Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پیش بینی های صندوق بین المللی پول نسبت به رشد اقتصادی در دنیا

پیش بینی های صندوق بین المللی پول نسبت به رشد اقتصادی در دنیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

صندوق بین المللی پول پیش بین های خود نسبت به نرخ رشد اقتصادی دنیا در سال جاری و سال آینده را تغییر داد.

این نهاد بین المللی روز سه شنبه اعلام کرد میزان رشد اقتصادی دنیا ۳.۳ درصد در سال ۲۰۱۳ و ۴.۰ درصد در سال آینده خواهد بود.

این در حالی است پیش بینی میزان رشد اقتصادی جهان در سال جاری، در ماه ژانویه گذشته ۰.۲ درصد بیشتر اعلام شده بود.

الیویر بلانشارد، مدیر بخش تحقیقات صندوق بین المللی پول می گوید: “احیای امور اقتصادی با دو سرعت تبدیل به سه سرعت شده است. ریتم و آهنگ امور اقتصادی کشورهای در حال توسعه، پایدار است اما در بین کشورهای توسعه یافته به نظر می رسد تفاوتهایی بین رشد اقتصادی در آمریکا و حوزه پولی یورو وجود دارد.”

رشد اقتصادی آمریکا در سال جاری ۱.۹ و در سال آینده ۳ درصد خواهد بود. این میزان برای ژاپن ۱.۶ و ۱.۴ درصد اعلام شده و نرخ رشد اقتصادی حوزه پولی یورو در سال ۲۰۱۳ حدود ۰.۳ درصد رشد منفی خواهد داشت اما در سال ۲۰۱۴ نرخ رشد این منطقه به ۱.۱ درصد خواهد رسید.

از سوی دیگر صندوق بین المللی پول روز سه شنبه با انتشار گزارشی ضمن هشدار نسبت به میزان کسری بودجه کشورهای ثروتمند اعلام کرد یک سوم این کشورها باید با چالش کسری بودجه و بدهی های خود مقابله کنند.

*بدنبال اجرای برنامه های اقتصادی برای کاهش میزان کسری بودجه توسط دولتهای کشورهای توسعه یافته چشم انداز امور اقتصادی در دنیا نسبتا بهبود یافته است. احیای امور اقتصادی در سه ماهه دوم سال جاری باید سرعت گیرد. اما چالش های عمده ای که در انتظار ما هستند چیست؟ و چه انتظاری از آینده می توانیم داشته باشیم؟ برای پاسخ به این سئولات یورونیوز با کارلو کوتارلی، مدیر بخش امور بودجه ای صندوق بین المللی پول گفتگویی انجام داده است.

کشورهای کمی در اروپا می توانند به وضعیت بودجه ای خود افتخار کنند. رسیدن به کسری بودجه تا سقف ۳ درصد در کوتاه مدت برای بسیاری از کشورها غیر ممکن است. کاهش میزان بدهی مساوی با افت رشد اقتصادی است. دولتها چگونه می توانند با این تناقض مقابله کنند؟*

کارلو کوتارلی: “برنامه های ریاضت بودجه ای همانند دارو است باید آنرا مصرف کنید اما اگر زیاد از حد مصرف شود مضر است. بنابراین باید به اندازه از آن استفاده شود این چالش بزرگی است که اروپایی ها با آن مواجه هستند: مصرف دارو اما با میزان مناسب. غالبا ریتم و آهنگ اصلاحات بودجه ای مناسب است اما اروپا باید به اهداف از پیش تعیین شده خود توجه داشته باشد. رسیدن به رقم ۳ درصد ضروری است اما حتما نباید برای آن تاریخ خاصی تعیین شود. با این وجود من تا حدی خوشبین هستم زیرا اتحادیه اروپا با انعطاف خود به کشورهای اروپایی اجازه داده تا ریتم وآهنگ کاهش کسری بودجه خود را در صورت ضرورت کمی پایین بیاورند.”

یورونیوز: گفته می شود در آمریکا از یک بحران وسیع مالی جلوگیری به عمل آمده است اما سیاستمداران هنوز با یکدیگر به توافق نرسیده اند. چگونه پیش از حل این اختلافات، آمریکا می تواند میزان بدهی های خود را کاهش دهد؟

کارلو کوتارلی:“نسبت به تعادل در درآمدها و هزینه ها در میان مدت، باید تدابیری اندیشیده شود. اما متاسفانه در کنگره برای اعمال اصلاحات بودجه ای و کاهش کسری بودجه اجماعی بدست نیامد. علیرغم عدم وجود یک برنامه تدوین شده، تصمیمات مهمی اتخاذ شد و کسری بودجه به طور محسوسی از سال ۲۰۰۹ کاهش پیدا کرد. این کسری بودجه تا سقف ۶ درصد تولید ناخالص داخلی پایین آمد. باید به این موضوع اشاره کرد که امسال این میزان با سرعت زیادی کاهش یافت. سرعت تثبیت و کنترل کسری بودجه بسیار بالاتر از اموری است که در عمل و در امور اقتصادی می گذرد بنابراین احیای اقتصاد تا حدی شکننده باقی می ماند.”

یورونیوز: آیا این خوش بینی شما از این ناشی می شود که معتقدید اقتصاد کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته حرکت خود را دوباره آغاز کرده اند؟

کارلو کوتارلی: “اقتصاد دنیا با سه سرعت متفاوت حرکت می کند و سریعترین سرعت نزد کشورهای در حال توسعه دیده می شود. اقتصاد کشورهای در حال توسعه در طول بحران اقتصادی سالهای ۲۰۰۸ -۲۰۰۹ کمتر از اقتصاد کشورهای توسعه یافته آسیب دیدند. این به معنای آنست که اقتصاد این کشورها به رشد خود ادامه می دهد. باید در نظر داشت که میزان تولیدات این کشورها در حال افزایش است و وضعیت اشتغال نیز بهبود یافته است. بنابراین اعتقاد داریم که این روند ادامه پیدا خواهد کرد و اقتصاد کشورهای در حال توسعه در میان مدت با ریتم وآهنگی سریع به رشد خود ادامه خواهد داد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟