Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تب و تاب پیوستن به منطقه یورو در لتونی

تب و تاب پیوستن به منطقه یورو در لتونی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لتونی در شمال اروپا واقع شده است. علیرغم میل شهروندان لتونی، دولت این کشور کوچک حوزه بالتیک قصد دارد یورو را پول رایج خود کند. در مورد این موضوع همه پرسی ای برگزار نخواهند شد و انتظار می رود اتحادیه اروپا تابستان در مورد تقاضای لتونی تصمیم بگیرد و اگر شرایط لتونی مثبت ارزیابی شود از ابتدای ژانویه ۲۰۱۴ یورو پول رایج این کشور خواهد شد.

حدود بیست بازرس در سراسر لتونی بر قیمت کالاها نظارت دارند. فعالیت نیمی از آنها در ریگا پایتخت این کشور متمرکز شده است. لتونی تنها دو میلیون و دویست هزار نفر جمعیت دارد.

در حال حاضر دولت ریگا طی نامه ای رسمی درخواست عضویت در منطقه یورو را تقدیم کمیسیون اتحادیه اروپا کرده است، سرمایه گذاری مستقیم خارجی خود را دو برابر کرده و نرخ بهره را پایین آورده است. از سوی دیگر، همسایه شرقی لتونی یعنی استونی از سال ۲۰۱۱واحد پولی یورو را بعنوان ارز رسمی خود برگزیده و همسایه غربی این کشور یعنی لیتوانی هم قصد دارد از سال ۲۰۱۵ به جمع کشورهایی بپیوندد که از یورو بعنوان ارز رسمیشان استفاده می کنند. لهستان هم احتمالا بزودی همین راه را در پیش خواهد گرفت.

تاکنون تنها ۱۷ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از یورو استفاده می کنند. انتظار می رود تابستان امسال اتحادیه اروپا در مورد این درخواست لتونی تصمیم بگیرد. در صورتیکه با این درخواست موافقت شود ضرب سکه بلافاصله بعد از آن آغاز خواهد شد و در ژانویه ۲۰۱۴ یورو پول رایج لتونی خواهد شد.

ایلمارس ریمسویس رییس بانک مرکزی لتونی، دو روزنامه لتونی را متهم کرده که اخبار اشتباه و نادرستی در مورد مباحث مربوط به واحد پولی انتشار می دهند و به این صورت شهروندانی که در اینباره اطلاعات ضعیفی دارند را تحریک می کنند. او تاکید می کند که یورو پایدار است و عضویت لتونی در منطقه یورو به نفع آنهاست.

رییس بانک مرکزی لتونی می گوید: “عضویت در منطقه یورو، لتونی را باثبات تر و قابل پیش بینی تر می کند. از این به بعد اگردر اقتصاد جهان اتفاقی رخ دهد، تاوانش را ما که کشور کوچکی هستیم نمی پردازیم. برای ما روشن است که روی یک” کشتی بزرگتر” بودن و عضو یک “گروه بزرگتر” بودن، مطمئنا می تواند بدهی ها را کاهش دهد. فکر می کنم با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده و با در نظر داشتن نوسانات احتمالی ارز به تعویق انداختن این تصمیم کار درستی نباشد. وانگهی این کار، یعنی کارآفرینی بیشتر و از این به بعد مردم، بیشتر در لتونی دنبال کار می گردند تا در خارج از لتونی.”

لتونی در سال ۱۹۱۸ همزمان با پایان جنگ جهانی اول اعلام استقلال کرد و مردم این کشور بدون دخالت روسها تعیین سرنوشت سیاسی خود را در دست گرفتند. در سال ۱۹۲۹ سکه ای در لتونی ضرب شد که نشانه اتحاد این ملت در ادوار متفاوت تاریخی بود.

یک طراح سکه می گوید: “ضرب یوروی لتونی یک ارزش نمادین برای همه خانواده های لتونیایی دارد از زمانی که آن سکه معروف ۵ لاتسی منقش به تصویر چهره یک دختر بومی لتونیایی حدود صد سال پیش ضرب شد به نماد استقلالی تبدیل شد که توانست خود را با اینکه رژیم های سیاسی زیادی آمدند و رفتند حفظ کند. در خانواده من هم همه این صد سال ما از این سکه استفاده می کردیم.”

قرار است چهره دختر بومی لتونیایی روی سکه های یک و دو یورویی لتونی هم ضرب شود.

برای گوش دادن به مصاحبه کامل رییس بانک مرکزی لتونی، اینجا را کلیک کنید:
Bonus interview: Ilmars Rimsevics, Latvian Central Bank Governor

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟