اروپایی سال 2015، 5600 ورزشکار در 18 رشته ورزشی با هم به رقابت خواهند پرداخت.

خبرنگاران همراه کمیسیون المپیک، همچنین از ساختمان های دهکده المپیک دیدار کردند. جمهوری آذربایجان می خواهد تصویری جدید و مدرن از خود را به اروپا و جهان نشان دهد. آزاد رحیموف، وزیر ورزش و جوانان آذربایجان، در این باره معتقد است: «قطعا این رویداد برای کشوری جوان مانند ما که تنها بیست ویک سال از استقلالش می گذرد بسیار مهم است. این که جایگاهی در نقشه جهان داشته باشیم و همانطور که واقعیت دارد، بخشی از اروپا باشیم. ما ورود اروپا به آذربایجان را خوش آمد می گوییم.»

آقای رحیموف درباره دستاوردهای برگزاری این رقابت ها برای آذربایجان می گوید: «حالا احساس می کنیم در اطراف ما و در همه زمینه ها، در نهادهای متفاوت و دولتی، تغییراتی در حال وقوع است. حمل و نقل عمومی بهتر می شود. تعداد زیادی برای این رقابت ها آموزش می بینند و تجربه ای بزرگ برای آینده خود می اندوزند.»

شهر باکو، با دو و نیم میلیون نفر، پرجمعیت ترین شهر حاشیه دریای خزر است. این شهر از دو بخش مدرن و سنتی تشکیل شده است. میزبانان آذربایجانی می کوشند تا دهکده المپیک باکو برای میزبانی رقابت های 2015، خاطره ای خوش برای ورزشکاران بر جای بگذارد.

الکین نصیرلی، مدیر پروژه المپیک می گوید: «به اعتقاد من هدف اصلی برای هر دهکده المپیکی، پذیرایی از مهمانان به نحوی است که به هیچ وجه احساس ناراحتی نکنند و مشکلی نداشته باشند. فکر می کنم این دهکده المپیک، به استاندارهای موردنظر خواهد رسید.»

شهر باکو که از سال 1932 به شبکه مترو مجهز است، حمل و نقل عمومی خود را هم برای رفاه حال تماشاگران و هواداران تیم های ورزشی بهبود می بخشد.

جمهوری آذربایجان مصمم است تا در اولین میزبانی خود برای رقابتی به این گستردگی، تصویری به یاد ماندنی از باکو به اروپا و جهان نشان دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن